Özel Emekli Sandığının Kestiği Vergilendirmeler

Merhaba , çalıştığım kurum ssk değil özel sandık ile güvence altına almakta personellerini.

SSK ya göre aşırı kesinti olmakta ve bize söylenen bu iş yerinden emekli olduğumuzda emekli maaşımızın çok yüksek olacağı. Yani bunun bizim yararımıza olduğu. Fakat ben bu iş yerinden emekli olma hayalinde ve gayesinde değilim. Bu durumda kesilen paralar çöp mü oluyor olacak ?

Extra olarak 2017 yılı için herhangi bir zam vermediler Her yılda iki kez verilen %'lik zammı yılda bire düşürüp Mayıs ayında vereceklerini ve Ocaktan mayıs'a kadar geçen zaman için herhangi bir para ödemeyeceklerini zamsız olacağını belirttiler. Yasal olarak hakları var mıdır ?

Doğru birim olduğunu düşünerek bu bölüme açtım konuyu. Herkese çok teşekkür ediyorum.

Sayın Ranay

Çalıştığınız kurumu özel sektör , devlet v.b. belirtebilirmisiniz.

Extra olarak 2017 yılı için herhangi bir zam vermediler Her yılda iki kez verilen %'lik zammı yılda bire düşürüp Mayıs ayında vereceklerini ve Ocaktan mayıs'a kadar geçen zaman için herhangi bir para ödemeyeceklerini zamsız olacağını belirttiler. Yasal olarak hakları var mıdır ?

Eğer İş Sözleşmeniz varsa ve burada zam oranı belirtilmişse o orandan aşağı zam yapamazlar. İş sözleşmesinde zam belirtilmemişse o zaman yapmayadabilirler

Sayın Ranay

Çalıştığınız kurumu özel sektör , devlet v.b. belirtebilirmisiniz.

Eğer İş Sözleşmeniz varsa ve burada zam oranı belirtilmişse o orandan aşağı zam yapamazlar. İş sözleşmesinde zam belirtilmemişse o zaman yapmayadabilirler

Merhaba Ferhat bey.

Özel sektör personeliyim ve ssk yerine özel emekli sandığımız mevcut. Kesintileri söylediğim gibi aşırı fazla ve vergi dilimleri sebebi ile yılın son 6 ayı bu kesintiler iyice artıyor. Her 6 ayda bir zam alıyoruz fakat bu 6 aylık zammın yarısını emekli sandığına verme zorunluluğumuz var. Onay alınmadan direk kesilip bordromuza yansıtılıyor.

İş sözleşmemi uzun süre geçmesine rağmen net olarak hatırlamasam dahi halk için en önemli olan ücret kısmında yılda 2 kez ocak ve temmuz aylarında zam alacağım belirtiliyordu. Fakat şuan o zammı alamıyorum ve yılda birkez o zammın toplu olarak mayıs ayında verileceği , bu zam verilirken performansımızın dikkate alınacağını ve geçmiş döneme ait 5 aylık zammı vermeyeceklerini açıkladılar.
Personellerin itirazı aşırı derece olunca bir açıklama yaparak 5 aylık zammıda son kalan 7 ayın zammına gömerek ( örnek %5 vermek yerine 5.2 vermek gibi ) vereceklerini söylediler.

Şimdi aklıma takılan en önemli soru : Bu kadar kesinti neden ? Yasal mı ? işten cıkarsam yada kovulursam ne olacak ?
Ayrıca bu zam durumunu absürd buluyorum , bu konuda da kendi bilginiz yada yorumunuz ile aydınlatabilirseniz mutlu olurum.

Çok teşekkürler

Sayın Ranay

Özel sektör personelinin S.S.K olmaması gibi bir duruö söz konusu olamaz. Bu mümkün değil. Gizli kalmak kaydıyla (merakımdan ) sektörünüzü yazarmısınız. Zira Özel sektörde S.S.K 'sız çalışmak mümkün değil.

İş sözleşmemi uzun süre geçmesine rağmen net olarak hatırlamasam dahi . İş sözleşmenizi net olarak söylemeniz gerekli. İş sözleşmenizin bir örneği elinizde yok mu ? Zira bu durum size ''İş Akdinizi Haklı Sebep'' sağlayabilir. Ayrıca kesintiler hakkında konuşabilmek için Maaş Bordronuzu veya Ücret Pusulanızı görmek gerekir.

