fonradar

Özel Sağlık Sigortası İndirimi

Merhaba ben özel bir şirkette sigortalı bir çalışanım. Özel sağlık sigorta primlerinin vergiden düşebildiğini duydum ve muhasebecimizin bu konuda bir bilgisi olmadığı için vergi dairesi başkanlığını aradım. Ödediğim primin brüt maaşın yüzde 15`i kadarının vergiden düşebileceğini söylediler ve 85 nolu gelir vergisi sirkülerini referans gösterdiler. Bunu muhasebecimize iletmeme rağmen bu kanunun geçerli olmadığını söyledi, nasıl yapılacağını bilmediğinden. 2000TL brüt maaşım var. Aylık 400TL ödemesi olmak üzere 8 ay taksitli toplamda 3200TL`lik bir özel sağlık sigortası satın aldım. Bu durumda;
2000 * 0,15 = 300TL aylık vergi indirimi alacağım. Doğru mudur? Yani ayda 400 TL ödediğimden, 300 TL`sini geri alacağım ve 100 TL cebimden çıkmış olacak.
Bu işlem nasıl yapılıyor? Muhsabecinin yapması gerek değil mi? Benim bireysel olarak başvurabileceğim bir yer var mı? Muhasebeci yapması gerekiyorsa, nasıl yapacak? Özel sağlık sigortasının faturası ve her ay kredi kartı ekstresi mi göndereceğim? Muhasebeci bunlara nasıl ve nereye gönderecek? Vergi dairesi başkanlığına sordum, muhasebecinin kendi öğrenmesi gerek dedi. Muhasebeci bilmediğinden kendim öğrenip muhasebeciye ileteceğim. 300*8=2400TL lik vergiden geri alabileceğim bir miktar var, büyük bir miktar, bu yüzden kendim uğraşıyorum.
Teşekkürler şimdiden.

Özel sağlık poliçeleri için 85 nolu gelir vergisi sirküsünde hiç bahsedilmemiştir. Bakanlıkla yapılan görüşmeler sonucunda 256 seri nolu Gelir Vergisi Genel Tebliğindeki hususların geçerli olduğu 01.01.2013 tarihi öncesi uygulamanın aynen devam ettirilmesi gerektiği hatırlatılmıştır.İşveren tarafından ödenen özel sağlık poliçesi prim tutarları, ücret matrahının tespitinde, ödendiği ayda elde edilen ücretin %15'ini ve yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarını aşmamak kaydıyla indirilebilecektir. Aşan kısımlar vergiye tabi olmalıdır. Ayrıca asgari ücretin %30'unu geçmeyen özel sağlık sigorta primleri tutarı prime esas kazanca tabi tutulmamalıdır. Aşan kısım prime tabi olmalıdır.Yukarıdaki açıklamaları bir örnekle açıklayacak olursak,

Örnek:
Aylık Brüt Ücret1.000,00
Sağlık Sigortası Primleri Ödemesi (İşveren Net)200,00
Önceki Dönemlerde İndirim Yapılmış Toplam Tutar400,00
Asgari Ücretin Yıllık Tutarı (2013 yılı için)12.000,60
Brüt Ücretin %15'i (1.000,- + 200,- = 1.200,- x %15)180,00

İşveren tarafından ödenen 200,-TL özel sağlık sigortası prim tutarının ücret olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.Bu ücretli için işverence ödenen özel sağlık sigortası primi dolayısıyla ücret matrahının tespitinde indirim konusu yapılabilecek tutar, brüt ücretinin %15 olan 180,- TL ile sınırlıdır. Bu nedenle aşan kısım (200-180=) 20,- TL'nin brütleştirilerek vergiye tabi tutulması gerekir. Geçerli olan vergi oranının %15 olduğunu varsayarsak, brüt tutarı yani özel sağlık sigortası primlerine ilişkin gelir vergisi matrahı (20/1-(0.15+0.00759)=) 23,74 TL olarak bulunur. Gelir vergisinden istisna damga vergisi matrahını bulmak için 180,- TL istisna kısım brütü + vergiye tabi brütleşmiş tutar (181,38 + 23,74 =) 205,12 TL'dir. İşveren tarafından ödenen poliçe tutarı brütü (978,60*%30=) 293,58 TL'yi geçmediğinden prime tabi tutulmayacaktır.

Son düzenleme: