fonradar

Özel Güvenlik Yasası

İMREN

Katkı Sunan Üye
Özel güvenlik hizmeti veren bir kuruluş personelinin her yıl sonunda çıkışını yaparak heryıl başındada girişini yapmaktadır.Grup şirketi mevcut ve 1 yıl birinde 1 yıl diğerinde göstermektedir.çalışanlar bu durumdan rahatsızlıklarını dile getirdiklerinde ise bağlı oldukları kurum ,hizmet verdikleri şirketle sözleşmelerinin heryıl yenilendiğini bu sebeple yasa gereği bu giriş çıkışı yapmak zorunda olduklarını söylüyorlar.Yasal olarak böyle bir mağduriyet söz konusu olabilir mi.Özel güvenlik yasası hakkında bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.teşekkürler.

Ynt: Özel Güvenlik Yasası

İMREN ' Alıntı:
Özel güvenlik hizmeti veren bir kuruluş personelinin her yıl sonunda çıkışını yaparak heryıl başındada girişini yapmaktadır.Grup şirketi mevcut ve 1 yıl birinde 1 yıl diğerinde göstermektedir.çalışanlar bu durumdan rahatsızlıklarını dile getirdiklerinde ise bağlı oldukları kurum ,hizmet verdikleri şirketle sözleşmelerinin heryıl yenilendiğini bu sebeple yasa gereği bu giriş çıkışı yapmak zorunda olduklarını söylüyorlar.Yasal olarak böyle bir mağduriyet söz konusu olabilir mi.Özel güvenlik yasası hakkında bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.teşekkürler.

Şirket ortakları aynımı ayrımı bunu yazarsan yardımcı oluruz

ferhat

sorunumu çözdüm ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.ortakları aynı.sanırım suistimal sözkonusu.artık böyle bir giriş çıkış yapılmayacağına dair söz aldık.bakalım takip edeceğiz.

Sayın Büyüklerim

Mükellefi olduğumuz kooperatif de özel güvenlik hizmeti veren fakat faturasında gözetim ve danışmanlık şirketi olarak gözüken firma faturalarını 4/5 yerine 1/2 tevkifat yaparak bize gönderiyor defalarca uyarmamıza rağmen mevuzatta özel güvenlik firması çalıştırmanın zorunlu olmadığını vede gözetim ve danışmanlık olarak kesebileceğini belirtiyor.

Tahmin ediyoruz gerekli izinleri alamadığı için Özel güvenlik ruhsatını istememize rağmen göndermedi. Özel güvenlik yasasında şu kadar işyerinin olduğu yerde özel güvenlik firması çalıştırmak zorunluluğu vardır gibi bir madde bulamadım. Ama genel kurulda bir ortak çıkıp bu firma özel güvenlik firması değil ruhsatsız firma çalıştırıyorsunuz derse cevap veremeyecegiz.

Bu konuyla ilgili siz değerli büyüklerimden ne gibi bir yol izlemem gerektiği hakkında bilgi rica ediyorum

Saygılarımla

İyi Çalışmalar

Evren1981 ' Alıntı:
Sayın Büyüklerim

Tahmin ediyoruz gerekli izinleri alamadığı için Özel güvenlik ruhsatını istememize rağmen göndermedi. Özel güvenlik yasasında şu kadar işyerinin olduğu yerde özel güvenlik firması çalıştırmak zorunluluğu vardır gibi bir madde bulamadım. Ama genel kurulda bir ortak çıkıp bu firma özel güvenlik firması değil ruhsatsız firma çalıştırıyorsunuz derse cevap veremeyecegiz.

Bu konuyla ilgili siz değerli büyüklerimden ne gibi bir yol izlemem gerektiği hakkında bilgi rica ediyorum

Saygılarımla

İyi Çalışmalar

Merhaba,
Bence doğru tahmin ediyorsun. Güvenlik hizmetini yetkili bir Güvenlik Şirketinden sağlamıyorsunuz. Tesbit edilmesi halinde hizmet aldığınız şirket yöneticilerini hapis ve adli para cezası beklemektedir.

5188 Sayılı Kanun' Alıntı:
Özel güvenlik şirketleri

Madde 5- Şirketlerin özel güvenlik alanında faaliyette bulunması İçişleri Bakanlığının iznine tâbidir. ..........
......
......

Suçlar ve cezalar (2)

Madde 19- (Değişik: 23/1/2008 ? 5728/546 md.)
Bu Kanunda öngörülen adlî suçlar ve cezalar şunlardır:

a) Bu Kanunun 3 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik iznini almadan özel güvenlik görevlisi istihdam eden kişiler veya kuruluşların yöneticileri üç aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

b) Bu Kanunun 5 inci maddesinde belirtilen faaliyet iznini almadan özel güvenlik faaliyetinde bulunan şirketlerin kurucu ve yöneticilerine, bu Kanunun 3 üncü maddesinde belirtilen izni almadan özel güvenlik birimi oluşturan kurum ve kuruluşların yöneticileri, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen izni almadan özel güvenlik eğitimi veren kurum ve kuruluşların yöneticileri, üç aydan bir yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. Bu şekilde cezalandırılan kişiler, özel güvenlik şirketlerinde ve özel güvenlik eğitimi veren kurumlarda kurucu ve yönetici olamazlar.

2565 sayılı "Askeri YAsak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu" gereğince korunması gereken bir işyerinden bahsetmediğinize göre "Özel Güvenlik Personeli" istihdam etmenize veya "Güvenlik Hizmeti" almanızı emreden bir yasa hükmü yoktur. Fakat yapıacak olan bir denetimde "Güvenlik Personeli" üniformalı olarak tesbit edilecek çalışanlar nedeniyle (sizin personeliniz olmamasına rağmen) sizde cezalarla karşı karşıya kalacaksınız.

Değerli Büyüğüm

Verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla