Özel SMMM Sınavı Hk.

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan irfanoz
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Ynt: Özel SMMM Sınavı Hk.

Ben SM lerin SMMM olmasına karşı değilim. Bu arada SMMM yim. Yalnız neden aynı sınava tabi değiller de özel sorular soruluyor merak ediyorum. Buradaki SM arkadaşlarım bu konuda ne düşünüyorlar?

Estağfurullah sizin kadar eşsiz benzersiz özel olamayız. İngilizcemiz bile yok,
Olan olmuş iş bitmiş hala bu konu gündeme geliyor hep tekrarlanan bilinen düşünceler yeniden yeniden yazılıyor.

Nafile sözler, kimse kimseyi ikna edemiyor edemez.

Bende AÖF mezunlarını smmm olabilmesine takmış durumdayım.
Özel smmm sınavına girdim. MYO mezunuyum, bu sene aöf e başladım 3.sınıftan, Ara sınava girecem sınavda çıkmış soruya bakın,

Sabit maliyet 400 TL, Birim başına değişken maliyet 60 TL, 10.000 birimde birim başına maliyet nedir.
Şimdi bu çözen adam Üniversite mezunu olacak sonra burada ben Üniversite mezunuyum bu SM lerde kim olur diye ahkam kesecek.

Merhaba,

Ticaret Lisesi 2. sınıfta staja başladım dostlar. Yaşım 36 o tarihten beri çalışıyorum. Liseden hemen sonra devlete vergi ödemeye başladım, bu arada benimle yaşıt olan ve üniversiteye giren arkadaşlarım, kredi yurtlar kurumundan kredi aldılar, kredi yurtlar kurumunun yurtlarında yaşadılar, maaşlarını benim ödediğim vergilerle finanse edilen öğretim elemanlarından eğitim aldılar,

Bu durumda ben üniversitede okuyan arkadaşlarımın okuyabilmeleri için, devletten kullandıkları kaynakları finanse etmiş oluyormuyum,

Daha sonra kendilerinin benim paramla aldıkları eğitimi, ben sertifika programlarıyla tamamlamak için parayla satın aldım.

Sizin hocalarınızın parasını ödemişim,

Yetmemiş cebinize harçlıklarınızı koymuşum,

Sizin ücretsiz aldığınız eğitimi ben parayla satın almışım,

Polemik yaratmak için yazmadım yanlış anlamayın. Ancak olaya bu pencereden baktığım zaman, topluma üretici olarak sizlerden çok daha önce başladığımı, meslekte kendimi kabul ettirmek için sizlerden daha fazla emek harcamak zorunda kaldığımı, doğru bilgiye ulaşmak için sizlerden daha fazla çaba sarfetmek zorunda kaldığımı, kısaca şu anda sahip olduklarımı veya olacaklarımı sizlerden daha fazla hakkettiğimi düşünüyorum;

Ricam keser gibi daima kendinizden tarafa yontmamanız,

Üniversite eğitiminin eksikliğini çalışma hayatım boyunca çok hissettim; Üniversite mezunu arkadaşlarımı o değerli hocalarla benden daha fazla birlikte olma imkanı buldukları için kıskandığımı söylemekte bir behis görmemekle beraber; kendilerininde bu değerli zamanları heba ettiklerine olan inancımıda vurgulamak isterim; O hocalardan eğitim almak için ben mubalasız 50.000 TL'ye yakın bir para harcadım. Az önce saydım 18 adet sertifika olmuş.

Bilgi çok değerli arkadaşlar; herkes donanımıyla ortaya çıkar; iyi olanı sistem belirler; kötü olan kaybolur gider.

Saygılarımla,

mur224 ifade etmiş bende etmeye çalıştım. Yanlış anlaşıldı isem çok özür diliyorum.

