Özel Okullarda Çalışan Öğretmen Sözleşme Bitiminde Kıdem Taz.ve İşs.Maaşı ?

Üyelik
17 May 2009
Mesajlar
10
Özel Eğitim kurumlarında belirli süreli olarak çalışan öğretmen, sözleşme bitiminde kıdem tazminatı alabilir mi? ayrıca iab ile işkur'a işsizlik ödeneği alınması için başvuruda bulunabilir mi? yani işsizlik maaşı alabilir İlginiz ve bilginize şimdiden teşekkür ediyorum. sevgiyle kalın hoşca kalın.
 
Üyelik
12 Eyl 2005
Mesajlar
866
Konum
İstanbul
Ynt: Özel Okullarda Çalışan Öğretmen Sözleşme Bitiminde Kıdem Taz.ve İşs.Maaşı ?

Hangi hallerde kıdem tazminatı ödeneceği 1475 sayılı eski İş Kanunu'nun halen uygulanmakta olan 14. maddesinde belirtilmiştir. Bu maddede yazılı şartlarda "Belirli süreli iş akdinin süresinin bitimi" yoktur. Ancak, Yargıtay kararlarına göre iş akdi ardı ardına bir kaç defa tekrarlanıyor ise veya Özel Öğretim Kurumları Kanunu'ndan doğan zorunluluk nedeni ile belirli süreli akit yapılıyor ise kıdem tazminatı ödenmesi gerekir.
Belirli süreli hizmet sözleşmesi ile çalışan sigortalı, sözleşme süresinin bitimi nedeni ile işsiz kalması halinde, aranan diğer şartları taşıması kaydı ile işsizlik ödeneğine hak kazanır.
 
Üst