fonradar

Ortaklık bitmeden Bağkurdan SSKya geçiş yapılabilir mi?

İyi çalışmalar, saygılar..

Bir firmada ortağım ama vergi affından yararlandığımız, vademiz bitmediği ve ödeme güçlüğü çektiğimiz için henüz tasfiyeye gidemedik.Bu arada başka bir firmaya girdim ve SSKlı çalışıyorum. Firma ortaklığım bitmediği halde Bağkuru kapatıp SSKya geçebilirmiyim?

Muhasebecim yeni bir kanun çıktığını ve bağkuru dilekçe ile kapatabileceğimi söyledi, Ankaradayım, nereye dilekçe verebilirim? kapatmadığım her an bağkurum devam ediyor aynı anda SSK primim yatırılıyor ve biriken bağkurumu ödeyemeyeceğimden korkuyorum ve bir işlem yapabilirsem hemen yapabilmek istiyorum.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim...

Ynt: Bağkurdan SSKya geçiş(ortaklık bitmeden)

6111 sayılı kanuna göre 4a(SSK), 4b(Bağkur) sigortalılık durumlarının çakışması durumda hangisi önce başladığına bakılmaksızın 4a kapsamında sigortalı olarak sayılacaktır..Dolayısıyla muhasebecinizin de söylediği gibi durumunuzu anlatan bir dilekçeyle Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek 4b sigortalığınızı sonlandırabilirsiniz...

Ssklı işe giriş bildirgenizide dilekçeye eklerseniz iyi olur.

çok teşekkür ederim, dilekçeyle başvuracağım yeri bulduktan sonra dilekçeyi verir durumu buradan belirtirim, saygılarımla...

biz şirket ortaklarını sistemden ssk.lı yapınca bağkurları otomatik iptal oldu..sistemden yazı çıktı bağkurluluğunuz iptal diye, ayrıca dilekçe falan vermedik.. gidip birikmiş borçlarını ödediler bitti..

fugenc ' Alıntı:
biz şirket ortaklarını sistemden ssk.lı yapınca bağkurları otomatik iptal oldu..sistemden yazı çıktı bağkurluluğunuz iptal diye, ayrıca dilekçe falan vermedik.. gidip birikmiş borçlarını ödediler bitti..

Normalde bu şekilde olması gerekiyor. Ancak Sn. Nadmess in ssk sigortalılığı 6111 sayılı kanun yürürlüğe girmeden yapılmışsa bunu sistem otamatik olarak yapmıyor.

Ynt: Ortaklık bitmeden Bağkurdan SSKya geçiş yapılabilir mi?

Mümkünse e-devlet şifresi ile kapanıp kapanmadığına bakın ve gerekirse dilekçeyi verin.EYLÜLDURU' nun dediği gibi oluyor.