Özel SMMM Sınavı Hk.

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan irfanoz
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Ynt: Özel SMMM Sınavı Hk.

nane ' Alıntı:
Takmışsınız bir üniversite lafına gidiyor. SM arasında 7.500 fazla lisans mezunu olduğunu hiç hesaba katmıyorsunuz. Kaldıki bu sınava sm olanların %50 azı başvurmuş durumda. Ruhsat alınca her şey güllük gülüstanlık sanıyorsunuz. Biraz emeğe biraz bu mesleğin kanununa kavuşmasını sağlayanlara saygı gösterin.

Bravo doğru düşünce budur işte.. Katılanların hepsine ilkokul,ortaokul mezunu gözüyle bakılıyor nedense?

hamdilevent ' Alıntı:
valla sünnetçiye helal olsun bugün sünnet yarın deniz dedi harbi hemencecik oldu hey gidi hey ;D ;D ;D üniversite hikaye ne güzel değil mi o kadar üniversite eziyeti sonrasında staja başlama sınavı kaç sene staj sonrası yeterlilik ondan bundan borç harç ruhsat harcı büro sıkıntısı vb. ee ne de olsa sen tavşansın sen start çizgisinden başlayacaksın kaplumbağa finish çizgisine bir adım kala başlayacak kusra kalma hikaye böyle zoruna gitmeyecek sen nede olsa tavşansın hoplar zıplar koşturursun yarışı bunca haksızlığa rağmen önde de bitirsen sonra farkına varırsın ki yarışma da kim önde kalmış kim arkada kalmış önemi yok... ;D

Merhaba;

Bir üniversite mezunluğudur gidiyor. Bu yazıyı eğer bir üniversite mezunu olarak yazdıktan sonra keşke bir sefer okusaydınız.

Bilmeyenler için 3568 'in çıktığı tarihte sanıyorum Geçici 2.madde b fıkrasında ;

b- Kanunun 2 nci maddesinin (A) fıkrasında yazılı işleri bir işyerine bağlı olmaksızın en az 5 yıl yapanlar veya yapmış olanlar, demektedir.

Kendi adıma 1983 üniversite muzunuyum.Kanunun çıktığı tarihte de 4 yıl 10 ay 19 günden beri SM yapıyordum. 1983 den 3568 çıkıncaya kadar verdiğimiz mücadeleleri eskiler bilirler.Mezuniyetten bu bu yana da bu mesleği yapmaya çalışıyorum.

Biz de o zamanlar çok isyan etmiştik ama dinleyen olmamıştı. Bu yüzden fazla kendinizi üzmeyiniz.

Keramet diploma da ya da ruhsatta değil kendini kabul ettirebilmektedir.

nane ' Alıntı:
............ Biraz emeğe biraz bu mesleğin kanununa kavuşmasını sağlayanlara saygı gösterin.

Aynen katılıyorum.

İşin içine Üniversite, diploma, ruhsat, ünvan girince işin tadı nası kaçıyor..

ewet meslekte bir kilometre taşıdır.. 3568 sayılı kanunun çıkması.. Çıkması için gayret gösterenlere minettarım. Ancak, alttan yetişipte yeni gelen nesile de birazcık olsun hoşgörü ile yaklaşmanız ve onların neler çekerek bu yollardan geçtiğini bir an olsun düşünmenizi isterim.

Asıl sorun SM lerin bu sınavla SMMM olması değil.. SM lerde bizlerin meslektaşı.. O gözle bakmak gerekiyor.
Ancak asıl sorun; zamanında fırıncıya, bakkala ve bu işle hiç ilgisi olmayan kişilere bu ruhsatları ve ünvanları dağıtmış zihniyettir..

Özel bir sınavla SM'leri SMMM yapmak, en azından staj başlatma sınavını yeni kazanmış, ne menem bir sınav olduğunu bilen biri olarak, bizlere büyük haksızlık. Bunu kimse inkar edemez.

Eskiden bol bol ruhsat dağıtıp, sm yaptılar deniyordu, 10-15 yıl sonra da smmm belgeleri havada uçuştu, denecek. Tek kelimeyle bizler için üzücü.

Acaba mesela anestezi teknisyenini "özel" bir sınava tabii tutup, "anestezi uzmanı" yaparlar mı, 6 yıl tıp okumuş üstüne TUS'a girip, kazanıp da 4 yıl anestezi uzmanlığı yapan doktorlara yazık olurdu.

Kimse çıkıp da "öyle demeyin canım, teknisyenlerde yıllarca bu işin içinde OLDULAR!" demez herhalde...

sayın gülin doğru söze ne denir.güzel ifade etmişsiniz.elinize sağlık.