sayın uzman bu tamemen tercih ve kapasite meselesidir.hiç kimse üniversitede okuyabilme imkanı elde edipte(laf olsun diye vede lisevari üniversitelerde değil ama) ben okumak istemiyorum para kazanıp sonra bu eğitime 50000 tl verip alırım demez zaten kimse kimseyi kandırmasın.
ben sahip olduğum kapasite ile anadolunun ücra bir kasabasından dershaneye bile gitmeden istanbul üniversitesi işletme bölümünü kazandım. bedelini ödeyip kredi yurtlar kurumunda kaldım,senet karşılığı ve faizi ile ödeyerek kredimi aldım.ayakta kalabilmek için ilgisiz işlerde çalıştım. 4 yıl içinde bitirdim,2 yıl staj dahil 3 yıl içinde ruhsatımı aldım, yıllarını bu mesleğe değil öncelikle paraya adamış birçok meslek mensubundan(sm,smmm) daha yetkin olduğuma inanıyorum.en azından her şeyi bilmiyorum hiçbirşey bilmediğimi biliyorum.okuduğumu dinlediğimi anlıyorum,yorumlayabiliyorum,üniversitedeki hepsi birbirinden değerli hocalarımdan elde ettiğim yetilerle hangi bilgileri nerede nasıl arayacağımı,bulduğum bilgileri en faydalı nasıl kullanacağımı biliyorum.üniversite eğitiminin amacıda budur zaten,bu disiplini kazandırmaktır.ha ülke şartlarında kimisi bunu zekası ile elde eder kimiside parası karşılığı alır.
ben sizden önce geldim,sizden daha önce üretici olarak topluma karıştım,bu yüzden üniversite okumadım,bu yüzden herşeyi sizden daha fazla hakediyorum demişsiniz;en başta dediğim gibi bu bir tercih ve kapasite meselesidir.kendinizinde dile getirdiği üniversite okumamanızın eksikliğini tercihlerini bu yönde yapmış olanları küçük düşürecek şekilde dile getirmeniz hiçte ahlaki değil;ben demedim size üniversiteye gitmeyin,para kazanın hemde 50000 tl yi eğitime harcayacak kadar çok kazanın,bu sizin yolunuz herkes sizinle aynı yolu izlemek zorunda değil.
Özel SMMM lik hayatınızda başarılar diliyor yolunuz açık olsun diyorum.

Hani bir söz vardır "Eşeğe altın semer vurmuşlar eşek aynı eşek". Kişi kendini daima eğitmedikten sonra ister ise prof olsun ne yazar. Bizim meslekte teori kadar pratik vede doğru yorum gereklidir. Malum devamlı karşılaşıyoruz bir tebliğ çıkıyorda ne demek istediğini çözene kadar ...

sayın turko yukarıda yazdıklarıma çok güzel bir örnek teşkil ediyorsunuz,
doğru yorum her zaman ve her yerde gereklidir.siz benim söylediklerimi bu şekilde yorumluyorsanız sizin yorumunuzdur.
toplumumuzda özellikle bizim meslekte örgün akademik eğitim siz ve sizin gibiler tarafından küçümsendiği sürece ne bu meslekte nede toplumun genelinde yeterli gelişme sağlanmayacaktır.
gelelim pratiğe,3 yıllık staj süresi fazlasıyla yeterlidir bu meslek için,3 yıl içinde edindikleri ile bu mesleği fiilen yapamayacaklar hiç başlamasın daha iyi.
üniversitede sahip olunan yeti ile doğru bilgiye ulaşıp daha sonra stajdaki deneyimleri ile bunları birleştiren kişi bu işi her zaman hakkıyla yapar.muhasebe mesleğinin çıraklık mantığıyla yapılmasının yeterli olduğunu savunanlar bu mesleğin gelişiminin önündeki en büyük engeldir.
sözlerime son vermeden evvel sizin gibi bir atasözünü paylaşmak istiyorum,saygılar

"kedi ulaşamadığı ete mundar dermiş"

T U R K O ' Alıntı:
... Kişi kendini daima eğitmedikten sonra ...
Eğitim sadece üniversite ile sınırlı değildir. Üniversite sonrasıda da daima kendimizi geliştirmemiz gereklidir. Acaba kaç ünv. mezunu layıkı ile bitiriyor? Şu smmm sınavında bile ezberi kuvvetli olanlar daha çabuk ruhsata kavuşmuyor mu?

sayın turko kesinlikle katılıyorum,
ben sadece üniversite eğitiminin amacını ve gerekliliğini anlattım.bu demek değil ki her üniversite okuyan bu amaç doğrultusunda gerekli donanıma kavuşacak.burdada sistemin çarpıklığı ortaya çıkıyor.
ayrıca smmm sınavı ile ilgili tespitinizde doğru,sınav gerekli fakat yeterli değil.bence ruhsat alındıktan sonra periyodik dönemlerle ara yeterlilik sınavları yapılmalı,meslek mensubunun yeterlilik düzeyi ölçülmeli.
meslek toplumda yeterli saygınlığa kavuşturulmalı,mevcutlarla yapılamıyorsa mutlaka değiştirilmeli.

