Ortaklara Borç

13MAYIS85

Katkı Sunan Üye
kasadan ortaklara borç çıkıyorum bunun için tediye makbuzu kullanmalımıyım yoksa sadece kaydi olarak gerçekleştirmem yeterlimidir.

Ynt: ortaklara borç

8000 liranın üzerinde bir tediye ise banka kanalı olmak zorunda.Tevsik sınırı tebliğini tekrar gözden geçirmenizde fayda var.Veya tutarı daha düşük tutarak ve günlere yayarak kaydi işlem yapabilirsiniz.Tedye makbuzu yapmanız ve imza karşılığı ödeme yaptı göstermeniz en sağlıklısı tabiki.Saygılar.

Ynt: Ortaklara Borç

Sayın twolf bende sizin gibi yapıyorum ama yanlış cunku tebliğ de 8000 Tl üzeri ödemeler farklı tarihlerde yapılsa bile kanunda yazılı kurumlar yani banka ve benzeri kurumlarda yapılması gerekiyor diyor o yuzden ortaklara yapılan ödemeler farklı tarihlerde yapılsa bile bankadan yapılması gerektiği cıkıyor ortaya

İşletmelerin kendi ortakları ile diğer gerçek ve tüzel kişilerle olan ve herhangi bir ticari içeriği olmayan nakit hareketlerinde işlem tutarı 8.000-YTL?yi aşması halinde de tahsilat ve ödemelerin banka veya özel finans kurumları ile posta idaresince düzenlenen belgelerle tevsiki zorunludur.

8.000,00-YTL?yi aşan mal ve hizmet bedelinin farklı tarihlerde ödenmesi halinde de her bir ödemenin tahsilât ve ödemenin yapılacağı kurumlarca düzenlenen belgelerle tevsiki zorunludur.

ben bu açıklamalardan onu cıkardım anlayacagınız

[
İşletmelerin kendi ortakları ile diğer gerçek ve tüzel kişilerle olan ve herhangi bir ticari içeriği olmayan nakit hareketlerinde işlem tutarı 8.000-YTL?yi aşması halinde de tahsilat ve ödemelerin banka veya özel finans kurumları ile posta idaresince düzenlenen belgelerle tevsiki zorunludur.

8.000,00-YTL?yi aşan mal ve hizmet bedelinin farklı tarihlerde ödenmesi halinde de her bir ödemenin tahsilât ve ödemenin yapılacağı kurumlarca düzenlenen belgelerle tevsiki zorunludur.

[/quote]

Makbuz olmadan ödeme yapmak buza yazı yazmaktır :) Aylin Hanım çok haklı

[/quote]

sizin dediğiniz faturalı alım ve satımlarda sn.aylin31

yazınız içinde var aslında dikkatle bakarsanız..

Tebliğde işletmelerin kendi ortakları içinde aynı şeyin sözkonuus oldugu acıkca belirtilmiş Sadece mal alım satımalrında değil

1- Sayın Aylin hanım yanlış olan şeyi anlamadım.Soruda ortaklara borç çıkıyorum deniliyor.Rakamdan bahsedilmiyor.8000 lirayı aşarsa bankadan, aşmazsa (daha düşük ödemeler yapabilirsiniz ve günlere yayarsınız) nakit çıktı yaparsınız.Yani adama 10.000 lirayı tek seferde ödemektense ayın 5 i 10 u 20 si gibi günlerde 5'er bin lira çıkarsınız banka olayından kurtulursunuz.8000 liralık sınır bir firma veya kişin günlük hareketlerin toplamıdır.Farklı günlere rakamı düşük tutarsanız bu sınır ortadan kalkacaktır.Dolayısıyla bana göre yanlış değildir.

