Oturulan Evin Bir Kısmının Büro Olarak Gösterilmesi Hk...

NEŞE79

Katkı Sunan Üye
Merhaba Arkadaşlar...
Örneğin doktorlar ve benzeri serbest meslek işi yapanlar oturdukları evin bir kısmını büro olarak kullanmaktadırlar.Aynı şekilde oturulan evin bir kısmı muhasebe bürosu olarak gösterilebilir mi?Eve giriş aynı fakat gösterilecek odanında ayrı bir kapısı var.Yoklamada sorun olur mu acaba?

Ynt: oturulan evin bir kısmının büro olarak gösterilmesi Hk...

türmob yönetmelikleri gereği evde büro açılamıyor.

ama bunu yapanlar var.sn nane ,ilgili maddeyi buraya atarmısınız

Ynt: Oturulan Evin Bir Kısmının Büro Olarak Gösterilmesi Hk...

Sayın Nane Hanım...
Yönetmelikten bahsetmişsiniz ben araştırdığımda böyle bir bilgiye edinmedim bunun dayanağını gönderirseniz sevinirim.Birde benim bildiğim evini büro oalark kullanan arkadaşlar var...Benim sorduğum zaten aynı ev içinde değil.Girişi farklıdır ama o eve aittir,apatman dairesidir.

27 Eylül 2007 PERŞEMBE Sayı : 26656

serbest muhasebecilik, serbest muhasebeci mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik kanunu disiplin
yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik

...
MADDE 1 ? 31/10/2000 tarihli ve 24216 sayılı Resmî Gazete?de yayımlanan Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu Disiplin Yönetmeliğinin...
...
MADDE 3 ? Aynı Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (g) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve anılan fıkraya aşağıdaki (r) ilâ (y) bentleri eklenmiştir.
...
s) Birlik Genel Kurulunca belirlenen "büro standartları"na uyulmaması, açılan işyerlerinin bağımsız büro şeklinde olmaması, başka bir serbest meslek faaliyeti veya ticari faaliyet ile iç içe olması, ev olarak kullanılan ikametgâhların aynı zamanda büro olarak kullanılması, bir meslek mensubunun (ortaklık durumu hariç) birden fazla bürosunun olması,

[31/10/2000 yayınlanan yönetmelik;
Kınama Cezası
Madde 6 ? Kınama cezası, aşağıdaki durumlarda uygulanır: ]

Mesleki giderler:
GVK.MADDE 68 - (5035 sayılı Kanunun 13'üncü maddesiyle değişen şekli)(1. 1.2004 tarihinden geçerli olmak üzere) Serbest meslek kazancının tespitinde aşağıda yazılı giderler hasılattan indirilir:
1. Mesleki kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için ödenen genel giderler (İkametgahlarının bir kısmını işyeri olarak kullananlar, ikametgah için ödedikleri kiranın tamamı ile ısıtma ve aydınlatma gibi diğer giderlerin yarısını indirebilirler. İşyeri kendi mülkü olanlar kira yerine amortismanı, ikametgahı kendi mülkü olup bunun bir kısmını işyeri olarak kullananlar amortismanın yarısını gider yazabilirler.).

Sayın Nane
yayınlanan sözkonusu yönetmelik yukarıda belirtilen GVK 68-1 ile çelişmiyormu_?
yönetmelikler mevcut kanunların üzerine çıkabilirmi_?

Sayın nane'nin bahsettiği Eylül ayında yayınlanmış yeni bir yönetmeliktir.Mali müşavirlik mesleğindeki kaliteyi artırmak için yapılan bir uygulamadır.Ancak bundan önce sizinde dediğiniz gibi, bu uygulama yapılıyordu.Evin bir odası işyeri olarak gösteriliyordu.