Sorularınıza gelince net cevap verebilmek için yani kesintilerin fazlalığı ve yasallığı konusunda İş sözleşmenizi görmek lazım veya iyi bir İş avukatınıza İş sözleşmenizle beraber giderek bilgi almanız lazım. Zam konusunu absür buluyorsanız iş sözleşmeniz yenilenirken bu durumu göz önünde bulundurursunuz.

İşten kendi isteğinizle çıkma ya da kovulma durumlarını belirtmek için Sektörünüzün durumunu ve SSK'ya tabi mi , değil mi ? bunu bilmek lazım. Çünkü o duruma göre burada işten çıkma veya kovulma durumunda şartlarınızı yazarım

Bankaların bir kısmı bu şekilde kendi emeklilik fonlarını kurarak çalışanların emekli keseneklerini bu fonlarda topluyorlar çalışan emekli olunca maaşını sgk'dan değil yine bankadan almaya devam ediyor. SGK 5510 sayılı kanun ile bu fonlarında kendisine bağlanması için bir tarih belirtmişti ama tarih sürekli öteleniyor en son aklımda kalan 2018 sonu diye biliyorum.

Kesinti fazlalığının farkı şu olur; çalışma boyunca sizinle aynı ücreti alarak çalışan bir başkası SGK'dan 1.600 TL emekli maaşı alıyorken siz 2.500 TL alırsınız (Rakamlar örnektir)

İşten çıkış istifa/kovulma noktasında ise; bir televizyon programında T.C.Ziraat Bankası Gen.Müdr bir söyleşisine denk gelmiştim. Soruyorlar

T.C. Ziraat Bankasında şuan kaç tane engelli personel çalışyor?
cevap;
Cezası neyse ödüyoruz ama engelli personel çalıştırmıyoruz

Yani hakkınız varsa kalmaz, çünkü bu tür kendi fonunu kendi oluşturan firmalar, ücret alacağı vb konularla gündemde olmak istemezler. Dahası bunun dava konusu olmasınıda istemezler.

Sayın ferruh

Soru ; Özel sektör personeliyim diye başlıyor. Sayın ranay eğer özel bir banka diye soruya başlasaydı ona göre cevap verirdim.

Tekrar merhaba

Özel banka personeliyim. Sadece sindirilmişlikden dolayı bunu dile getirmek zor durumlarda kalmamıza sebep verdiği icin özel sektör diyerek geçiştirmiştim. Cevap vermenizde büyük bir fark oluşturacağını düşünemedim. Kusuruma bakmayın.

İs sözleşmesi örnegini almak imkansız hatta dert açabilir basıma. Ancak iaf, istifa gibi durumlarda görebilmem mümkün olacaktır.

Bordro örnegimi özel mesajla gönderebilirim eğer sizin icin de uygun olursa ?

Tekrardan tesekkurler

Bahsettiğiniz sektörün ağırlığı yabancı sermaye elinde bulunuyor ve yabancılar çalışanların hali nedir diye düşünmez, ben bu işten ne kazanıyorum diye düşünür.
Sektörünüze yönelik bildiğim kadarı ile 2 sendika kolu var, şayet bunardan birine üyeliğiniz var ise bu işleri sizin adınıza bunlar takip ederler, yok bireysel bir sözleşmeniz var ise çalıştığınız sektörde "Sözleşmemi görmek istiyorum" ifadeniz bile sizin iş akdinizi fesetmeye yeterlidir. Mahkemede haklı çıksanız dahi kıdem tazminatınızın biraz daha fazlasını vererek işe dönüşünüze onay verilmez.

Durumu özetlemişsiniz, konu hukuki nitelikte ve eli en zayıf taraf maalesef sizsiniz.

Bordro konusunda sorunuzun muhatabı bensem gönderebilirsiniz, özel mesaj veya [email protected], yok muhatap Sn.Ferhat bey ise son cümleyi dikkate almayınız.

