Özel SMMM Sınavı Hakkındaki Düşünceleriniz

Ynt: Özel SMMM sınavı hakkındaki düşünceleriniz

İSO 2001 ' Alıntı:
Neden bu kadar acımasızca SMleri Suçluyoruz anlayamıyorum.
Neticede onlarla meslektaşız.
Az önce çok uzun bir yazı yazıp gönderdim ancak yayınlanmadı.Ya ben acele edip göndermeden çıktım
ya da teknik bir arıza oldu
Neyse tekrar uzun yazanıyacağım sadece şu soruları sormuştum sizlere
(bu soruları bizlere meslek odalarının kuruluş çalışmalarına katılan bir SMMM BÜYÜĞÜMÜZ SORDU)
1)Neden SMMM olma koşulları içinde hukuk fakültesi varda avukat olma koşulları içinde işletme vs.yok
(Biz HALA sm ler lisans yapsın diye tartışıyoruz)
2)Neden enson geçtiğimiz yıl meslek yasamıza yapılan eklentilerler bir sürü kurum çalışanlarının
çalışma süreleri gözönüne alınarak SMMM olmalarının önü açılyor
(Biz hala 30-40 yıl bu işi yapmış SM lerin SMMM olmalarını Yadırgıyoruz)
3)neden avrupada kabul edilnmesi hemen hemen 100 yılı bulan ve örgütlenen meslektaşlarımız varken
türkiye de meslek yasamız henüz 20 yaşında kimler ve hangi meslek grupları bu yasaları engelledi
örgütlenmeyi geciktirdi
(en can alıcı soru bu)
cevaplarınızı bekliyorum
bende bir süre sonra bu SMMM BÜyüğümüzün içinde yaşayark gözlemlediği bu sorularının cevaplarını
sizlere yazacağım.Tabii sizler bu cevapları ne kadar doğru ne kadar yanlış bulursunuz orası da size kalmış
ama ben altına imza atacak kadar doğru buluyorum
hepinize iyi çalışmalar

Sizin yanlış olduğunuz nokta kimse Sm'leri suçlamıyor buradaki yorumlar konu başlığında da anlaşıldığı gibi özel smmm sınavı hakkındaki görüşler. Sizin bu saydıklarınız başka sorunlar tabiki bu sorunlarında düzeltilmesi gereklidir. Fakat bu sorunların varlığı özel smmm sınavında sorulan soruların kolay olmasını eleştirmemizi engellemez.

SM leri suçlamıyorum.
Mesleğimizi önemsemeyen, bilmediği halde biliyormuş gibi davranan, haksızlığa neden olan sistem ve değiştirmeyi başaramayıp sadece dedikodusunu yapan,başkalarını hazmedemeyen zihniyeti suçluyorum.

Standartımız olsaydı, uygulanabilen bir standart.. Kimseye dedikodu yapma hakkı düşmezdi.

SM lere sorulan bu kadar kolay soruları haksızlık olarak görüyorum. Bu bir gerçek. Lisans mezunu olan SM şimdi SMMM oldu ve benimle aynı hakka sahip. Meslektaşların birçoğununda defter tuttuğunu biliyoruz, yani öğrenim durumu lisansın altında ki SM ler, SMMM ünvanını alarak defter tutmaya devam edecekler. Denetim yapamayacak olmalarının büyük eksikliğini hissetmeyecekler çünkü ihtiyacı olan pek yok.

Ne yapılması gerekirdi? Lisans mezunu bizleri eledikleri sınavları zorlaştırsınlar, buna bir itirazım yok. Meslek mensubu olduktan sonrada, ezber zihniyetçiliğininde önünü kesmek, araştırmaya zorlamak amacıyla, belirli aralıklarla (2 yılda bir olabilir) tekrar sınava tabi tutsunlar. Yıl içerisinde zorunlu eğitimlerimizde devam etsin. Bunlarda tıklayarak geçilen cd ler gibi değilde, daha verimli olabilecek bir yöntem bulunarak yapılsın.

Ünvanı değişecek bütün meslek mensuplarına ve adaylarına uygulanan standartların SM lerede uygulanmasını istememiz kimsenin zoruna gitmesin. Kimseye bu ünvanı almasın demiyoruz, eşit şartlarda alsın diyoruz.

Onların deneyimi vardı palavralarını yazmaya konuşmaya devam edebilirler ama buna sadece SM ler ve yandaşları inanır.