Ancak bir sm/smmm belgesini aldığı kanuna (3568) uymak zorundadır.Zaten siz büronuzu açtığınız zaman, adres değişikliği yaptığınız zaman, türmobun yada odanın bölge temsilcileri var, ruhsatınızı onlar bizzat gelip elden veriyorlar, bu durumda yönetmeliğe ters bir durumu tespit ederlerseler, belgenizi vermeyebilirler.

Bu durumda ya mahkemelik olursunuz yada kurallara uyarsınız.

Kolay gelsin.

Merhaba,
Sayın Kızıltan, GV Kanunu olaya kendi açısından bakar, SMMM mevzuatı kendi yönünden. Gelir Vergisi kanununda iki işyerinde çalışılamaz diye bir kısıtlama yokken, hatta iki işyerinde çalışılırken vergilendirmenin nasıl yapılacağına dair hüküm varken, bizim mevzuatımızda ünvanımızı kullanarak iki işyerinde çalışamayacağımız, büro açmışsak ücretli çalışamayacağımız gibi hükümler mevcut. Hatta SMYB almak ve vermek hem vergi kanunlarında hem ceza kanununda yasak olmasına rağmen bu belgenin verildiğinin tesbiti halinde alınan komisyon bedelleri için vergi tarh edilmektedir. Yani her kanunun yetkisi kendi alanı ile sınırlıdır. Bunun gibi bir çok örnek vermek mümkündür.
Özel konulardaki kanunlar ve bu kanunlara bağlı diğer mevzuatlar, kendi konusunda diğer genel mevzuatın üzerindedir ve hükümlerine uymak zorundayız.

ZİNDAN ' Alıntı:
Zaten siz büronuzu açtığınız zaman, adres değişikliği yaptığınız zaman, türmobun yada odanın bölge temsilcileri var, ruhsatınızı onlar bizzat gelip elden veriyorlar, bu durumda yönetmeliğe ters bir durumu tespit ederlerseler, belgenizi vermeyebilirler.

peki odanın bölge temsilcisi,işyeri ile evini bir arada kullanıyosa ne olacak? ;D ;D
benim bildiğim öyle birileri varda..... ;D

NİSAN123 ' Alıntı:
ZİNDAN ' Alıntı:
Zaten siz büronuzu açtığınız zaman, adres değişikliği yaptığınız zaman, türmobun yada odanın bölge temsilcileri var, ruhsatınızı onlar bizzat gelip elden veriyorlar, bu durumda yönetmeliğe ters bir durumu tespit ederlerseler, belgenizi vermeyebilirler.

peki odanın bölge temsilcisi,işyeri ile evini bir arada kullanıyosa ne olacak? ;D ;D
Eeee onlar adı üstünde yönetici!!!!
Şaka bir yana yönetici olsa da bir kural varsa uyması gerekir. Eğer bildiğin varsa yasal hakkını kullanarak önlenmesini isteyebilirsin, hatta istemelisin.

NİSAN123 ' Alıntı:
ZİNDAN ' Alıntı:

Diyecek birşey yok o zaman.Herkes dağılsın :)

Yeni çıkarılan bu yönetmeliğe göre bırakın evin bir kısmını büro olarak kullanmayı, bir şirketin bir odasını kullanmayı ya da başka bir serbest meslek mensubu ile aynı büroda çalışmayı bile yasaklıyorlar. Yani diyorlarki paran varsa gider tek başına büronu açarsın. Paran yoksa bu sevdadan, verdiğin onca emekten vazgeç. Git bi şirkette ne yapıyorsan yap. Ben bu kadar düşüncesizce yayınlanmış bir karar daha görmedim. Benim tek başıma büro açma durumum yok. Birileriyle ortaklaşa açmam lazım... Yoklamaya gelen memurların bu durumla ilgili ya bir bilgileri yok ya da bu durumla ilgilenmiyorlar. Bu aşamada sorun yok. Ancak oda ya da türmob böyle bir durumu yakalarsa muhtemelen belirtilen ceza uygulanır.