Ortaklar Adına Yapılan Noter Masrafı

Evren1981

Katkı Sunan Üye
Değerli Büyüklerim;

Kooperatifde aidatını ödemeyen ortaklar adına noterden ihtarname çekiliyor ve bu tutar daha sonra ortakdan tahsil ediliyor. Burda kesilen fiş 131 b 102 a ama burda yapılan noter gideri 7 li bir hesaba gitmiyor bence 136 hesapta ortaklar adına alt hesaplar açılarak takip edilmeli ve 7 li bir hesap kullanılmalı ama kafamda muhasebe fişini oluşturamadım. Siz değerli büyüklerimin yardımını rica ediyorum

Saygılarımla

Ynt: Ortaklar Adına Yapılan Noter Masrafı

Buradaki ortak tanımı sasnırım kooperatif üyeleri için kullanılmış. Eğer böyle bir durum varsa bu tutarın üyeden tahsil edilmesi daha doğrudur. A,datını geç ödeyen üye için yaptığımız masrafları gider yazarsak bu gider otomatikman diğer üyelerin aidatını yükseltecektir. Yani gider yazmamak daha uygundur.

Değerli Büyüğüm

Öncellikle verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.

Aslında benim burada merak ettiğim ortaklara adına yapılan ve sonradan tahsil edilen bir işlem için gider kalemi kullanılıp kullanılamayacağıydı. Eğer gidere atarsak Önümüzdeki senenin bütçesi yapılırken (ortak aidatları hesaplanırken) ortaklar adına yapılan bu tutarları dikkate almazsak olur mu ?

Bu tutar hiç tahsil edilemeyip ortak ihraç edildiğinde mi giderleştirilir yoksa?

Saygılarımla

İşin Vergisel Boyutunu geçtim.

O kooperatif üyesi olsam ve zamanında ödeme yapmayan üyenin maliyetini bana yükleseler- ki siz öyle yapmaya eğilimlisiniz- kıyameti kopartırdım. ;D çünkü ben bütçeden 196 hesaptan anlamayan bir üyeyim.