Zaten SM olan bir meslek mensubu, bu kendisine yetmeyince ne yapıyordu? Öğrenim durumunu değiştirip, sınava giriyordu. Alıyordu ruhsatını. Helal olsun, öyle arkadaşlarımızda var. Onlarda bilseydi uğraşmayıp, bu özel SMMM lik sınavına girebilirlerdi. Onlardan denetim yapanlar hariç, ( ya da zaten lisans mezunu olanlar)yine kendilerine yapılan bir haksızlıkta yok mu?

O zaman her SMMM ye de 10 yılı doldurunca çok basit bir sınavla YMM olma hakkı neden verilmiyor? Deneyimi var ama, hadi 10 yılı az bulduysanız 20-25 yıl olsun.

Sınavın amacı; siz o görevi yapmaya haiz misiniz? Bilgileriniz yeterli mi, taze mi. Bu değilmiydi?

bu uygulama oyle veya iptal edılecektır kımse kendıne yaradığı şekılde yazmasın yasal araştırmaları yapıyorum bızzat bu konuyla ılgıleneceğim ve konuyu anayasa mahkemesıne taşınması için ne gerekıyorsa yapacağım bu ulkede her onune gelen oyle keyfı duzenlemeler yapamaz nerde hukukun üstünlüğü ilkesi. açık ve seçik bir şekilde eşitlik ilkesıne aykırı uygulama ile anayasal suç işlenmiştir ve kendını kanun koyucu durmuna sokarak 3568 sayılı kanunu sozum ona duzenlemeyle alt ust etmiştir 3568 sayılı yasa kendı ruhuna aykır uygulamayla hiçe sayılmıştır genel şartları bır daha okusunlar dılerlerse.

ve eğerki bu konuda ehil olan biri varsa bu uygulamanın yasal dayanağını bize açıklamalıdır, bu konuda hiç bir açıklama yoktur bulamazsınız kaldıkı yasa ılk çıkarıldığında mevcut sm le aynı şekılde devam edecek yenı alım olmayacak denmıştı ancak ben karamanın koyunu ozamnda gormuştum açıklamalrında yuvarlak ıfadelere yer verılmıştı.

Doğrudan ve dolaylı yabancı sermayenin sınırlar ötesinden gelerek ülkede büyük bir güç oluşturduğu , Ülkeleri bir an da krizin eşiğine getirebilecek bir araç olarak görüldüğü ,küreselleşme sonucu oluşan yeni dünya düzenin de çok uluslu şirketlerin devlet yerine piyasayı kendine göre biçimlendirdiği ortamdayız.Kurumsal yönetim ilkeleriyle büyük şirketlerin hisse senedi sahiplerinin çıkarlarına uyan ortamındüzenlediği bir durumda,
hizmetler sektöründe olan bir mesleğin bundan sonra tek başına büroculukla para kazanma dönemi sona ermek üzeredir...
yeni ttk nın yürürlüğe girmesiyle birçok küçük şirket ve kobi piyasadan silinecektir....
buna bağlı olarak birçok sm ve smmm de mesleği bırakmak zorunda kalacaktır...

sm leri smmm ünvanı vermek sadece göstermelik bir davranış olarak kalmaya mahkum olacaktır..
yol ayrımına gelinme aşamasında, hala açıköğretim mezunlarının sınava alınması akıl vari değildir...
meslek mensubu sayısının 90.000 ulaştığı şu ortamda hala yeni stajyerlere dosya açtırılması hangi matematiksel modele ve istatistiki sonuçlara uymaktadır
gerçekleri saklamanın çok da anlamlı olmayacağı anlasılmalıdır.
bundan sonra verilecek her ruhsat ,ruhsatlı işsizler ordusuna yeni bir nefer kazandırmaktan öteye gitmeyecektir..

buka ' Alıntı:
bu uygulama oyle veya iptal edılecektır kımse kendıne yaradığı şekılde yazmasın yasal araştırmaları yapıyorum bızzat bu konuyla ılgıleneceğim ve konuyu anayasa mahkemesıne taşınması için ne gerekıyorsa yapacağım bu ulkede her onune gelen oyle keyfı duzenlemeler yapamaz nerde hukukun üstünlüğü ilkesi. açık ve seçik bir şekilde eşitlik ilkesıne aykırı uygulama ile anayasal suç işlenmiştir ve kendını kanun koyucu durmuna sokarak 3568 sayılı kanunu sozum ona duzenlemeyle alt ust etmiştir 3568 sayılı yasa kendı ruhuna aykır uygulamayla hiçe sayılmıştır genel şartları bır daha okusunlar dılerlerse.

