Özel SMMM Sınavı Hk.

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan irfanoz
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Ynt: Özel SMMM Sınavı Hk.

bir sm arkadaş smmm yapmaca sınavlarına hiç hazırlanmadığını fakat sınav görevlisi prof. dedi galiba kopya çekmeye müsade ettiğini ve böylece çok rahat bir sınav geçirdiğini belgeyi almaya kesin gözüyle baktığını pişkinlikle anlattı.

BU MESLEĞEDE TÜRMOBADA 1000 KEZ LANET OLSUN

bu ülkede adalet böyle dağıtıldıkça sonuç korkuldugu gibi hüsran olacaktır.çünkü benim gibi milliyetçi insanlar kendi devletinden hergün daha fazla nefret ediyor.hiç umrumda değil artık

arkadaşlar bu ülkede sorunlara çözüm üretilmiyor mesleğimizde de durum aynı. ösym yaptığı sınavlarda sınav parası olarak 1tl fazla alsa bütün okulları kamerayla doldurur.kopya falanda hikaye olur.ne smmm sınavında ne ehliyet sınavında nede.... her sorunun birden fazla çözümü var ama ülkemizde değil.. varlık barışı diye bişi çıkıyor 100 000tl kaçıran 5000tl ödüyor. kaçırmasa ne kadar öder bir düşünün. bunu da çözüm ürettik kasaya şukadar girdi diye övüne övüne anlatıyorlar. işçi ücretini ssk da düşük gösterirsen hapis işçiyi ssk lı yapma para cezası. smmm isen reklam yaparsan disiplin cezası ama smm değilsen istediğine defterini bana ver ucuza tutayım diyebilirsin. böyle komik kanunları okumak mantıksız olsada anlamak zorunda olmam gücüme gidiyor arkadaşlar...

Sizlere haksızlıkmı yapılıyor. Bakın şimdi üzüldüm. Ne yazık olmuş. Sen yıllarca çalış üniversite oku sınava gir kazanmak için adeta kılı kırk doku. Sonra staj yap üstüne bir sınav daha sonunda nihayet smmm ol. Birileri bir tebliğle seninle aynı ünvana sahip olsun.
Sizler 2 yılda bir yapılan seçimlere teşrif etmeyin. Birkaç saatinizi ayırmayın, zahmete girmeyin, hep ben daha bilgiliyim diye mükelleflere caka satın. Birileri gelir seçimlere girer istediklerini yaptıracak kişileri seçer senden daha üstün olduğunu sana böyle ispat eder.
Şimdiye kadar birçok sm. üniversite okudu sınava girdi ve smmm oldu. Bu yol zaten hep açıktı staj zorunluluğu yoktu, bazı derslerden muaftılar yettimi, yetmedi, yetmezde siz böyle birileri bizim hakkımızı korur diye beklerken nasıl bir rehavettesiniz anlayamadım. Yasada smmm ünvanı lisans ve lisansüstü mezunlarına verilir diye yazıyor. Bazı oda başkanları ise kendini kanun koyucu yerine koyup şu özel sınava bile gerek yoktu zaten bu ünvan baştan verilmeliydi diyorlar. Bunu söylerken gelecek seçimleri düşünüyorlar adalet dağıtma bilgisini ve yetisini kendinde bulan bu yöneticileri sizler seçmedinizmi...

