Örtülü Sermaye

Üyelik
1 Ocak 2006
Mesajlar
208
Değerli arkadaşlar şirketimiz Mayıs-2008 Yılında kuruldu, Şirkete 35.000 TL değerinden noter sözleşmeli vergi mükellefiyeti olmayan bir şahıstan araç alındı. Fakat,yeni kurulan şirketin nakdi olmadığından aracın bedeli ortak A?nın şahsi hesabından ödendi muhabe kaydı olarak ise;

254 Taşıtlar 35.000
331 O.Borçlar - Ort. A 35.000

Şirketin sermayesi10.000 TL ( A?nın Payı 9.750 ve B?nın Payı 250 TL dir )
Ortaklara borçlar sermayenin 3 katını aştığı için aşan kısım 5.000 tl üzerinden mi yoksa 35.000 Tl üzerinden mi işlem yapılacak. ( Aşağıda belirtilmiştir. )
Not. Ortaktan alınan paradan her hangi bir faiz veya kur farkı yoktur.
Not: Örtülü sermaye işlemi yapılmasında herhangi bir sakınca varmıdır.








Ekler
Transfer Fiyatlandırması, Kontrol Edilen Yabancı Kurum ve Örtülü Sermaye İlişkin Form

Örtülü Sermaye Uygulamasına İlişkin Bilgiler

Aktif Toplamı : Bilançoda Görünün Aktiflerin Toplamı mı ?
Toplam Borçlar : Kısa ve Uzun Vadeli Borçların Toplamı mı ?
Öz Sermaye Tutarı : Şirketin Sermayesi mı ?
Toplam Faiz Giderleri :
Toplam Kur Farkı Giderleri :
Ortak veya Ortakla İlişkili Kişilerden Temin Edilen Borçlar : Ortaklara olan borçlar mı yoksa ortakların borçlarının öz sermayenin üç katını aşan kısımlar mı
 
Üyelik
2 Ocak 2008
Mesajlar
1,516
Konum
ADANA
Ynt: Örtülü Sermaye

Özsermaye ne kadar görünüyor acaba onun hakkında bilgi verirmisiniz. Burada önemli olan öz sermaye , kurumun Vergi Usul Kanunu uyarınca tespit edilmiş hesap dönemi başındaki öz sermayesidir.
İlgili kanun metni öz sermayeyi esas alıyor.
Öz sermaye ise; Aktif-Borçlar= Özsermaye
Bilançoda ÖZkaynaklar kısmı ile aynı isimdedir.
 

cetvel

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
1,362
Konum
İSTANBUL
Ynt: Örtülü Sermaye

öz sermaye ile sermaye farklı konulardır örtülü sermayede dikkate alınan husus öz sermayedir.sayın mohicanın sorusuna cevap verirsiniz.burdan bizde katılım sağlarız.

Diğer hususlar ise :

Aktif Toplamı :31 .12 bilanço aktif toplamıdır.
Toplam Borçlar :evet aynen öyle
Öz sermay tutarı :bu hususu belirttim yukarıda
ortaklardan temin edilen borçlar : bilançonuzda ortaklara borçlar hesabınızdaki tutardır
 

FATİH PESEN

Katkı Sunan Üye
Üyelik
5 Ağu 2005
Mesajlar
804
Konum
İst
Ynt: Örtülü Sermaye

cetvel ' Alıntı:
ortaklardan temin edilen borçlar : bilançonuzda ortaklara borçlar hesabınızdaki tutardır

Bu en yüksek borc olayında bakıyorumda sadece 331 hesap dikkate alınıyor, ortak dısından bir kisi veya kurumdan alınan borc rakamınında dikkate alınması gerekiyor. " ortak evya ortakla ilişkili kişilerden temin edilen bir borcun bulunması halinde " dendigine göre ortak + iliskili kisiler den alınan borclar toplanmalı
 
M

manasse

Ziyaretçi
Ynt: Örtülü Sermaye

KVK 'nın 12.maddesine göre ortak veya ortakla ilişkili kişilerden yapılan borçlanmaların tamamı değil, sadece öz sermayenin üç katını aşan kısmı örtülü sermaye sayılacaktır.