ve eğerki bu konuda ehil olan biri varsa bu uygulamanın yasal dayanağını bize açıklamalıdır, bu konuda hiç bir açıklama yoktur bulamazsınız kaldıkı yasa ılk çıkarıldığında mevcut sm le aynı şekılde devam edecek yenı alım olmayacak denmıştı ancak ben karamanın koyunu ozamnda gormuştum açıklamalrında yuvarlak ıfadelere yer verılmıştı.
+ + + + + +

Gene ilginç yorumlar yahu yeni belge alacakların aç kalacağını işsiz olacağını nerden çıkarıyorsunuz. Hadi aç kaldı işsiz kaldı bu tamamen onun sorunudur size ne.
Adamın mükellef potansiyeli vardır,kurumsalda çok sağlam referansı vardır şimdi 90.000 SMMM var diye o adama yok sana belge veremeyizmi diyeceksiniz. Piyasa zaten koskocaman bir elek belgeliler süzüm süzüm süzülüyor ben hala inat ediyorum 90.000 SMMM den adam gibi para kazanan kişi sayısı 900 ü bile bulmaz.

Piyasa, Çevre,Deneyim vb. kriterler var diyorum zaten piyasa %99 u eliyor %1 adam gibi para kazanıyor isterseniz 500.000 SMMM olsun ne olacak para kazanan gene aynı kişiler ha bunlara her yeni 100 SMMM den 1 kişi oda belki eklenir o kadar.

Her yeni belge alacak olan aç kalacak işsiz kalacak diye bir kaide yok ha her belge alacak olan iş bulacak diye bir kaidede yok. Bu iş tamamen belge alanın sorumluluğunda takmışsınız bir 90.000 SMMM ye sınavı geçen direkt 90.000 demeye başlıyor siz bana verin belgeyi isterseniz SMMM sayısını 300.000 yapın (tabi özel smmm sınavı ile olmamak kaydı ile) ben gene paramı kazanırım geriye kalan 299999 SMMM beni alakadar etmez herkes önünden yer.

SM ve yandaşları diyorum evet. Benim doğruma göre yanlışları doğru gibi göstermeye çalışsakta, yanlış yanlıştır.
Katılmanızı beklemem. Sizin doğrunuz size, benim doğrum bana. Bana göre yanlış olana, hayır bu doğru bir uygulama diyip üsteleyenlere de SM ve yandaşları diyorum. Çünkü SM ler durumlarınının avantaja dönmesinden doğal olarak memnunlar ve bu durumun böyle olması gerektiğininde altını çizerek arkasındalar.
Bir SM bu özel sınav hakkını kullanacaktır , onun için kendisini suçlayamam. Bana soruyu sordular bende cevapladım aldım ruhsatımı diyecektir.

Asıl anlamanız gereken kısım, evet işte biz madem aynı meslek mensubu olarak aynı grubun içerisindeyiz. Herkesi aynı koşullar ile almaları gerekeceğidir. Formalite icabı sorulan sorularla değil. Sizde sorulara basit demişsiniz. Bizde işlerine gelince her duruma uydurulmaya çalışılan kılıflara karşıyız zaten.

SM leri küçük görmüyorum, kimseninde gördüğünü sanmıyorum. Başkalarının anlatmak istediklerini yanlış anlama sebebiniz; sanıyorum ki geniş bakış dediğiniz bakışınızı bazen yeterince geniş tutamadığınızdandır.

Demirbilekin yaptığı yorumun elle tutulur yanı yok.

Ayrıca konu başlığında açıköğretimlilerin bir daha mevzu edilmemesini rica ediyorum. Ben örgün mezunuyum fakat, açıköğretim mezununada saygım var. Mesleğe girerken benden farklı bir uygulamaya tabi tutulmuş mu, kendini geliştirmiş mi, ben buna bakarım. (bir daha mevzu etmeyelim çünkü hangi konuda bu açıköğretim geçerse, o konu alakasız yerlere gidiyor)

Arkadaşlar bazı arkadaşlar saçmalamış resmen SM'lerin çoğu sizi cebinden çıkarır diye. Birincisi bu mesleğin sadece muhasebecilik olmadığını kavrayamamışsınız. İkincisi YMM yanında çalışıyorum sayısız SMMM ve SM tanıyorum ve daha işini düzgün yapan SM ile tanışmadım. İçlerinde çok kaliteli insanlar var ama malesef kaliteleri mesleği hakkıyla icra etmelerinden kaynaklanmıyor.