Bahsettiğiniz sektörün ağırlığı yabancı sermaye elinde bulunuyor ve yabancılar çalışanların hali nedir diye düşünmez, ben bu işten ne kazanıyorum diye düşünür.
Sektörünüze yönelik bildiğim kadarı ile 2 sendika kolu var, şayet bunardan birine üyeliğiniz var ise bu işleri sizin adınıza bunlar takip ederler, yok bireysel bir sözleşmeniz var ise çalıştığınız sektörde "Sözleşmemi görmek istiyorum" ifadeniz bile sizin iş akdinizi fesetmeye yeterlidir. Mahkemede haklı çıksanız dahi kıdem tazminatınızın biraz daha fazlasını vererek işe dönüşünüze onay verilmez.

Durumu özetlemişsiniz, konu hukuki nitelikte ve eli en zayıf taraf maalesef sizsiniz.

Bordro konusunda sorunuzun muhatabı bensem gönderebilirsiniz, özel mesaj veya [email protected], yok muhatap Sn.Ferhat bey ise son cümleyi dikkate almayınız.

Cevabınız için tekrar teşekkür ediyorum Ferruh bey. Aslında sorum yardımcı olabilecek herhangi birinizin cevap vermesi üzerine oratayaydı. Şuan bordrom evimde yokmuş ancak iş yerinde alabiliyoruz. Pazartesi gondersem inceleyip bir fikriniz varsa aydınlatmanız mümkün olursa çok sevinirim.

Diğer konuda benimde çekincem zaten iş sözleşmemi görmek istediğimde hatta bunu ima ettiğimde kovulmak. O nedenle sözleşmeden net ifadeler söyleyemiyorum.

Sizde sağ olun...

Olur, hatta sakıncası yoksa özelden göndermek yerine bordronuzdaki rakamları burayada yazabilirsinz.

Sayın Ranay;415507]Tekrar merhaba

Özel banka personeliyim. Sadece sindirilmişlikden dolayı bunu dile getirmek zor durumlarda kalmamıza sebep verdiği icin özel sektör diyerek geçiştirmiştim. Cevap vermenizde büyük bir fark oluşturacağını düşünemedim. Kusuruma bakmayın.

İs sözleşmesi örnegini almak imkansız hatta dert açabilir basıma. Ancak iaf, istifa gibi durumlarda görebilmem mümkün olacaktır.

Tekrardan tesekkurler[/QUOTE]

Rica ederim.Benim bunu sorma nedenim size doğru bilgi verebilmek içindi. Tabi burada İş Sözleşmesi hayati önem taşıyor , onu okumadan verilecek yanlış bir cevap sizi ve yaşamınızı zora sokar. Bordronuzu veya ücret pusulanızı buradan özel mesaj kısmından gönderebilirsiniz.

Diğer yönden faydalı olması bakımından ;

sizinde bazı haklarınız mevcut. Örneğin evli değilseniz evlendikten sonra 1 yıl içinde evlilik sebebiyle istifa ederseniz kıdem tazminatına hak kazanırsınız veya (siz aynı zamanda 506 sayılı ssk kanunun geçici 20.maddesine tabisiniz) 1999 yılında banka çalışanlarına da 15 yıl ve 3 bin 600 güne sahip olan 4/a (SSK) sigortalılarının son çalıştıkları işyerinden en az 1 yıl sürmüş hizmet sürelerine istinaden kıdem tazminatı haklarını alarak ayrılma hakkı 1999 yılında tanınmış olmasına rağmen normal uygulamaya girmesi ancak 2009 yılında söz konusu olabilmişti. SGK en az 15 yıl sigortalılığı ve bu 15 yıl içerisinde en az 3 bin 600 günü olan SSK sigortalılarına talepleri halinde bu durumlarına ilişkin belge veriyor ve bu belgeye istinaden de sigortalılar kıdem tazminatlarını alarak işten ayrılabiliyorlardı. SSK sigortalılarla aynı kanuna tabi olan ancak henüz sandıkları SGK'dan bağımsız durumda olan özel bankalar, sigorta ve reasürans şirketleri, ticaret odaları, sanayi odaları, borsalar veya bunların teşkil ettikleri birliklerin sandıklarının sigortalıları bu hakkı bahse konu bu kuruluşların çıkarttıkları engel nedeniyle kullanamıyorlardı. Özel banka ve sigorta ve reasürans şirketleri, ticaret odaları, sanayi odaları, borsalar veya bunların teşkil ettikleri birliklerin sandıklarının henüz SGK'ya devredilmemiş olması nedeniyle ilgili belgeyi SGK yerine bu kuruluşlardan almak ve yine aynı zamanda işvereni konumunda olan bu kuruluşlardan kıdem tazminatlarını istemek durumunda olan sigortalılar çıkartılan engeller nedeniyle bu hakkı kullanamıyorlardı. Ancak daha önceki tavsiyelerimize uyarak dava açanlar bu hakkı kullanma şansına sahip oluyorlardı.

