Ortak Büro Konusunda!

merhaba meslektaşlarım
dün gelirler kontrolörlüğünde denetmenlik yapmış birisiyle iş görüşmesi yaptım ortak büro açmak istiyor kendisi sm ya da smmm değil daha önce bir başka smmm ile ortak iş yapmış ama şimdi ondan ayrılıyor müşteri portföyü genişmiş bana pay olarak %40 teklif ediyor şimdi durum şu: kendisi smmm olmadığı için ortaklık kurmak ya da şirket oluşturmak mümkün değil o halde bu pay ve diğer şartlar için yapılacak sözleşmenin gerekçesi ne olacak sözleşme olursa bu direkt ortaklık anlamına gelmez mi ve bu da benim başıma bela olmaz mı? çünkü smmm olan benim

bir de ben bu arkadaşı hiç tanımıyorum olaki bu işe evet dedim benim arkamdan ne gibi iş açabilir ve benim adıma açılan ofiste ne gibi sorunlar açabilir bana

bir de böyle bir işi siz olsaydınız onaylar mıydınız?

Ynt: Ortak Büro konusunda Acil!!

İmzayı atan sizsiniz, sorumluluk tamamen size ait.

ortak büro açamazsınız. Açarsanız eğer,ortaklığınız tamamen gayrıresmi olur.resmi olarak iş sahibi siz olursunuz.Bence böyle bir ortaklıkta sizin kaybınız olmaz.Aksine para kazanabilirsiniz.
ama karşı taraftaki denetmen arkadaş yanlış yolda.657.ye tabi ayrıcada meslek mensubu olmayan bu denetmen sizi kullanarak para kazanmaya çalışmakta.

tamamen sizin sözlü olarak yapacağınız taahhütlerinize güvenırse,girmeyi düşünebilirsiniz. aksi takdırde,böyle bir konunun yazılı olarak sözleşmeye dökülmesi ve ikinizinde imzalaması kesinlikle çok sakıncalıdır.

aynı durum benim içinde geçerli bende böyle bir teklif aldım ve değerlendirirken kaybedeceğin ne var diye düşünerek kabul ettim ama daha çok yeni bizde bir sözleşme imzalamadık henüz.bende merak ediyorurm ne tür bir sözleşme yapılabilir.

Herhangi bir sözleşme yapsanız bile uyuşmazlık anında işleme koyamazsınız. Çünkü böyle bir sözleşme gayriresmidir ve ruhsatınıza mal olabilir.

tamamen sözlü olarak sözleşme yapılması tarafıyım çünkü yazılı sözleşme bazı sakıncaları önlediği gibi ruhsatınıza mal olabilir. karşı tarafın bu durumda kaybedeceği birşey yok.

ama anlamadığım sözleşme yapma isteğini karşı tarafın sunması gerekli onun için daha çok gerekli bir ihtiyac. Yapılan muhasebe çalışmalarının sizin kontrolünüzde olması şartı ile iyi para kazanabilirsiniz diye düşünüyorum

sözleşme yapmak isteyen karşı taraf benim korkum tüm imza ve sorumluluk bende iken beni nasıl ve ne şekilde kandırabilir?

Sizin haberiniz olmadan naylon ft olayı gibi kanun dışı olaylara girebilir, parayı firmadan kendisi tahsil edip size almadığını söyleyerek vs. Ayrıca tüm sorumluluk sizde olacak siz çalışıp çabalayacaksınız o sizin sırtınızdan hiç bir iş yapmadan yattığı yerden para kazanacak. Eğer mükellefi bağlarım sonrada ortağımla bağlarımı koparırım düşüncesi içinde iseniz yanılırsınız, bu gibi kişiler o mükellefi size bırakmazlar.

haklısınız tanıdığınız kişiler bile neler yapıyor hele ki tanımadığınız insanlarla çok riskli naylon fatura vs.çok riskli işler ne yaparsan kendi başına yapmak en iyisi.herkese teşekkür ediyorum..

Bence denetmenlikten ayrılmış birisiyle işinizin olmaması lazım.

Düşünün bir insan neden böyle bir işten ayrılır emekli olmuşsa sorun yok ama ayrılmış diyorsunuz acaba neden

Bence kendi isteği ile olmamıştır.

Olayın nasıl olması durumundan daha çok; ben mesleğimizle ilgili görünen manzarasına takılı kaldım.
Denetmenlikten ayrılmış biri ruhsat kullanmak için kira parası ödüyor özet olarak.
Ticari olarak oldukça iyi görünüyor, ancak etik olarak kafamda takılı kaldı.
Kafam karıştı.. Birileri içimde ki sıkıntıyı gidermek için ferahlatıcı açıklamalar yapsın lütfen!