Kısacası bizim mesleğimizin avukatlık, doktorluk, mimarlık, mühendislik gibi statüde olması artık hayaldir.

honceler ' Alıntı:
................. İçlerinde çok kaliteli insanlar var ama malesef kaliteleri mesleği hakkıyla icra etmelerinden kaynaklanmıyor.

Kaliteleri neden kaynaklanıyor... Peki..... merak ettim.... ??? ??? ??? ???

Çok para kazandıkları için olabilir mi?

kanunkaide ' Alıntı:
Çok para kazandıkları için olabilir mi?

Yok Yok

Şöyle

Ne bileyim blazer ceket; bıçak ütülü pantalon, boyunda fular; entel dantel bir gözlük;

Sonra altın kol düğmeleri; bakıp saçını tara öyle bir rugan ayakkabı;

Çekiyor son model mercedes'i mükellefin önüne; gidiyor sekreter kıza

MMMeraba; ben Muhasebezadelerden Kerimmmm;
Patron burada mı yavrummmm

Sonra mükellerin bir anlık gafletinden faydalanıp; gazozuna uyku hapı ataraktan hooop. Ve mükellef gözünü açınca

NNNNevet nnnartık benimsinnnn yavrummm. Diyerekten defterlerini alıyor.

Bunu kastetti sanırım. :D :D :D

Selamlar,

iso 2001 i bile almışsınız ki sanırım yok öyle bir şey, daha ne olacak ki?

İSO 2001 ' Alıntı:
Mesleğmiz sadece muhasebecilik değildir doğru da
bürolarda 15-16 saat çalıştığımız için vallahi benim başka ek iş yapacak halim kalmıyor
aman Allahım yoksa ben,ben olamaz evet ben
KALİTESİZ BİR SMMM oLacağım galiba
bırakın ağlamak istiyorum

Leeennnnnnnn. Sen Saygıdeğer YMM tutanaklarına nasıllll ek iş dersin leennnnnnnn.

Yaaalllllaaannnnn Söylüyorsunnnnn.. Dıkışşşşş. Dıkışşşşşş. Dıkışşşşşşş.

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

honceler ' Alıntı:
..................Birincisi bu mesleğin sadece muhasebecilik olmadığını kavrayamamışsınız. İkincisi .........................daha işini düzgün yapan SM ile tanışmadım.

Sevgili forumdaşım,

derdiniz seviye ve uslupsa; yukarıdaki mesajı tenkit etmelisiniz.

Ayrıca mesajınızda gizli özneleri sen olacak şekilde yazdığınız cevap'ta seviye açısından sorgulanmalıdır.

Yolsuzluk suistimal ve Hile denetçiliğini nereden yaptığım hususuna gelince; Eğer gerçekten merak edip ciddi olarak soruyorsanız. Bu işin nasıl yapıldığını anlatabilirim.

Mesela aşağıdaki olayı incelerseniz yaptıklarım hakkında biraz fikir sahibi olabilirsiniz.

http://forum.alomaliye.com/index.php/topic,36905.0.html

Ancak bu hususta yaptığım çalışmalarda; literatürde; "espri seviyesinin suistimal edilmesi" gibi bir kavrama rastlamadım

Bunuda siz açıklarsanız sevinirim;

Velhasıl bilgi paylaştıkça çoğalır;

Saygılarımla,

Arkadaşlar özel smmm sınavlarında 5 ders war: muhasebe, denetim, hukuk vergi hukuku ve meslek hukuku
muhasebe sınavında sadece yevmiye kayıtlarından sorular sorulmuş sorular staj başlatma sınavından bile kolay
Diğer sınavlarda da çok kolay sorular sorulmuş.
Mayıs 2010 stajyeriyim şimdiden yeterlilik sınavı için döküman topluyorum. Hatta kaynak sıkıntısı çekiyorum. Tabiri caizse bu kadar dandik bir sınavla smmm ruhsatı alınırsa biz stajyerlere yazık değil mi??
bence masebe kaldırılmalı vatandas vergisini bankaya yatarmalı masebe kakmalı