Buna göre kurumun hesap dönemi başındaki(verdiğiniz bilgiye göre) öz sermayesi 10000 TL olduğundan, örtülü sermaye öz sermayenin üç katı olan ( 3X10000=) 30000 TL üzerindeki tutar olan 5 000 Tl.den işlem yapılacaktır.

Ortaktan alınan paradan her hangi bir faiz veya kur farkı varsa (ki yoktur dediniz; bilgi açısından) KVKanunu açısından gider kabul edilmez.

Öz sermaye kavramınıda biraz açalım;

Örtülü sermaye uygulamasında öz sermaye kavramı, kurumun VUK 'nun 192.maddesi uyarınca tespit edilmiş olan hesap dönemi başındaki öz sermayeyi ifade eder. Yeni kurulan kurumlar açısından kuruluş tarihinde VUK'a göre tespit edilen öz sermaye tutarının, hesap dönemi başındaki öz sermaye olarak dikkate alınması gerekmektedir.
 
Üyelik
20 Nis 2009
Mesajlar
76
Ynt: Örtülü Sermaye

Buna göre kurumun hesap dönemi başındaki(verdiğiniz bilgiye göre) öz sermayesi 10000 TL olduğundan, örtülü sermaye öz sermayenin üç katı olan ( 3X10000=) 30000 TL üzerindeki tutar olan 5 000 Tl.den işlem yapılacaktır.


verilen bilgilerde sermaye rakamı verilmiştir. özkaynaklar 10.000 olup olmadıgını bilmemektteyiz. yoksa işlem dogrudur.
 
O

Ogün Güneş

Ziyaretçi
Ynt: Örtülü Sermaye

Gerçi Sayın KARIYERIM3568 sorusunun devamını getirmemiş ama;

stajyer3428 ' Alıntı:
Buna göre kurumun hesap dönemi başındaki(verdiğiniz bilgiye göre) öz sermayesi 10000 TL olduğundan, örtülü sermaye öz sermayenin üç katı olan ( 3X10000=) 30000 TL üzerindeki tutar olan 5 000 Tl.den işlem yapılacaktır.


verilen bilgilerde sermaye rakamı verilmiştir. özkaynaklar 10.000 olup olmadıgını bilmemektteyiz. yoksa işlem dogrudur.

mohicans ' Alıntı:
....... Burada önemli olan öz sermaye , kurumun Vergi Usul Kanunu uyarınca tespit edilmiş hesap dönemi başındaki öz sermayesidir.
İlgili kanun metni öz sermayeyi esas alıyor.
Öz sermaye ise; Aktif-Borçlar= Özsermaye
Bilançoda ÖZkaynaklar kısmı ile aynı isimdedir.
 
Üyelik
3 Kas 2007
Mesajlar
823
Ynt: Örtülü Sermaye

şirketin özsermayesi 10000 tl dir
çünkü dönembaşı özsermaye denir
bu firmada 2008 de kurulmuş dönembaşı yoktur o zaman normal sermayesi özsermayedir
 
Üyelik
2 Ocak 2008
Mesajlar
1,516
Konum
ADANA
Ynt: Örtülü Sermaye

Kızıldereli ' Alıntı:
bu firmada 2008 de kurulmuş dönembaşı yoktur o zaman normal sermayesi özsermayedir
Sanırım 2008 yılında kurulduğu ben dahil herkesin gözünden kaçmış :D
stajyer3428 ' Alıntı:
Buna göre kurumun hesap dönemi başındaki(verdiğiniz bilgiye göre) öz sermayesi 10000 TL olduğundan, örtülü sermaye öz sermayenin üç katı olan ( 3X10000=) 30000 TL üzerindeki tutar olan 5 000 Tl.den işlem yapılacaktır.
 
Üyelik
4 Ocak 2006
Mesajlar
1,112
Ynt: Örtülü Sermaye

Dönem başı net özsermayesi 10.000.-YTL'dir.

(ortağın ortaklık payı %10 üzerindeyse). Örtülü sermaye hükümleri uygulanır.

Fakat ortağa herhangi bir faiz ve kur farkı ödenmediği için yapılacak bir işelm yoktur.
 