asus ' Alıntı:
Sizlere haksızlıkmı yapılıyor. Bakın şimdi üzüldüm. Ne yazık olmuş. Sen yıllarca çalış üniversite oku sınava gir kazanmak için adeta kılı kırk doku. Sonra staj yap üstüne bir sınav daha sonunda nihayet smmm ol. Birileri bir tebliğle seninle aynı ünvana sahip olsun.
Sizler 2 yılda bir yapılan seçimlere teşrif etmeyin. Birkaç saatinizi ayırmayın, zahmete girmeyin, hep ben daha bilgiliyim diye mükelleflere caka satın. Birileri gelir seçimlere girer istediklerini yaptıracak kişileri seçer senden daha üstün olduğunu sana böyle ispat eder.
Şimdiye kadar birçok sm. üniversite okudu sınava girdi ve smmm oldu. Bu yol zaten hep açıktı staj zorunluluğu yoktu, bazı derslerden muaftılar yettimi, yetmedi, yetmezde siz böyle birileri bizim hakkımızı korur diye beklerken nasıl bir rehavettesiniz anlayamadım. Yasada smmm ünvanı lisans ve lisansüstü mezunlarına verilir diye yazıyor. Bazı oda başkanları ise kendini kanun koyucu yerine koyup şu özel sınava bile gerek yoktu zaten bu ünvan baştan verilmeliydi diyorlar. Bunu söylerken gelecek seçimleri düşünüyorlar adalet dağıtma bilgisini ve yetisini kendinde bulan bu yöneticileri sizler seçmedinizmi...
Sayın asus tespitleriniz tam isabet,tamamen katılıyorum.

Sayın Asus ve Muratani,

"Bildiğim bişey varsa o da bişey bilmediğimdir" dermiş gibi sürekli aynı şeyleri tekrarlayıp duruyorsunuz. Durup az düşünün ve bir değerlendirme yapın.

1- 1989 Yılında çıkan bir yasal düzenleme ile çalışma hayatındaki Haklarına kavuşan meslek mensupları henüz 20 yıllık bir geçmişe sahiptir. Bu 100 yılı aşkın bir geçmişi olan baro, tabipler odası ve diğer serbest meslek kuruluşları değerlendirildiğinde çok ama çok kısa bir zaman dilimidir. Kaldı ki yasalaşma sürecinin (Belki siz bilmezsiniz) ne kadar sancılı ve eksiklerle dolu olduğuna hepimiz şahidiz.

2- Hiç bir meslek grubunda "Üstad" kelimesi bir mesleği bu kadar anlam ve katmamıştır. Bu mesleği, 50 yılı aşkın bir zamandan beri yapan meslek mensuplarının geçmişden gelen emekleri ve haklarının savunulması noktasında gereken hassasiyet ve saygının gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum.

3-Yine yasanın 5.maddesinin özel koşullar bölümünde scala o kadar geniştirki neredeyse tüm bilim dallarının meslek mensubu olabilmesi yolunda bir metin düzenlenmiştir.

?Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksekokullardan veya denkliği Yükseköğretim Kurumunca tasdik edilmiş yabancı yükseköğretim kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olmak veya diğer öğretim kurumlarından lisans seviyesinde mezun olmakla beraber bu fıkrada belirtilen bilim dallarından lisansüstü seviyesinde diploma almış olmak.?

4-Diğer tarafdan özel smm. Düzenlemesi bir tebliğ ile değil yasal düzenleme ile yapılmıştır. Ve bilmediğniz başka bir şey ve beklide bu tartışmaların gereksiz yapılmasına neden olan vurgu aşağıdadır. Bu şudur S.M.?ler Kanunun 5. maddesindeki eğitim şartını tamamlama koşulu ile Ymm, ve Denetçi olabilme hakkını elde edeceklerdir. Aksi halde SMM. Ünvanı ile sadece Sermaye tesbit raporu düzenleyebilirler.

?Bu madde uyarınca serbest muhasebeci mali müsavir unvanını almaya hak kazananların;
a) Yeminli mali müsavirlik sınavına katılabilmeleri için 9 uncu maddede belirtilen sartlara,
b) ?lgili kanunları uyarınca bağımsız denetçi unvanıyla denetim yapabilmeleri için söz konusu
mevzuatta belirtilen sartlara,
ilave olarak 5 inci maddenin (A) fıkrasının (a) bendinde belirtilen eğitim sartını
tasımaları zorunludur.?

