Ortak Gider Dağıtımı

meduzam

Katkı Sunan Üye
inşaat işlerinde 770 de yer alan genel yönetim giderlerinin altındaki bütün giderleri dağıtabilirmiyiz.
Genel Yöenetim gideri içinde
Merkez büro olarak kullandığımız yerin kira gid.
aiadtalar
büroda çalışan işçiler ücret gid.
yemek
binek araç taşıt gid.
gibi giderler var
bu giderleri dağıtılacak mı yoksa direk gider yazılabilir mi.
780 hesapta aynı şekilde

Ynt: ortak gider dağıtımı

genel yönetim ve finansman giderlerinden işlere dağıtım yaparken
işlerin giderlerine göre oranlama yapılacak
peki dönemi içinde gelirler satışlardan hariç adat faiz geliri kur farkı geliri gibi ol.dışı gelirlere de paya verilecek mi ortak giderden

Ynt: Ortak Gider Dağıtımı

sayın meduzam,GVK.42.madde kapsamında yıllara sari inşaat işlerinde 43.madde kapsamında bu hesaplarında dağıtımı var ve yapılması gerekir,maliyet hesaplarının kullanıldığı 150.710,720,730 vs. hesapların kullanıldığı inşaat üretimi işlemlerinde VUK.271,272,274,275.maddelerine bakmak lazım burdaki maddelerdeki anlatıma göre maliyet bedeline girmesi noktasında 770 hesaplardaki idari giderlerin dağıtım yapılarak maliyetlere eklenmesi noktasında kanunen seçimlik hakkı vardır ve mükellef isterse maliyete ekleyebilir veya doğrudan gider yazabilir,780 hesap noktası burda önemlidir ve üretim yapılması ile doğrudan ilişkili olan bir finansman giderinde kanunen 770 hasap gibi işlem görmesinde bir sakınca yoktur ama mali idarenin genel görüşünün burdada geçerli olacağını düşünüyorum ve ilk yıl finansman giderleri maliyete ve sonrakiler seçimlik olması,kolay gelsin.