Üyelik
3 Kas 2007
Mesajlar
823
Ynt: Örtülü Sermaye

borç 35000 tl
özsermaye 10000
3 katını aşıyor o zaman örtülü sermaye hesaplanmalıdır
ayrıca faiz hesaplanmalı
5000 tl lik kısmın yani 3 katını aşan kısma isabet eden kısım faizide kar dağıtımı sayılıp %15 stopaj ortak adına muhtasar ile yatırılmalıdır
ve bu 3 katından fazla olan kısım için geçerli faiz gidere atılamaz
Örtülü sermaye söz konusu olduğunda örtülü sermayeyye tekabül eden borç için hesaplanan faiz ve kur farkları gider olarak yazılamaz. Ortağın hesabı için hesaplanan faiz kar dağıtımı sayılıp stopaja tabi tutulması gerekir.
 
M

manasse

Ziyaretçi
Ynt: Örtülü Sermaye

manasse ' Alıntı:
KVK 'nın 12.maddesine göre ortak veya ortakla ilişkili kişilerden yapılan borçlanmaların tamamı değil, sadece öz sermayenin üç katını aşan kısmı örtülü sermaye sayılacaktır.

Buna göre kurumun hesap dönemi başındaki(verdiğiniz bilgiye göre) öz sermayesi 10000 TL olduğundan, örtülü sermaye öz sermayenin üç katı olan ( 3X10000=) 30000 TL üzerindeki tutar olan 5 000 Tl.den işlem yapılacaktır.

Ortaktan alınan paradan her hangi bir faiz veya kur farkı varsa (ki yoktur dediniz; bilgi açısından) KVKanunu açısından gider kabul edilmez.

Öz sermaye kavramınıda biraz açalım;

Örtülü sermaye uygulamasında öz sermaye kavramı, kurumun VUK 'nun 192.maddesi uyarınca tespit edilmiş olan hesap dönemi başındaki öz sermayeyi ifade eder. Yeni kurulan kurumlar açısından kuruluş tarihinde VUK'a göre tespit edilen öz sermaye tutarının, hesap dönemi başındaki öz sermaye olarak dikkate alınması gerekmektedir.

Örtülü sermaye hesaplaması zaten sn.KARIYERİM3568 in verdiği bilgilere göre yapıldı.

mohicans ' Alıntı:
Kızıldereli ' Alıntı:
bu firmada 2008 de kurulmuş dönembaşı yoktur o zaman normal sermayesi özsermayedir
Sanırım 2008 yılında kurulduğu ben dahil herkesin gözünden kaçmış :D

manasse ' Alıntı:
Öz sermaye kavramınıda biraz açalım;

Örtülü sermaye uygulamasında öz sermaye kavramı, kurumun VUK 'nun 192.maddesi uyarınca tespit edilmiş olan hesap dönemi başındaki öz sermayeyi ifade eder. Yeni kurulan kurumlar açısından kuruluş tarihinde VUK'a göre tespit edilen öz sermaye tutarının, hesap dönemi başındaki öz sermaye olarak dikkate alınması gerekmektedir.

gözden kaçmamış demekki ;)

bu arada kar dağıtımı ile ilgili ek olarak; faizlerin kar dağıtımı sayılabilmesi için borcu kullandıranın Dar mükkellef, gerçek kişi yada vergiden muaf kişi olması gerekir.
Dağıtılmış kar payı olarak kabul edilen faizler net kar payı tutarı olarak kabul edilip brüte tamamlanarak belirlenen oranlarda vergi kesintisine tabi tutulur.
 
Üyelik
1 Ocak 2006
Mesajlar
208
Ynt: Örtülü Sermaye

Ogün Güneş ' Alıntı:
Gerçi Sayın KARIYERIM3568 sorusunun devamını getirmemiş ama;

stajyer3428 ' Alıntı:
Buna göre kurumun hesap dönemi başındaki(verdiğiniz bilgiye göre) öz sermayesi 10000 TL olduğundan, örtülü sermaye öz sermayenin üç katı olan ( 3X10000=) 30000 TL üzerindeki tutar olan 5 000 Tl.den işlem yapılacaktır.


verilen bilgilerde sermaye rakamı verilmiştir. özkaynaklar 10.000 olup olmadıgını bilmemektteyiz. yoksa işlem dogrudur.

mohicans ' Alıntı:
....... Burada önemli olan öz sermaye , kurumun Vergi Usul Kanunu uyarınca tespit edilmiş hesap dönemi başındaki öz sermayesidir.
İlgili kanun metni öz sermayeyi esas alıyor.
Öz sermaye ise; Aktif-Borçlar= Özsermaye
Bilançoda ÖZkaynaklar kısmı ile aynı isimdedir.