Şimdi , Bende bir SM.yim ve Açıköğretim fakültesinde okumaktayım. ( Ha unutmadan arkadaşlardan biride açık öğretim mezunu olanların bile SMM olma hakkını zahmetsiz kazandığını yazmış). O kadarda değil.
Arkadaşlar bu yaklaşımlar yanlış, Siz eğer kendinizi meslek örgütünüzden ve yapılan uygulamalardan yalıtırsanız., bilginiz olmadan fikir üretme yarışına girerseniz, eskiye olan vefanızı unutur ve başınızı çevirir giderseniz o zaman bir gün sizde, unutulursunuz. Bu ülkede 20 yıldı çok önemli işler yapıldı. Bilende konuşur bilmeyende. Ben mesleğimde 25 yılımı doldurdum. Lütfen ,Lütfen bir şeyi değerlendirirken her boyutunu düşünün. Hayat sadece makam unvan ve paradan ibaret değildir.
Saygılarımla,

Sayın Deep İdeas rumuzlu meslektaşım.
Meslekteki geçmişinize saygı duyuyorum. Hakikaten kendinizide müthiş yetiştirmiş olabilirsiniz. Bir sözümüz yok. Ancak yazdığınız sözü size hatırlatarak söylüyorum. Bizler burada kimseyi bilgisizlikle suçlamadık ama siz kesin ve net bir ifadeyle bilmiyorsunuz diye yazdığınız maddeleri bizler çok iyi biliyoruz.

5. madde bir avuntu. Bu düzenlemeyi red etmek isteyen YMM ünvanlı kişilere karşı. Eğer bu maddedeki düzenleme olmasaydı ülkede YMM enflasyonu olurdu. Çünkü sm ünvanlı kişiler çoktan 10 yıllık sürelerini doldurmuşlar zaten. Ama on yıla kalmaz YMM enflasyonuda olur. Ben yanılıyormuyum.

4. maddede bahsi geçen konuda ise zaten denetleme yetkisini üstü kapalı biçimde ilgili kanunlarına göre kurumların seçimine bırakmışsınız zaten. Bu da smmm lere avuntu. O ilgili kanunlar artık Türmob' u safdışı bırakıp kendi denetmenlerini kendileri yetkilendiriyorlar.

Mademki denetçilik yapamıyor vs. niye bu kadar almak için uğraşıyorsunuz bu ünvanı. Yukarıda nerdeyse kara cahil diyeceksiniz bize

En son şunu söyleyeyim bilgili olmak idda etmekle olmaz. Birgün keşke biz o ünvanı almasaydık böyle kalsaydı bizde üniversite bitirdikten sonra alsaydık demezsiniz umarım. Şunu peşinen söyleyeyim kimse ne ünvan ne para peşinde herkes bu mesleğin yüksek bir eğitim gerektiren meslek olduğunu kanıtlamak derdinde. Kendini mükellefe değil küresel ekonomik platformlarda tüm dünyaya kanıtlamak derdinde.

Bizlerin derdi aynı yolda yürüdüğümüz arkadaşlarımızı çekememek değildir. Yetki hele hiç değildir. Zaten aynı işleri yapıyoruz. Bugüne kadar bunlara itiraz eden olmadı. Ama bahsettiğiniz 20 yılda başladığımız yerdeyiz. Benden bu kadar. Bunlar benim kişisel görüşüm. Haksız deyin, bilmiyor deyin, çekemiyor deyin, ama ben buyum işte böyle düşünüyorum.
Saygılarımla

Ben olsam bir defa ne olursan ol yine gel anlayışını kanunun ilk maddelerinden kaldırırım, mesleğe ait ya ayrı bir fakülte oluştururum veya AÖF ye kapılarını kapatırım. YMM yi de kaldırırım, tek ünvan altında bu işi yürütürüm. Meslek boyunca belirli dönemlerde yeterlilik sınavları yapar, seminer vb... lere katılma karşılığı puan esası getiririm. Ücretlerin muhtasar beyanıyla beyanını sağlar KDV mükellefiyetini de 2 nolu kdv ile mükellef üzerine yıkarım. Meslek mensubunun tahsilat ile ilişkisini keser tam bağımsızlığını sağlarım. Muhtasar beyanının ödenmemesini kişinin meslek mensubu ile sözleşmesinin feshi sayarım ki ödenmeden başka bir meslek mensubu ile anlaşamamasını sağlayacak sistem getiririm. Asgari tarifedeki kalemleri azaltır, firmaya göre değişkenliğin daha rahat hesaplanacağı katsayılı bir sistem geliştirip ücretin hesaplandığı dökümün ispatını isterim.