Bu özel sınavın bir amacıda o zaten. Sınavla yaratılan kaynakla gerekli donanım sağlanarak ileriki yıllarda periyodik eğitimler yapılması. Bu eğitimlere katılmayanların ruhsatlarının askıya alınması. Bunlar tabii kulaklara fısıldananlar. İnşallah doğru bilgidirde mesleğimiz sürekli eğitimlerle daha üst seviyelere çıkar.

bu özel smmm sınavı ne zaman açıklanacak , yasal süre içinde de açıklanamayabilirmiş böyle birşey var mı bilen gören duyan varmıdır ? bir de maliyet ne olacak ? sonuç itibariyle ruhsat almıyoruz sadece ünvan değişikliği oluyor kaç bin tl miz gidecek acaba :) bankaları dolaşmaya başlıyacağımda ......

Merhaba,

Sınavlar Şubat sonu açıklanacak, Zaten yönetmeliğe göre 60 gün süre verilmiş. Ruhsat İçin 1.000 TL civarında bir ücretten sözediliyor.

Sayın Murattini rumuzuyla yazan forumdaşım,

Siz kimsiniz, biz kimiz, yazdıklarımı doğru analiz edemediğinizi görüyorum, ben bir başka pencereden baktım. Bu örnekler çoğaltılabilir. Yok ben şöyle zor şartlarda okudum, şöyle dersaneye gittim şeklinde acıtasyon yapmanıza gerek yok,

Benim söylemeye çalıştığım konu şu; hiç kimse benim neyi hakedip neyi haketmediğime karar veremez bu bir;

Öyle özel SMMM lik hayatınızda başarılar diliyorum gibisinden yakışıksız ifadeleri kullanmanızı talihsiz ve gereksiz bir açıklama gibi görüyorum bu iki;

Önemliolan ünvanınız değil; mesleğin icrasındaki kabiliyetinizdir. Ünvan sadece bu mesleği icra etmenizde bir araçtır;

Ancak bu aracınızı amaç haline getirirseniz ki sizin öyle yaptığınızı üzülerek görüyorum. Asıl amacınız olması gereken mesleki donanımı elde etmek noktasında sıkıntıya düşebilirsiniz.

Sizi, bizi bırakıp mesleğinize yoğunlaşmanızı önereceğim.

Saygılarımla,

sayın uzman dediğim gibi vede sizin de kabul ettiğiniz gibi üniversite okumamanızın eksikliğini saldırgan tavırlar sergileyerek,karşınızdakini bastırmaya çalışarak gidermeye çalışıyorsunuz,bu eksikliğiniz sizi karşınızdakinin sahip olmadığı düşünceleri sahipmiş gibi gösterecek şekilde önyargılı sonuçlar çıkarmanıza sebep oluyor.
öyle parmakla gösterip bu bir bu iki gibi tehditkar söylemlerinizle etrafınızdakileri etkileyebilirsiniz ancak.
acıtasyon yapmıyorum,asıl ajitasyonu yapan sizsiniz ama bu ülkede gerçekleri söyleyince ajitasyon demagoji gibi sıfatlara maruz kalıyorsunuz alıştık bunlara.kendi özeliniz üzerinden verdiğiniz örneğe en iyi cevap yaşadıklarım benim özelim olacaktır elbette.dönüp yazdıklarınızı bir kez daha okumanızı tavsiye ediyorum,farklı bir pencere açarken birinin kafasınada vurmayın,dönüp biraz daha dikkatli olun diyen çıkar benim gibi.gerçekler söylenince hep ajitasyon
kimse sizin neyi hakedip etmediğinize karışmıyor,siz kalkıpta ben şu sebepler yüzünden daha çok hakkım var derseniz orda bir durun derler.
sizin gibiler oldukça bizim gibilerde mutlaka olacaktır.

Bence bu tartışmayı artık tırmandırmayalım. herkes söyliyeceğini söyledi.
Daha önce de çok tartışıldı. Henüz fikir birliği yok.

Merhaba,

Sayın Guroy,

Tartışmadan bir fikir birliğine varabileceğimizi zaten sanmıyorum, hakaret olmadıkça tartışmanın her zaman yanındayım. Onun için yazacaklarımı tartışmayı tırmandırmak amacıyla yazmadığımı/yazmayacağımında konuyu okuyanlar tarafından bilinmesini özellikle rica ediyorum.