Arkadaşlar sağlık sorunlarımdan dolay bakamadım. Şirket 2008 de kuruldu sermayeside 10.000 tl ve haliyele öz sermayeside 10.000 ve Ortaktan alınan bu borca dediğim gibi faiz veya kur farkı yok ben örtülü sermaye tablosunu doldurur iken

Aktif Toplamı :31 .12 bilanço aktif toplamı yazıyom
Toplam Borçlar :Şirket nakit çalıştığı için herhangi bir borcu ve kredisi yok yani 0 TL
Öz sermay tutarı :10.000
ortaklardan temin edilen borçlar : Takıldığım konu burda buraya 35.000 mi 5.000 yazmalıyım.
 
Üyelik
1 Ocak 2006
Mesajlar
208
Ynt: Örtülü Sermaye

Kızıldereli ' Alıntı:
borç 35000 tl
özsermaye 10000
3 katını aşıyor o zaman örtülü sermaye hesaplanmalıdır
ayrıca faiz hesaplanmalı
5000 tl lik kısmın yani 3 katını aşan kısma isabet eden kısım faizide kar dağıtımı sayılıp %15 stopaj ortak adına muhtasar ile yatırılmalıdır
ve bu 3 katından fazla olan kısım için geçerli faiz gidere atılamaz
Örtülü sermaye söz konusu olduğunda örtülü sermayeyye tekabül eden borç için hesaplanan faiz ve kur farkları gider olarak yazılamaz. Ortağın hesabı için hesaplanan faiz kar dağıtımı sayılıp stopaja tabi tutulması gerekir.


Abisi ne faiz hesaplanması ne stopajıyaaa belamı bu örtülü sermaye :)
 
Üyelik
1 Ocak 2006
Mesajlar
208
Ynt: Örtülü Sermaye

Arkadaşlar belki net bir soru olmadı ama ayrıntısı aşağıdaki gibidir. Sizlerden yardım bekliyorum

100 KASA 297,63 331 ORT.BORÇ 34.500,00
102 BANKA 2.821,10 360 ÖD.VERGİ 40,82
103 V.ÇEKLER 10.000,00(-) KISA VADELİ B. 34.540,82
120 ALICILAR 5.026,80 UZUN VADELİ B. 0,00
190 DEV.KDV 551,27
SERMAYE 10.000,00
226 V.TEMİNAT 10.000,00 591 D.NET ZAR 4.654,02 ( - )
254 TAŞITLAR 29.750,00
255 DEMİRBAŞ 1.440,00 ÖZKAYNAK TOP. 5.345,98

AKTİF TOPLAMI 39.886,80 PASİF TOP. 39.886,80


Yukardaki bilançoya bakacak olursan, Şirket sermayesi 10.000 TL Dönem Net Zarari düşünce özkaynak 5.345,98 oluyor.
Örtülü sermayede şimdi Özkaynak üzerinden mi işlem yapacaz, yani
5.345,98 * 3 =16.037,94
34.500,00 Ort. Borç ? 16.037,94 = 18.462,06 Örtülü Sermaye Tutarı

Tabloya da aşağıdaki gibi mi yapılacak

Aktif Toplamı : 39.886,80
Toplam Borçlar : 40.82 Not. Ort.borçlarda ilave edilecek mi
Öz Sermaye Tutarı : 5.345,98
Toplam Faiz Giderleri : 0,00
Toplam Kur Farkı Giderleri : 0,00
Ortak veya Ortakla İlişkili Kişilerden Temin Edilen Borçlar : 34.500,00

Ayrıca, bu tür işlemlerde ileri yönelik veya şimdi bir stopaj ödemesi olur mu ortak her hangi bir faiz uygulatmadığından stopaj ödenmez düşünüyorum. Ve faiz uygulatması da zorunlu mu
 
Üst