Ötv Mükellefiyeti Hakkında Bilgi,

selam dostlar,
endüstriyel yağ üretecek yeni bir şirket kuruluşu yapacağım , ötv mükellefiyeti tesis edilecek , dikkat etmem gereken konularnelerdir, önerilerinizi bekliyorum..

Ynt: Ötv Mükellefiyeti Hakkında Bilgi,

Madeni Yağlarda Ötv başlı başına bir uzmanlık alanıdır.
Bununla ilgili alıp inceleyebileceğin doğru dürüst bi kitap bile yoktur.
Tek tavsiyem vergi dairesi ile sürekli irtibat halinde ol ve sorarak işlem yap.

http://www.alomaliye.com/otv_ana_sayfa.htm

eğer aldığın ötv li malı aynen ötv li olarak satıyorsan sorun yok
kdv beyanı gibi beyan edilir alırken ödediğin ötv düşülür
fakat ötv li hammadeyi ötv siz mamul imalatında kullanıyorsanız iş değişiyor
onunla ilgilide sorun varsa yardımcı olabilirsem mutlu olurum

Benim bi sorum yok sayın Kızıldereli, teşekkürler.
Daha önceden Madeni Yağ İmalatı yapan bir firmanın muhasebesini tutmuştuk ve ne kadar karışık olduğunu, buradan verilecek cevaplarla halledilemeyecek kadar geniş kapsamlı bir konu olduğunu ima etmek istedim.

selamlar oncelıkle,
bir madeni yağ imalı yapan firma muhasebesı devralmıs bulunmakdayız.
ötv beyanında kg basına yuklenen ötv 0,30/kg olmakda 0,285/kg tecıl edılmekde kalan tutar olan 0,015/kg lık kısım odenecek otv olarak beyan edılmekde ama kemal oktar ustadın 2010-6 sayılı türmob tarafından yayımlanan kitapda bulanan bir bolumu sızlere aşağıda aktarıyorum ve yorumlarınızı beklıyorum..

Uploaded with ImageShack.us

ıkı resım bırbırının devamı nıtelıgınde olup 0,05 krs/kg ındırım sayesınde yapılan 0,015 otv odemesının dusuruldugunu ama, gerıye kalan kısmın hıcbır vergı mahsubunda kullanılamayacagını ıfade etmısler.

saygılar..

Merhaba arkadaşlar
Aynı sektörde imalat yapacak bir şirket kurmayı düşünen mükelefim var. Ancak imalat işinde özellik arz eden çok durum var. En başta şu ötv olayı filan. Bunun dışında ilgili mercilerden izin alma, lisans işlemi gibi vs. ötv uygulamaları ile ilgili Türmobun 2010-6 Sirküler Raporunu (MADENİ YAĞLAR VE SOLVENT TÜREVLERİNDE ÖTV UYGULAMASI) önerebilirim. Sırf bu konu üzerine yazılmış. Ancak yine uygulama içerisindeki arkadaşlar ile görüşmemiz yerinde olacaktır. Bu konuyla ilgili etraflıca araştırma içerisinde olmak isteyen arkadaşlarla görüşmek istiyorum.

mail : [email protected]

Erdem Bey selamlar,
ilgili sirküler ve türmobun yayımlamıs oldugu kıabı ınceledım yukarıdakı alıntılarım ılgılı kıtaba aıttır.
fakat, uygulamada değişiklik arz etmekle bırlıkde konuya hakım meslektasımız bulunmamaktadır..