fonradar

Otel İşletmelerinde Kullanılması Zorunlu Evraklar

beyhanserin

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,

Otel işletmelerinde kullanılması zorunlu evrakları ve maliyeye yapılması gereken bildirimleri öğrenmek istiyorum. Bilgi verirseniz sevinirim.

Teşekkürler..

Ynt: Otel işletmelerinde kullanılması zorunlu evraklar.

şirketlerin zorunlu olarak bilenen evrakları dışında MÜŞTERİ Listesi oda numaralı (Noter veya sözleşmeli matbaa onaylı) olacak,ayrıca ekstralar içinde resmi adisyon bastırılması gerekiyor.
adisyon işlemi hotelin ve pansiyonun konumuna görede değişmekte sizin ki nasıl bir yer bilmediğimden size net cevap veremiyorum.

Ynt: Otel işletmelerinde kullanılması zorunlu evraklar.

Bu konuda yapmış olduğum bir çalışma var ekte sunuyorum. Umarım yararlı olur.

Turizm Sektöründe Vergi Ne Zaman Doğar.?*

V.U.K 19 . maddesine, vergiyi doğuran olay ? Vergi alacağı vergi kanunlarının vergiyi bağladıkları olayın vukuu veya hukuki durumun tekemmülü ile doğar?şeklinde tanımlanmıştır.

Vergiyi doğuran olay, kanunda belirtilmiş olayın veya yasal durumun oluşması ile ortaya çıkmaktadır. Vergiyi doğuran olay kavramı Vergi Hukukunun en önemli kavramlarından biridir. Herhangi bir olayda uyulacak yasa gerekleri ve Tahakkuk zaman aşımı süreleri hep vergiyi doğran olay göz önüne alınarak belirlenmektedir.

Katma Değer Vergisi Kanunun 10, maddesi de vergiyi doğran olayın oluşması durumları detaylı olarak düzenlenmiştir.
Madde No 10
Kapsam
Vergiyi Doğuran Olay: a) Mal teslimi ve hizmet ifası hallerinde, malın teslimi veya hizmetin yapılması, b) Malın tesliminden veya hizmetin yapılmasından önce fatura veya benzeri belgeler verilmesi hallerinde, bu belgelerde gösterilen miktarla sınırlı olmak üzere fatura veya benzeri belgelerin düzenlenmesi, c) Kısım kısım mal teslimi veya hizmet yapılması mutad olan veya bu hususlarda mutabık kalınan hallerde, her bir kısmın teslimi veya bir kısım hizmetin yapılması, d) Komisyoncular vasıtasıyla veya konsinyasyon suretiyle yapılan satışlarda, malların alıcıya teslimi, e) Malın alıcıya veya onun adına hareket edenlere gönderilmesi halinde, malın nakliyesine başlanması veya nakliyeci veya sürücüye tevdii, f) g) Su, elektrik, gaz, ısıtma, soğutma ve benzeri enerji dağıtım veya kullanımlarında bunların bedellerinin tahakkuk ettirilmesi, h) ı) İthalatta, Gümrük Kanununa göre gümrük vergisi ödeme mükellefiyetinin başlaması, gümrük vergisine tabi olmayan işlemlerde ise (4369 sayılı Kanunun 81'inci maddesiyle değişen ibare. Yürürlük: 1.8.1998)(**)gümrük beyannamesinin tescili, j) İkametgâhı, işyeri, kanunî merkezi ve iş merkezi Türkiye'de bulunmayanlar tarafından yabancı ülkeler ile Türkiye arasında yapılan taşımacılık ile transit taşımacılıkta (4503 sayılı Kanunun 3'üncü maddesiyle değişen ibare Yürürlük; 5.2.2000) gümrük bölgesine girilmesi veya gümrük bölgesinden çıkılması,(***) Anında meydana gelir.

Katma Değer açışından turizm işletmelerinde (Hizmet) vergiyi doğuran olay, hizmetin yapılmasıdır.