Özel SMMM Sınavı Hk.

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan irfanoz
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
I

irfanoz

Ziyaretçi
Çok kıymetli Mali Müşavir adayları; önümüzdeki dönem içerisinde yapılacak olan (emeksiz, beleşten, eşitlik ilkesine aykırı olan) ve en önemlisi Normal yollar dan belge almış ve alacak meslektaşlarımın verdiği emeğe ve zamana yazık eden "Özel" SMMM sınavı hakkında ki görüşlerini merak ediyorum. Türmobun yaptığı bu yanlış işe kim dur diyecek çok merak ederken itiraz edecek kimse yokmu diye takıldım kaldım. Maliyet bilmeyen, analiz bilmeyan en önemlisi tek düzeni bilmeyan insanlar nasıl MM yapılır??? 1989 yılında İlk okul Mezunu seviyesinde eğitimi olan insanlara SM belgesi veren zihniyet tam 20 yıl sonra SMMM belgisi dağıtıyor bu konu hakkında kamuoyu oluşturulması lazım diye düşünüyorum. Mahkeme yolu açık olmalı diye düşünüyorum. görüş ve desteklerinizi bekliyorum...saygılar

Ynt: Özel SMMM Sınavı Hk.

Artık çok geç. Tepkinizi kanun meclise geldiğinde göstermeliydiniz.

Sn. İrfanöz, Bu forumda tarafımdan açılan aynı konuda bir başlık daha oldu. Şahsen size tamamen katıldığımı ifade etmek isterim. Ancak biz bırakın uygulama safhasını, daha kanunlaşırken bununla ilgili çok yazdık çizdik. Din-le-me-di-ler.

Enteresandır, hem muhalefet hem hükümet bu konuda çok kolay uzlaştı.

Bu işi yaparken Turmob'un kanuni dayanağı var.

Bu nasıl haktır, bu nasıl adalettir, bu nasıl eşitlik ilkesidir bilmiyorum, ancak kanuni dayanak var.

Sn. Hamdilevent'in diğer forumda gönderdiği yazıyı okursanız, orada bir karşı teşebbüsün oluştuğunu göreceksiniz.

Ben sonuç alınamayacağını düşünüyorum.

İşin doğrusu bu forumlarda da "Hepimiz aynı gemideyiz, bizler kardeşiz bizi nasıl dışlarsın, sen doğmadan ben bu işi yapıyordum, bir üniversite bitirdin diye kimsin sen çocuk, biz asıl meslek emekçisiyiz, biz zaten bu belgeyi hakettik, bu mesleği biz bu günlere taşıdık " mahiyetinde o kadar çok tepki ile karşılandım ki, artık çok da fazla yazıp çizmek istemiyorum.

Endişe etmeyiniz.

Su akar yolunu bulur.

Bu böyle giderse Suriye örneğinde olduğu gibi IFAC Turmob'u üyelikten şutlar. Mali müşavirlik mesleği cacık olur. SPK gibi kurumlar (mesela tasarısı bekleyen " Denetim Standartları ve Kamu Gözetim Kurumu" gibi kurumlar) kendi sınavlarını yapıp kendi standartlarını oluştururlar.

Bilgisine güvenen, ilmin gücüne inanan arkadaşlar da bu sınavlara girip bağımsız denetçi olurlar.
Kalanlar da defter tutmaya devam eder.

Sağlık olsun. Boşa üzülmeyin.

(Size naçizane önerim SPK'nın bağımsız denetçilik sınavına hazırlanın. Ben SPK'nın formalite eğitimlerle para ile belge dağıtmayacağını biliyorum. Buna eminim. Keşke kendi meslek örgütüme de bu kadar güven duyabilseydim.)

eğer ki konu danıştay'ın önüne gelirse iş çözülür diye düşünüyorum ama tabi o aşamaya kadar atı alan üsküdar'ı geçecektir...

>:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

irfanoz ' Alıntı:
Maliyet bilmeyen, analiz bilmeyan en önemlisi tek düzeni bilmeyan insanlar nasıl MM yapılır

>:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

[size=10pt]Aynası iştir Kişinin Lafa Bakılmaz[/size]

bu ne şimdi. turmob kendine sadece mali kaynak yaratıyor. lanet ettim bugün iktisat fakültesini bitirdiğime. ben 5 yılımı neden verdim. söylenecek söz yok.basit bir kurum, bu kadar çok smmm olunca devamında ne gelecek acaba. ne üzerine oyun hazırlıyorlar ileride göreceğiz.

180 kişi içerisinden 5 şi SMMM diğer 175 i SM anlaşılan :o ::) ???

spk nın bağımsız denetçilik sınavına girmek için nasıl bir yol izlenmelidir.

tabi haklısınız sayın MM'ler bizde ruhsatları bakkal dükkanından gazete alırken yanında promosyon olarak aldık.

irfanoz ' Alıntı:
180 kişi içerisinden 5 şi SMMM diğer 175 i SM anlaşılan :o ::) ???
yok 180 kişinin 5 kişisi sizle aynı fikirde 175'i değill. Bu arada bende Smmm'yim.

turmob, maddi kazanç sağlamak için akıllarına gelen mantıklı-mantıksız haklı-haksız yolu kaçırmıyor.