2- Sayın aşkınbulduk bu sınır sadece fatura'lar için (alım-satım) geçerli değildir.Her türlü fatura,ödeme,hizmet bedeli vs. ödeme ve tahsilatlarında bu sınır geçerlidir.Yani çok sıkıştınız bir firmadan ortaktan vs.başka kişilerden 20.000 tl avans veya borç bile alsanız (faturası olmasa bile) bankadan olmak zorundadır.Tebliğde tevsik zorunluluğu kapsamında olmayan ödemeler belirtilmiştir.

Bu ödeme veya tahsilatların bedeli düşük bile olsa makbuz karşılığında yapılması konusunda zaten sizlerle mutabığız.
Saygılar.

Sayın twolf orda anlatmak istediğim su gunluk değil aylık dahi olsa 8000 tl üstünde olabilecek kalemler de banka cıkısı olması lazım diye biliyorum Biz bu konuyu seminerin birinde hocamıza sorduk Olabilecek olan ödemelerde bankadan yapılmalı dedi.Yani ortaga ay içinde veya yıol içinde verilebilecek olan turatlarda bankadan yapılmalı sonucunu çıktı ortaya yoksa bende ortaklara tediye makbuzu il yapıyorum ödemeleri ama yanlış yapıyoruz sonuc onu gösteritor. Umarım anlatabilmişimdir. Saygılarımla

Şimdi temelde 8000 tl lik tevsik sınırı gün içinde kesilen fatura için tarif edilmiştir.
Ancak tebliğde ortaklara yapılan ödemelerinde tevsik sınırına tabi olduğu belirtilmiştir.
Ortak için fatura söz konusu olmadığına göre burda bence aynı gün içinde 8000 tl ye dikkat etmek gerekir.

Bunun dışında kişisel olarak küçük tutarlarda dahi olsa ödemelrin imkanlar ölçüsünde banka kanalıyla yapılmasını tercih ederim.

Anlatabildiniz tabiki :) Fakat ben yine de bu tutarların günlük işlemlerle sınırlı olduğunda ısrarcıyım.
bu durumun bazı istisnaları vardır tabiki.V.U.K. 323 ve 324 tebliğlerine bakmakta yarar vardır.

"Yine, ilgili tebliğler kapsamında limitleri aşan, şirket ortakları adına yapılan her bir tahsilat veya ödeme ticari bir işlemin karşılığı veya sonucu olmamakla beraber yapılan işlemlerin de banka aracılığı ile yapılması gerekmektedir. "

Talha Apak da benim söylediğimi söylüyor.

Bir kere ortağa asla 8000 üstünde nakit ödeme yapılmaz (tahsilat da)

Tabiki bu konuda hem fikiriz.tereddüt oluşturan sadece aylık mı yoksa günlük bazda faturalarımı dikkate alacağız.Genel görüş günlük bazda olmasıdır.

Fatura zaten günlük bu net. Ortak c/h için ise fatura olmadığı için sınır genel.

sn.tahsin KURT üstad;

ben faturanın tediye ile parçalanamayacağınıı, ancak ortaklar ı tediye ile parçalayabileceğimizi demek istedim ..

takibinizden dolayı sağolun..

beni raşeronlara yapılan 8000 tlnin altındaki ödemelerde bankadan olmak zorundamı veya faturayı sonra kestiğini düşünelim taşeronun ama yaptıgı işe 8000 Tl altında avanslar verdiğimizi düşünelim gunluk olmadıgı için onunda tediye ile yabılabilecegi cıkmıyormu ortaya

Kesilen fatura tutarı 8000 tl üstünde ise (veya aynı günde toplam 8000 geçiyorsa) Banka yoluyla yapılması gerekir.

fatura tutarı 8000 in üstünde olacaksa 8000 in altında önceden ödeme yapsanız da olmaz.Bu durumda yine faturayı taksitli ödemiş olursunuz.O zaman farklı günlere sınırın altında kalacak şekilde 2-3 fatura düzenlenmeli.Ama bu durum uygulama itibariyle doğru değil,bunu da bilmiş olun.