Nitekim benzer durumdaki bir banka çalışanının bu konuda açtığı davada Yargıtay 21. Hukuk Dairesi 2011/2722 Esas sayılı kararında “506 Sayılı Kanunun geçici 20. maddesi kapsamında bir sandık olan davalı vakıf tarafından kıdem tazminatı alabilmesi için gerekli yazının verilmesi gerektiğinin tesbitine karar verilmesini istemiştir. Davanın yasal dayanağını oluşturan 1475 Sayılı Kanunun 14/5 Maddesinde 506 Sayılı Kanunun 60. maddesinin 1. fıkrasının ( A ) bendinin ( a ) ve ( b ) alt bentlerinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya aynı Kanunun Geçici 81. maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle, kıdem tazminatına hak kazanılacağı düzenlenmiştir. İşçinin kıdem tazminatını alabilmesi için, yaşlılık aylığı bağlanabilmesi bakımından yaş dışındaki diğer şartlara sahip olduğuna ilişkin belgenin düzenlenmesi Sosyal Güvenlik Kurumuna, somut olayda ise 506 Sayılı Kanunun geçici 20. maddesi kapsamında kurulu sandık olduğu anlaşılan Türkiye Halk Bankası A. Ş. Emekli Sandığı Vakfına ait olup... hükmüyle bu hakkın altını çizerek 15 yıl ve 3 bin 600 günle kıdem tazminatı açısından yoksunluk yaşayan özel banka çalışanlarına ışık tutmuş bulunuyor.

Sonuç olarak; Evlilik ve 15 yıl ve 3600 günle bu bankadan kurtulabilirsiniz.

S.M.M.M DR.FERHAT SUCU

Son düzenleme:
Sayın Ranay;415507]Tekrar merhaba

Tekrardan tesekkurler

Rica ederim.Benim bunu sorma nedenim size doğru bilgi verebilmek içindi. Tabi burada İş Sözleşmesi hayati önem taşıyor , onu okumadan verilecek yanlış bir cevap sizi ve yaşamınızı zora sokar. Bordronuzu veya ücret pusulanızı buradan özel mesaj kısmından gönderebilirsiniz.

Diğer yönden faydalı olması bakımından ;

sizinde bazı haklarınız mevcut. Örneğin evli değilseniz evlendikten sonra 1 yıl içinde evlilik sebebiyle istifa ederseniz kıdem tazminatına hak kazanırsınız veya (siz aynı zamanda 506 sayılı ssk kanunun geçici 20.maddesine tabisiniz) 1999 yılında banka çalışanlarına da 15 yıl ve 3 bin 600 güne sahip olan 4/a (SSK) sigortalılarının son çalıştıkları işyerinden en az 1 yıl sürmüş hizmet sürelerine istinaden kıdem tazminatı haklarını alarak ayrılma hakkı 1999 yılında tanınmış olmasına rağmen normal uygulamaya girmesi ancak 2009 yılında söz konusu olabilmişti. SGK en az 15 yıl sigortalılığı ve bu 15 yıl içerisinde en az 3 bin 600 günü olan SSK sigortalılarına talepleri halinde bu durumlarına ilişkin belge veriyor ve bu belgeye istinaden de sigortalılar kıdem tazminatlarını alarak işten ayrılabiliyorlardı. SSK sigortalılarla aynı kanuna tabi olan ancak henüz sandıkları SGK'dan bağımsız durumda olan özel bankalar, sigorta ve reasürans şirketleri, ticaret odaları, sanayi odaları, borsalar veya bunların teşkil ettikleri birliklerin sandıklarının sigortalıları bu hakkı bahse konu bu kuruluşların çıkarttıkları engel nedeniyle kullanamıyorlardı. Özel banka ve sigorta ve reasürans şirketleri, ticaret odaları, sanayi odaları, borsalar veya bunların teşkil ettikleri birliklerin sandıklarının henüz SGK'ya devredilmemiş olması nedeniyle ilgili belgeyi SGK yerine bu kuruluşlardan almak ve yine aynı zamanda işvereni konumunda olan bu kuruluşlardan kıdem tazminatlarını istemek durumunda olan sigortalılar çıkartılan engeller nedeniyle bu hakkı kullanamıyorlardı. Ancak daha önceki tavsiyelerimize uyarak dava açanlar bu hakkı kullanma şansına sahip oluyorlardı.