dosya açtırmak için bir sürü para alıyor, her sınav için 150 lira para alıyor, sınavları kendince değerlendirip zaten pek çok adaya sınavı vermiyor. stajı üç seneye çıkarıp trt 4 teki küflenmiş derslerle aynı mantıkta hazırlanmış cd leri bize zorla stajı yakmakla tehdit ederek satıyor. bi de tutmuş ortaokul mezunlarına bile lisans mezunlarının zar zor aldığı ruhsatı satıyor.

turmob, ruhunu paraya satalı çok olmuş. daha neler göreceğiz bakalım.

tamamıyla haksız bır uygulama olmala atı alan üsküdarı geçti maalesef hele sınavda sorulan soruları geçtikçe hala diyorum kimse eşitlikten dem vurmasın bir tek olumlu yanı sm lere denetim yetkisi verilmeyecek olmasıymıs ama uygulamada kim bakacak meçhul ama onuda sessiz sedasız yaparlar nasıl olsa en haksız rekabeti olan meslek bu olsa gerek

Ben bir SM olarak SMMM olan arkadaşların yorumlarına bakınca haksız olduklarını düşünüyorum.Muhasebe mesleği 1989 yılında yapılanmaya başladığı için daha çok yeni.O dönemdeki şartlar lise mezunlarına belge vermeyi gerektiriyordu.Üniversiteden mezun olan bir kişiye verin C grubuna sorulan soruları yapamaz.Muhasebenin M sinden anlamaz o dönemde.Zamanla gelişir tabiki.Bu mesleğe SM olarak başlandı.Birçok kişi üniversitede okurken birçok SM de defter tutuyordu.Şu anda yapılan çok doğru bir uygulama.Artık gelecek dönemlerde lise mezunu olmayacak işte.Gelecek nesiller üniversite muzunu olacak.Çok olgun düşünen SMMM olan büyüklerime birşey demiyorum.Ayrıca IRFANOZ rumuzlu kişiye ve onun gibi düşünenlere sesleniyorum.Senin gibi toplumda tepki göstermeyi bile hakaretle karıştıran bir kişiye bile üniversite diploması vermişler.Belki bilgi bakımından senden bin kat üstün SM ler var.Emeksiz ve beleşten gibi sözcükleri kullanma.Yaşını bilmiyorum fakat akıl yaşın çok küçük galiba.SM lerin arasında da SMMM lerin arasında da yetersiz kişiler olabilir.

Havanda su dövmek ve SM den SMMM liğe geçiş problemi.

NURETTIN34 ' Alıntı:
Ben bir SM olarak SMMM olan arkadaşların yorumlarına bakınca haksız olduklarını düşünüyorum.Muhasebe mesleği 1989 yılında yapılanmaya başladığı için daha çok yeni.O dönemdeki şartlar lise mezunlarına belge vermeyi gerektiriyordu.Üniversiteden mezun olan bir kişiye verin C grubuna sorulan soruları yapamaz.Muhasebenin M sinden anlamaz o dönemde.Zamanla gelişir tabiki.Bu mesleğe SM olarak başlandı.Birçok kişi üniversitede okurken birçok SM de defter tutuyordu.Şu anda yapılan çok doğru bir uygulama.Artık gelecek dönemlerde lise mezunu olmayacak işte.Gelecek nesiller üniversite muzunu olacak.Çok olgun düşünen SMMM olan büyüklerime birşey demiyorum.Ayrıca IRFANOZ rumuzlu kişiye ve onun gibi düşünenlere sesleniyorum.Senin gibi toplumda tepki göstermeyi bile hakaretle karıştıran bir kişiye bile üniversite diploması vermişler.Belki bilgi bakımından senden bin kat üstün SM ler var.Emeksiz ve beleşten gibi sözcükleri kullanma.Yaşını bilmiyorum fakat akıl yaşın çok küçük galiba.SM lerin arasında da SMMM lerin arasında da yetersiz kişiler olabilir.

aynen katılıyorum yukarıdaki yazılana

lütfen forum kurallarına uyarak yazınız küçük harfle yazın yoksa silinecek.

Uyarmıştım. Buna rağamen hatada ısrar ediyorsunuz.

SM SMMM ye, SMMM SM ye, Maliye hem SM ye hem SMMM ye.
SM SMMM ye, SMMM SM ye, Meslek örgütleri hem SM ye hem SMMM ye
SM SMMM ye, SMMM SM ye, Tahilat problemi hem SM ye hem SMMM ye
vb....
daha eklenebilir.

aralıkta yapılan özel smmm sınav sonucu hala açıklanmadı.

neyi bekliyorlar ki unutturmayı mı?

madem sizde bilginize güveniyorsunuz, madem işin içinde yoğurulmuşsunuz, bizimle aynı şartlarda aynı sınavlarda alın belgenizi. Sonuçta aynı unvan verilecek, eşit olmamız gerekir değil mi? Sizde 7 dersten sınava girip lisans durumunuza bakılmadan alın belgenizi. bence buna kimse itiraz etmez. İtiraz edilen şey ayrı sınavla aynı belgeyi almaya hak kazanmanız.

4 sene fakülte,staj sınavı,2 sene staj ve sonrası yeterlilik sınavları,sonra da kocaeli odası benden türmob hariç 2900 tl para istesin..sınavı kazanalı 1,5 sene oldu ve hala bekliyorum parasızlktan ruhsatımı alamıyorum,o kadar emek ve para harca,sen sm leri buyur et,gerekli gereksiz bi ton insan smmm olsun ....zoruma gidiyor ve çok yıpranıyroum....Milliyetçi bi insanım ama bazen yanlış ülkede doğduğumu düşünmekten kendimi alıkoyamıyorum.