Görüşlerimin devamına gelince;

Bakınız, anlatmaya çalıştığım şey şudur; arabayı ehliyet kullanmaz; ehliyet sadece; direksiyon başına geçme yeterliliğinizin yasal ispatıdır; bu gün; benim cebimdeki ehlliyetle; yarış pilotlarının cebindeki ehliyet arasında trafiğe çıkma noktasında bir fark varmıdır; onu soruyorum. Araç kullanmadaki yetenek veya yeteneksizliktir önemli olan husus. Ha bu noktada direksiyon başına oturmam için lise mezunu olup gerekli şartları sağladığımda ehliyeti almışsam; konu orda kapanmıştır zaten. Bundan sonra kullandığınız aracın kaza yapmaması tamamen araç kullanmanızdaki yeteneğinizle alakalıdır.

Onun için değerli meslekdaşlarımın ünvan takıntısını bir yana bırakıp, mesleğin ifasındaki yeterlilik noktasına dikkatlerini yoğunlaştırmaları gereği üzerinedir bütün inadım.

Bazen başka hususlarda da görüş bildiren arkadaşlarımızın dayanak olarak kanun veya tebliğler yerine; işte ben böyle yaptım bilmem kaç kere incelendim bir şey olmadı demelerinin nasıl itibar görmediği gib; anlatmak istediği hususlarla herhangi bir alakası olmayan şahsi afaki ajitasyon kokan ifade ve beyanların; fikir birliği oluşturma noktasında bir fayda sağlamayacağı inancını taşımaktayım;

Ben daha önce kendi hayat hikayemi yazmadım; iyi okunursa zaten anlatmak istediğim husus; bilginin o dört duvar arasında olmadığı; bilgiye ulaşma noktasında başka imkanlarında olduğudur.

Bunun yanında finansmanında benimde katkım bulunan devletin kaynaklarını kullanmak suretiyle kendilerinin ücretsiz aldığı bilgiye; benim sahip olmak için üstüne para ödediğim gerçeğini vurgulamaktır amacım.

Onun için kimsenin bu konuyla alakalı olarak kendilerini haksızlığa uğramış hissetmelerine ve bunu beyan ederek; kanunun tanıdığı bu haktan faydalanmak suretiyle SMMM ünvanı almak isteyen meslekdaşlarını aşağılayıcı ifadelere yer verdikleri mesajları şiddetle kınıyorum. Ve gerçeklerle yüzyüze gelmelerini istiyorum.

Saygılarımla,

sayın UZMAN dan alıntıdır

"Bazen başka hususlarda da görüş bildiren arkadaşlarımızın dayanak olarak kanun veya tebliğler yerine; işte ben böyle yaptım bilmem kaç kere incelendim bir şey olmadı demelerinin nasıl itibar görmediği gib; anlatmak istediği hususlarla herhangi bir alakası olmayan şahsi afaki ajitasyon kokan ifade ve beyanların; fikir birliği oluşturma noktasında bir fayda sağlamayacağı inancını taşımaktayım;

Ben daha önce kendi hayat hikayemi yazmadım; iyi okunursa zaten anlatmak istediğim husus; bilginin o dört duvar arasında olmadığı; bilgiye ulaşma noktasında başka imkanlarında olduğudur.

Bunun yanında finansmanında benimde katkım bulunan devletin kaynaklarını kullanmak suretiyle kendilerinin ücretsiz aldığı bilgiye; benim sahip olmak için üstüne para ödediğim gerçeğini vurgulamaktır amacım."

en baştada söylediğim gibi tamamen tercih ve kapasite meselesi.
"birgün her mali müşavir üniversite mezunu olacak" bu da benden biz göremeyiz ama olsun :)) :)

ne zaman açıklanacak bu özel smmm şubat sonu dediler şimdi mart sonu diyorlar o da bi ihtimal ne demek bi ihtimal yetiştirebilirsek kaç bin sm vardı bilinmiyormuydu ki sınava girerken 60 günlük yasal süre içerisinde açıklanacak diye söylendi iş teklifleri alıyorum , iş kurma teklifleri alıyorum ama sınav sonucu açıklanamadığı için bekletmek zorunda kalıyorum onlar da beni beklerse tabi .....bizim de bir hayatımız var hayır en azından tarih istiyoruz haziran da denilsin mesela ben de ne cevap verebileceğimi bileyim şubat sonu dedim sözümü tutamadım mart sonu demeye korkuyorum ....

Yeni sınav 25/04/2010 olacağına göre 15 gün öncesi açıklanabilir.