Şimcik; esas hakkı yenenlerin SM iken yeterlilik sınavına girip te SMMM liği hak edenlere yapıldığına inanıyorum. Ondan sonra SMMM lere yapıldığına inanıyorum. Çünkü kurallar belli, SMMM ile SM arasında yetki farkı var , ünvan farkı var, kişi buna göre ya SM ya da SMMM olacak, kişi buna göre ayarlamasını şartlarına göre durumuna göre bir tanesine yöneliyok hak ediyor, sonra diyorsunuz ki yok efendim tek ünvan olacak SM yi SMMM yaptım. Yok artık derler. Tabi şimdi yazılır hemen, efendim benim tanıdığım kaç SM var bir yığın SMMM yi cebinden çıkartır. Tamam doğdurur da orası ayrı konu, aynı şekilde tanıdığınız bir çok SMMM vardır bir çok YMM yi cebinden çıkartır hadi o SMMM leri de YMM yapın. Böyle bir mantık olmaz. Olsa bile konu o değil. Konu ünvanın hak ediliş şekli. Eğer ki mevcut SM ler yine mevcut SMMM yeterlilik sınavına tabi olup SMMM olsa belki haksızlık bir nebze giderilecek ancak yapılan sınavın ciddiyeti ne derece bilemiyorum. Bir başka görüş te piyasanın kişiyi eleyeceği. Bu serbest piyasa ekonomisinde mümkün, küçük balık her daim yem olur, ancak unutmayın serbest piyasa ekonomisi 4*4 lük bir sistem değil öyle olsa kriz çıkmaz, yatırım yapılmayan alana devlet el atmaz. Önemli olan meslek mensubunun kendisini geliştirmesi, mesleği yüceltmesidir ancak üst çatının da meslek mensuplarının bir biri ile uyumunu, eşitlik kavramını gözetmesi gerekir ki meslek mensubu kendini geliştirsin, yüceltsin.

Kanun koyucunun yerinde olsam illa tek ünvan mı gerekli, bundan sonra SM alımını durdururdum, mevcut SM lerin haklarının devamını sağlardım. Eğer SMMM mi olunmak isteniyor, yasadaki şartlar belli sağla gel derdim. Ama birlik vb... ne yaptı? Aslında neyin ne olduğu belli de burası doğru yer değil.

Sizler hiç ilk meslek yasası çıktığında bu ünvanların nasıl dağıtıldığına baktınız mı? Maliye bakanlığının kendi içinden seçtiği kişiler ile komisyonlar kurduğunu ve ünvanların evrak üzerinden vd kaç yıllık kayıtları olduğuna bakılarak dağıtıldığını biliyormusunuz? Ayrıca kaç ünv. mezunu layıkı ile bu mesleği yapabilecek düzeyde bunu düşündünüz mü? Eğitim eğitim tamamda bu sadece ünv. bitirmekle olmuyor, heleki kanunlarımız bu kadar sık değişirken!

Uygulama bu kadar sık değişiyor ise, dünkü bilgi bu gün geçerli değil demektir bu da esas önemli olanın öğrenme ve yorumlama yetisi olduğunu göstermez mi?

Üniversite kişiye sadece öğrenme alışkanlığı, düşünme ve yorum yetisi kazandırır meslek sahibi yapmaz. Ama ülkemizde ki bakış açısı farklıdır. Eğer ki kişi bu iş için kurulacak olası fakülteye gider ise tabi ki yanında stajını da yapacaktır, veya kişiyi 9.sınıftan itibaren alın yetiştirin.