Arkadaşlar mesleğimizde bu ve buna benzer bir çok olay olabiliyor. Selda arkadaşımızın ki bir örnek. Tabi birde genç meslektaşların hevesini gören orta yaş ve üzerindeki bu işi az çok bilenler tarafından bu arkadaşların kariyeri ve hevesleri kullanılmak isteniyor. Tanıdığım bir SM yine maliyede görev yapan bir denetmenle ortak şirket kurdu. Adam tek başına açamıyor. Ne yapacak, işte böyle bir yola başvuruyor ve Piyasadaki pastaya hem ortak oluyor, hem bizlerden daha kaliteli müşteriler edinebiliyor. "Ben maliyedeyim arkadaş her sorununu çözerim diyerekten". Tabi diğer meslektaş da bu işten nasipleniyor. Buna verilecek örnek çok bence. Onu bırakın YMM'lerde bile bu var. Adamın hem şahsi mükellefiyeti var oradan para kazanıyor. Hem de 2-3 şirkete ortak, oralardan da ayrıca para kazanıyor. Acaba diyorum biz bunları eleştiriyoruz ama, onlar mı doğru yolda gidiyor, biz mi? Bence biz yanlış yoldayız. Tamam işimizde başarılı olmak istiyoruz ama aynı zamanda para da kazanmamız gerekiyor. İşte adamlar bu iki şıkkıda hakkıyla yapıyor bence. Sizce?

Denetmenlik (müfettişlik) gençlik yıllarında 4-5 sene yapılabilecek bir iştir. İnsanlar bu sürelerden sonra sabit görevler isterler veya gözlerini özel sektöre dikerler.
Bu denetmen arkadaşımız da şu anda arkasında devletin gücü olduğu için hep böyle olacak sanıyor. Fena halde yanılıyor. Bir kere elinizdeki kamu otoritesini kaybederseniz, sizin hatırınızın ömrü en fazla bir yıldır. Ondan sonra diğer meslektaşlarla tamamen eşit rekabet koşullarına düşersiniz.

Benim bir arkadaşım vardı sayıştay denetçisi onlara YMM ruhsatı verdiler. Ancak işi gereği ne hesap planı bilir , nede vergi kanunu. Bana büro açalım diye çok yalvardı. kabul etmedim. Hiç mantıklı değildi.
Özet olarak bu tür ortaklıklar bana sağlıklı gelmiyor.

SİBEL ' Alıntı:
Olayın nasıl olması durumundan daha çok; ben mesleğimizle ilgili görünen manzarasına takılı kaldım.
Denetmenlikten ayrılmış biri ruhsat kullanmak için kira parası ödüyor özet olarak.
Ticari olarak oldukça iyi görünüyor, ancak etik olarak kafamda takılı kaldı.
Kafam karıştı.. Birileri içimde ki sıkıntıyı gidermek için ferahlatıcı açıklamalar yapsın lütfen!

Sibel hanım,bence hiç kafanız takılı kalmasın o olaya.Acaba girsemmi girmesemmi diye düşünülmekte olan bu olayı,siz çok öz bir şekilde özetlemişsiniz.
(Denetmenlikten ayrılmış biri ruhsat kullanmak için kira parası ödüyor özet olarak.)demişsiniz.
bunun cezasıda meslekten men' e kadar gider.oldukça tehlikeli bence.

Sebest çalışmaya yeni başlamış yada başlayacak arkadaşların bu tip hatalara düşmemesi gerekir. Sabır ,azim ve zaman üçlüsü buluştuğu zaman ,müşteri potansiyeliniz kendiliğinden çoğalmaya başlayacaktır.

Arkadaşlar

vazgeçtim zaten dediğiniz gibi piyasada o kadar çok bu tiplerden var ki..hem işi bilmeyip hem de kaymağını yemeğe çalışacak ve denetmen iken kazandığı çevre ile benim gözümü boyamaya çalışacaktı.O denetmen arkadaşa da zaten 3 gün önce ben kararımı bildirdim ve reddettim.Mesleki anlamda iş tecrübelerime ve bilgime güvenim sonsuzdur.ama maalesef kimse dört dörtlk değil işte işi biliyorum ve alaylı çarşı muhasebecisi de değilim ama maalesef benim eksikliğim de bunca zaman çalışıp bi gün kendi işimi kurarsam diye alt yapı çalışması yapmadım.İnşallah bi gün kendi ofisimi açacağım.yaşım henüz 32.çok de geç kalmış sayılmam.fikirlerini sunan herkese teşekkür ederim.