fonradar

Oto Kiralama (rent a car)

emrcnr7

Katkı Sunan Üye
Merhaba
Tek ortaklı araç kiralama şirketi(ltd.şti) kurmayı düşünüyoruz, aktifine aldığı araçları 254 hesaba atacağız değil mi ? Alınan araçların kdvsini düşebilir miyiz ? Mtv,sigorta,muayene,yakıt,bakım onarım giderlerini düşebilir miyiz ? Gider pusulası bastırmaya gerek var mı ? Yoksa araç satış sözleşmesi yeterli olur mu ? Başka ne gibi özellikli durumlar var ?
Yardımcı olursanız çok sevinirim
İyi akşamlar

Araç Kiralama şirketim olmadı ancak, aktifindeki araçları 254'e almak mantıklı duruyor. Alınan araçların kdv'si indirilebilir diye biliyorum. Giderler düşülebilir. Gider Pusulası Vergi Usul Kanunu açısından işin düzeni ve uygulaması bunu gerektiriyor, sözleşmeyi de destek amacı ile Gider Pusulasına zımbalarsınız. Ancak araç satış sözleşmesi ile de yapılabilir belki ama eksik olmuş olur kanımca!

Amaç ve konu için, aynı işi yapan sektörünün büyüğü firmaların ticaret sicil gazetelerini indirin ve oradan kendinize örnek alabilirsiniz.

Araç Kiralama şirketim olmadı ancak, aktifindeki araçları 254'e almak mantıklı duruyor. Alınan araçların kdv'si indirilebilir diye biliyorum. Giderler düşülebilir. Gider Pusulası Vergi Usul Kanunu açısından işin düzeni ve uygulaması bunu gerektiriyor, sözleşmeyi de destek amacı ile Gider Pusulasına zımbalarsınız. Ancak araç satış sözleşmesi ile de yapılabilir belki ama eksik olmuş olur kanımca!

Amaç ve konu için, aynı işi yapan sektörünün büyüğü firmaların ticaret sicil gazetelerini indirin ve oradan kendinize örnek alabilirsiniz.

teşekkür ederim, ayrıca galeri işi de yapacak, galeri için aldıklarını 153 hesabına, rent a acar için aldıklarını 254 hesabına atacağım doğru mu ? alım satım için 600 hesabını kullanacağım ? birde mtv, bakım onarım,akaryakıt,sigorta kasko giderleri düşülebilir mi ?

Tabiki düşülebilir. Ana işiniz bu sonuçta, bunlar da sizin ana giderlerinizdir.