Bu konunun bir yere ulaşamayacağı belli. Bu sebeple karşlılıklı olarak argümanları saymanın artık çok da gerekli olmadığını düşünüyorum.

Değişimin her geçen gün daha hızlı olduğu ve 20 yıllık mesafelerin 1 senede alındığı günümüz dünyasında, 5 yıl sonra nasıl bir portre ile karşılacağımız yönündeki tahminimi söylemek isterim.

Yeni TTK: Çıktı ve bağımsız denetçilik kavramı yerleşti. Asgari şart üniversite bitirip, SMMM olup, ayrıca bağımsız denetçilik sınavını vermek.

Bağımsız Denetçilik Sınavı: TUDESK kanun tasarısı yasalaştı. Turmob'un ve SPK'nın da içinde bulunduğu bir kurul bu işi düzenliyor.

XYZ...Birliği: Bağımsız Denetçilerin yeni meslek örgütü. 10 bin adet sınav vermiş, bağımsız denetçi ile faaliyet gösteriyor. Bunlardan bazıları SPK'nın veridği halka açık şirketlerin denetimi yetkisine de sahip. Bazıları ise sadece halka açık olmayan şirketleri denetleyebiliyor.

YMM'ler : Hem tam tasdik hem bağımsız denetim yapıyorlar. Halka açık olan şirketlerin bağımsız denetimini yapmak için ayrıca TSPAKB'den belge almaları gerekiyor.

SPK : Aynen yoluna devam ediyor. Halka açık şirketlerin bağımsız denetçilik yetkisini TSPAKB aracılığıyla vermeye devam ediyor. Halka açık olmayan şirketler için ise kendisi doğrudan vermeyip, sadece TUDESK'e bir üye yolluyor.

TURMOB: 90 bin SMMM, Özel SMMM, özel SMMM olmak istemeyen SM ve 8 bin YMM ile yoluna devam ediyor.
XYP siyasi partisinin başkanı yeni Turmob başkanı seçildi. Daha önceki başkan ikinci onursal başkan oldu. :)

Tahsilat Problemi: Çözülemedi.

Korsan Muhasebeciler: Sayıları 10.000'i aştı. Turmob üyelerinden daha az ücrete iş yapıp, toplamda daha fazla para kazanmaya devam ediyorlar.

Başka Bağımsız Denetçilerin İmzası ile Korsan Bağımsız Denetçilik Yapan SMMM, özel SMMM, SM ve belgesizler : Bu sınıf yeni türedi. Sayıları 1000 civarında.

(NOT: Bu senaryo sadece bir tahmindir, temenni gibi algılanıp eleştirilmemesi rica olunur. Yarın ola hayrola. :))

maviefe ' Alıntı:
....
Başka Bağımsız Denetçilerin İmzası ile Korsan Bağımsız Denetçilik Yapan SMMM, özel SMMM, SM ve belgesizler : Bu sınıf yeni türedi. Sayıları 1000 civarında.

.....
:) Olur mu olur. Sistem açığı bulmada pek bi becerekliyiz.

Arkadaşlar ben 2 yıllık yükokul mezunu SM yim bende o sınava girdim evet bazı dusuncelerinize katılıyorum sermayenin bile kaydını yapamayan insanların bazı ünvanları alması garip gelebilir fakat ben sm olmama ragmen cok smmm arkadasa bulundugum yerde tecrübelerimle bilgi verebiliyorum diploma cok sey değildir cok diplomalı insanın bilgisinden daha cok bilgisi olan meslek mensuplarımız var Bizim meslek pratik bilgiye ihtiyac duyulan bir meslek Ayrıca ben sunun kanaatındayım zaten bu meslegi ister ilkokul ister universite mezunu olsun muhakkak bir yerde yapacagı yanlışla iş ebabında kalitesini belli edecektir insanlar zamanla odalar da bu tur meslegi icra edenleri meslekten uzaklastıracaktır.Fakat benim söylemek istediğim neden gercekten smmm ünvanını hakeden insanları biz bir örgüt olarak desteklemiyoruz inanın destek olmak köstek olmaktan daha kolaydır Hiç mi smmm ünvanı olupta bu meslekteki ünvanını haketmeyen meslek mensubu cevrenizde yokmu

