Otomobil Alım Satımında Değer Artış Kazancı Gelir Vergisi Uygulanıyor mu ?

Merhabalar, forumda yeniyim, bir sorum olacak, umarım doğru yerdeyimdir.

İkinci araç alım satımında gayrimenkulde olduğu gibi 5 yıl içinde satılırsa değer artışından kaynaklanan gelir vergisi oluyor mu?

Örneğin geçen yıl 50 bin liraya alınan bir otomobil bugün 100 bin liraya satıldığında 6 ay içinde bundan %100 oranında 50 bin tl gelir elde etmiş olunur. Bu durumda değer artış kazancına bağlı olarak gelir vergisi ile karşılır mı?

Bu konuda net bir bilgiye ulaşamadım yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Sayın muratahan;438900]

Merhabalar, forumda yeniyim, bir sorum olacak, umarım doğru yerdeyimdir.

Doğru yerdesiniz. Geç cevap için kusura bakmayın

İkinci araç alım satımında gayrimenkulde olduğu gibi 5 yıl içinde satılırsa değer artışından kaynaklanan gelir vergisi oluyor mu?

İkinci araç alım satımında gayrimenkulde olduğu gibi 5 yıl içinde satılırsa değer artışından kaynaklanan gelir vergisi olmaz

Örneğin geçen yıl 50 bin liraya alınan bir otomobil bugün 100 bin liraya satıldığında 6 ay içinde bundan %100 oranında 50 bin tl gelir elde etmiş olunur. Bu durumda değer artış kazancına bağlı olarak gelir vergisi ile karşılır mı?

Karşılaşılmaz. Ancak şimdi aşağıda yazacaklarım çok önemli ;

1-Herhangi bir ticaret kolu ile uğraşmayan belge ve yetkileri olmayan, tacir sayılmayan ve vergi levhasına sahip olmayan bireyler bir takvim yılı içerisinde en fazla üç araç satabilirler.

2-Bu üç araç sınırı hem kişinin kendi üzerine olan araçlar veya vekaleten satmak için aracı olduğu araçlar için geçerlidir.

Bu araçların alım satımları Vergi Dairelerine otomotik olarak bildirildiğinden haberin olmadan Vergi Mükellefi olabilir. Bir anda yüklü vergi cezaları ile karşılasabilirsin. Bunlara vekaleten yaptığın işlerde dahil, yani araç alım satımını noterden vekalet alarak yaparsan da öyle. Onun için dikkatli ol.

Ancak 1 yıl içinde 3 araç alıp satarsan bir şey olmaz.

Ferhat bey öncelikle nezaketiniz ve açıklayıcı cevabınız için çok teşekkür ederim. Ben bir arkadaşım ile bu konuda bir tartışmaya girdim o yüzden sormak istedim açıkcası.

1. Arkadaşımda sizin söylediğinizi savundu ancak para aklayn insanlar bunu araç alım satımında kullanabilirler bu açıdan bu şekilde uygulama olması bana normal gelmemişti açıkcası.

2. Ayrıca aşağıda belirttiğim linkte gayrimenkul ve araç alım satımı birlikte ele alınmış ve her ikisindede değer artış kazancı doğacağından bahsedilmiş, yazılanları ben mi yanlış anladım acaba? Teşekkürler.

https://vergidanismanlik.net/2017/1...larak-degerlendirilmesinde-devamlilik-unsuru/

Bende sizin nezaketiniz için teşekkür ederim. Verdiğiniz linkteki Danıştay Kararı bende mevcut o karada Ticari Kazanç ile Değer Artış Kazancının arasındaki fark anlatılıyor.

Yani benim size yazdığım gibi;

1-Herhangi bir ticaret kolu ile uğraşmayan belge ve yetkileri olmayan, tacir sayılmayan ve vergi levhasına sahip olmayan bireyler bir takvim yılı içerisinde en fazla üç araç satabilirler.

2-Bu üç araç sınırı hem kişinin kendi üzerine olan araçlar veya vekaleten satmak için aracı olduğu araçlar için geçerlidir.

Danıştay'da

Kararda, bir faaliyetin ticari faaliyet olabilmesi için, hem alım satımlarda devamlılık ve süreklilik bulunması hem de kazanç elde etme amacıyla yapılmış olması zorunlu olarak aranmaktadır. Aksi durumun, bu şartları taşımayan bir faaliyeti ticari faaliyet olarak kabul etmenin hayatın olağan akışı ile ticari icaplara da uygun düşmeyeceğine vurgu yapılmaktadır.

Bu devamlılık ve sürekliliği de 2020 yılı için 3 araç ile sınırlandırmış yani 3 ten fazla araç alıp satarsanız devamlılık ve süreklilik unsuru vardır demek istiyorlar

O zaman Ticari Kazanç olur diyorlar