Nitekim benzer durumdaki bir banka çalışanının bu konuda açtığı davada Yargıtay 21. Hukuk Dairesi 2011/2722 Esas sayılı kararında ''506 Sayılı Kanunun geçici 20. maddesi kapsamında bir sandık olan davalı vakıf tarafından kıdem tazminatı alabilmesi için gerekli yazının verilmesi gerektiğinin tesbitine karar verilmesini istemiştir. Davanın yasal dayanağını oluşturan 1475 Sayılı Kanunun 14/5 Maddesinde 506 Sayılı Kanunun 60. maddesinin 1. fıkrasının ( A ) bendinin ( a ) ve ( b ) alt bentlerinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya aynı Kanunun Geçici 81. maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle, kıdem tazminatına hak kazanılacağı düzenlenmiştir. İşçinin kıdem tazminatını alabilmesi için, yaşlılık aylığı bağlanabilmesi bakımından yaş dışındaki diğer şartlara sahip olduğuna ilişkin belgenin düzenlenmesi Sosyal Güvenlik Kurumuna, somut olayda ise 506 Sayılı Kanunun geçici 20. maddesi kapsamında kurulu sandık olduğu anlaşılan Türkiye Halk Bankası A. Ş. Emekli Sandığı Vakfına ait olup... hükmüyle bu hakkın altını çizerek 15 yıl ve 3 bin 600 günle kıdem tazminatı açısından yoksunluk yaşayan özel banka çalışanlarına ışık tutmuş bulunuyor.

Sonuç olarak; Evlilik ve 15 yıl ve 3600 günle bu bankadan kurtulabilirsiniz.

S.M.M.M DR.FERHAT SUCU[/QUOTE]

Çok güzel ve açıklayıcı bir mesaj oldu. Zahmet edip bunu burada paylaşmanız çok güzel :)

Ne yazık ki bayan değilim bu nedenle evlilik ile kurtarma imkanım yok :) Askere gitmek yerine 11 yıl daha sürünmek gibi bir başka seçenek varmış. Fakat iç hoş bir seçenek değilmiş :)

Pek forumlarda takılan biri değilim ama yardımcı olmaya çalışmanız gerçekten harika. Çok teşekkür ediyorum :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bende anlayışınız için teşekkür ederim kusura bakmayın nickinizden bir de yazışmalardan böyle sonuç çıkarmışım

Yüksek mahkeme bu şekilde karar vermiş diyecek bir şey yok tabiki, bunun yanında bu tür sandıklar emekli olma şartlarını genel olarak yaş + hizmet = xx şekliden belirlerler. Buradaki xx genelde 80 ile 90 arasında bir sayı olur, ve yine bu sektöre "piyasanın bayağı üzerinde ücret alıyorum" denilebilecek duruma gelmek için geçmesi gereken hizmet süresi 16-17 yılın sonunda başlar.

Şahsi düşüncem bu kararı aldıran kişi, ya Devlet memurluğu hizmetine başlamıştır, ya kendi işini kurmuştur, veya başka bir yerden çok daha cazip bir ücret teklifi almıştır. Yoksa 15 yıl 3600 gün çalışma süresi olan biri bu süreden sonra artık çalıştığı yerde piyasanın üzerinde bir ücreti almaya başlamıştır zaten.