Bu konuda çok kişinin farklı düşünceleri var ve saygı duymak lazım diye düşünüyorum. Düşüncelerimizi paylaşmakta özgürüz ve ağır eleştiriler yapılmaması gerekmektedir. Affınıza sığınarak bende görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

SM ler SMMM bir şekilde olacak. Sonuç itibariyle mevcut SM'ler yaptıkları işi yapmaya devam edecek bunun yanında SÖTR raporu vs gibi bazı raporlara imza atacaklar ama üniversite mezunu olmadıkça denetim yetkileri olmayacak.Gayet mantıklı.

Şimdi benim eleştirmek istediğim noktaya geliyorum. Piyasadaki mevcut SMMM'lerin bir çoğu açıköğretim mezunu değil mi? Kalite farkı olarak mevcut SM'lerden pek bir farkları yok. Lakin kendilerini geliştirirler ayrı bir konu. Ancak bir AÖF mezununun kalkıp SM'ler nasıl SMMM olur bu haksızlık demesi kadar saçma bir şey olamaz.

Bende İngilizce İşletme mezunu SMMM olarak AÖF mezunlarına sen nasıl SMMM olursun der eleştiririm.

Selam saygılar

Yazmayacaktım ama kendimi tutamadım. Yani burada herkes kendisini bir otorite kabul edip bir diğerinin eğitimine laf atıyor. Bu konuda tek otorite tüm ülkede YÖK tür. Yetki ordan alınır. Seviyeyi orası belirler. Herkes tartışmayı kendi haklı olabileceği boyuta çekiyor. Yok AÖF imiş kendisi ingilizce bitirmişte yüksek lisans yapan yokmuymuş senden daha üstün bitiren sonra sonra diploma notunuzu yazacaksınız
Burada alt sınırdan bahsediyoruz. Adalet yüksekokulunu okuyanlara avukatlık yapma hakkınıda dağıtırsınız bu mantıkla. Sağlık meslek bitirenlere de doktorluk vs. Tabi ya açsınlar bir kurs bitirenler ameliyathaneye olmazmı.
Tamam alt sınır ilkokul. Benim belgemide ne işe yarayacaksa sana veriyorum. Nice sm ler smmm leri cebinden çıkarıyor falan bunları siz kendinizi ağılamak için yazıyorsunuz. Yemeyiz biz bu lafları ama en son sataşma noktasına getirdiniz. Niye üniversite bitirmek çokmu zor. Bu mesleği iyi bildiğini iddia edene verelim belgeyi.
Burda kendisi sm olup smmm imiş gibi yazıp sm olanların hakkını savunanlar bile olabiliyor. Özel sınavla alanlar bağımsız denetçi olamıyormuş. zaten kimsenin bağımsız denetçi olmak istediğide yok. Teselli bunlar. Sanki denetçilik mesleğini Türkler yapıyorda tamamına yakını yabancıların elinde böyle giderselde biz avrupa birliğine girersek çok kaale alırlar bizi.

Saygılar herkese

1989 yılında yasa çıktığında sana sayın diyorum sayın irfanoz sen o yılın şartlarını biliyormusun. Senin gibi nice SMMM leri kolumun altından geçiririm. Sen spk gibi bir gücün karşısında savaş vermek istiyorsun ama yeterince o gücü bulamıyorsun. Meslekte birlik diyorsan varım. SM ünvanıyla çalışmaktan gurur duyuyorum. Ayrıca Nerden geldiğimide pekala biliyorum. Seninle her kulvarda da yarışırım. Bu mesleği belge yapmıyor. Kişi yapıyor. Sen öyle beleş meleş diyorsun ama Senin mantığın eğer kabul etmiyorsa sende ozaman Liseden sonra 6 yıllık stajın 4 yılını beleşten almış oluyorsun. biz her iki yılda bir sınava girerken sen son sınava giriyorsun. Sen Ara değerlendirme sınavlarına ozamanın şartlarıyla girseydin geçeceğini sanmıyorum. Senin gibi SMMM leri çok gördüm (Kendini bilen SMMM Meslektaşlarımı tenzih ederim) Onun için emeğe saygılı ol ben ve Benim gibi olanlar SMMM olmayı pekala haketti çünkü biz emeğimizle bileğimizin hakkıyla sm ünvanını aldık. Onun için üslubunla adabınla edebinle yaz lütfen sen kabul etsen de etmesende aynı mesleğin mensubuyuz herzaman SM ve SMMM olarak yüzyüze bakıyoruz. bu nedenle lütfen böyle alay edergibi yazman hiç hoş değil. belki lise mezunu olan arkadaşlarım ileride üniversiteyi bitirip ymm de olabilirle bunda gocunacak hiç birşey yok.

Sm lerin "bu şekilde" Smmm yapılmaları kelimenin tam anlamıyla "terbiyesizliktir". Bu saatten sonra Ymm olunmalıdır ki aradaki fark ortaya çıksın.

Sende ozaman Liseden sonra 6 yıllık stajın 4 yılını beleşten almış oluyorsun. biz her iki yılda bir sınava girerken sen son sınava giriyorsun. Sayın Ata 'nın bu sözüne aynen katılıyorum...Şartları Uygun olan kim istemez Lisans hatta Lisansüstü bitirerek muhasebeci olmak...

Bu arada bende kendimi tanıtayım...1973 yılında Akşam Ticaret Meslek lisesine girdim...akşam yani gece okuduğum için gündüzleri muhasebe bürolarında çalışıyordum...sonra meslek yüksek okulu muhasebe bölümünü bitirdim...şimdide açık yüksek öğretim işletme son sınıftayım...1983 yılından bu tarafa sm lik yapmaktayım...sizce benim ünvanım halen sm olarak kalmalımı...sanki 1989 yılından önce Mesleği icra etmek için Lisans mezunu olmak gerekiyordu da biz okumadık...Arkadaşlar bırakalım bu kısır çekişmeleride mesleğimize sahip çıkalım...tabiki isteğimiz Meslek mensuplarının tümünün Lisans mezunu olması...herkese iyi çalışmalar diliyorum...

Sonuç:
SMMM olan arkadaşların genel olarak sınavın özelliği dışında birşeye karşı olmadığı
Genel olarak Diğer fakülte mezunlarınca A.Ö.F 'nin Üniversite olarak kabul edilmediği,
SM olan arkadaşların Eğitimlerini bir şekilde tamamladıklarını düşündükleri,

Benim Yorumum.
SM arkadaşların SMMM olmasına kesinlikle karşı değilim. Sınavın özel olmasını eleştiriyorum
AÖF mezunu arkadaşların diğer fakülte mezunu arkadaşlarla arasında bir fark olduğunu kabul etmiyorum. Çünkü bu ayrım sonsuz bir ayrım olarak devam eder. Bende Anadoluda fakülte bitirdim. İngilizce işletme okuyan arkadaşlar beni de SMMM 'den Okulumuda okuldan saymayabilirler paşa gönülleri bilir.
SM olan arkadaşların uzun yıllar staj yapıp girdiği sınavlar tabi ki onları ilerletti fakat siz çalışırken biz okurken gibi bir tartışmayı gereksiz buluyorum.

En Nihayetinde,

Aramızda biz şöyleyiz siz şöylesiniz demektense meslekte birlik olalım.

Kesin olan,
SM arkadaşlar sınava girip SMMM olacaktır.
A.Ö.F bir üniversitedir.

Buyrun tartışmaya devam edin :)