Bizler çok uğraşlar verdik, yeri geldi ezildik staj sırasınca..
yakında özel YMM sınavıda çıkarsa hiç şaşırmayın.
Onada bu özel SMMM sınavına girenler tekrar girsin.
Bu kez Serbest Muhasebeci Yeminli Mali Müşavir ünvanını alırlar artık..

selam,

Herkes bir bir diplomadır, tutturmuş gidiyor...Tabiki kim istemez SMMM lerin Lisans mezunu, Yüksek Lisans Mezunu, Doçenç ve Profösör olmasını....
Ama unutulmamalıdır ki, bu kanunların çıkmasında İlkokul Mezunu Milletvekillerimizin de olduğu...

Biz mesleğimizi en iyi şekilde nasıl yaparız ona bakalım...Dik duralım Mükelleflerin karşısında ezilip büzülmeyelim...kendimizi yetiştirilerim...Kanunları iyi takip edelim ...Bilmediklerimizi üstadlarımızdan öğrenelim...Ben 27 yıldır SM yim...bu zamana kadar kimse sen SM sin diye işvermemezlik yapmadı...
Şİmdide Özel SMMM Sınavlarını kazandım SMMM oldum...değişişen birşey olmayacak...Eskiden olduğu gibi aynı işlerime devam edeceğim...ne işlerim artacak nede ücretlerim...Herkese Saygı ve sevgiler...

özel smmm sınavı kanuna göre sınav sonuçları en geç iki ay içinde alınlanır diyor.. kanun diyor..
sınav ücretini bir gün sonra yatırabilir misiniz..

nihayet 10.Nisan günü açıklandı..
daha önce smmm sınavlarına girdiğimden iki dersden muafdım.
lisans mezunları pratik eğitimi 1 hafta süre dendi kanunda..
Tesmer MUE sayfasında
sınav süreçleri başlığı ile
24.ekim.2009 - 01.kasım.2009 lisans pratik eğitim süresi dendi.
Aydın Smmm odası
tüm grupları birleştirdi.
22.kasım.2009 pazartesi seminerlere başladı
seminer sonu sınva yaptı.
muaf olduğum derslerden de sınva girmem gerekiyormuş. girdim..

ve nihayet 10.nisan.da sınav sonuçlarına baktım
anlamadım önce.

MUEDEĞERLENDİRME NOTU :35
% 35 .İ SANDIM..

sonra bir kaç meslektaşımla görüşünce anlaşıldı..
sınavsız belge alıp oda başkanı olan ve sonrada eğitmen olup bize ders veren oda başkanı bana 35 vermiş.. merak ediyorum.. neden 0 değil... 35.i ben hangi fikirle aldım.
Tesmer.e sordum...
Odanızla araznızda problem mi var sorusuna muhatap oldum..

>yasa önemli değil, sen aidatını öde, öde kendi yasası ile yönetir seni demek mi oluyor bu...

var mı böyle bir örnek bileniniz..
lütfen paylaşsın..

20/12/2009 Özel SMMM Sınav Sonuçları
TC Kimlik: 10498754682
Adı Soyadı: SELİM GÜNDÜZ
İli: AYDIN
Sınav Dönemi: 2009/1
Notları
Denetim ve Muhasebe [60]
Hukuk 65
Vergi Hukuku 62
Meslek Hukuku, Mesleki Değerler ve Etik [50]
Sınav Başarı Notu Ortalaması
MUE Değerlendirme Notu 35
Sınav Başarı Notu Ortalamasının %65i
MUE Değerlendirme Notunun %35i
Genel Başarı Notu

birşey sormak istiyorum.
Konuyu yine alevlendireceğim. Bu konu mahkemeye taşındı mı? Bilgisi olan var mı?

sevgili arkadaslar
ozel smmm sınavına neden bu kadar karsısınız sm den smmm ye gecen meslektaslarınız sizin elinizdeki musterinizimi alacaklar nedir bu ofke bu kin ben ticaret lisesi mezunuyum cogunuz daha annenizde babanızdayken bu meslege basladım evet universite okuyamadım maddi durumlar sebebi ile 1977 yılında amcam muhasebeciydi calıştım yanında sonra ortak oldum maliye ve kanunlar beni muhasebeci olarak kabul ederken siz yoktunuz dunyada 1991 yılında bu meslek orgutlenirken saygın yere gelsin diger arkadan gelenler de rahat etsin diye ben ugrasıp didinirken siz daha okuyordunuz cogunuz simdi kalkıp belesden demeye hakkınız yok en azından benim konumumda olanlara haksızlık bu sen analizin a sını gormemişken ben defterdarlıga uzlasma komisyonlarında savunuyordum musterimi saygısızlık etmeyin kustahlık etmeyin kimsenin sizin ekmeginizde gozu yok sizinde onların ekmeginde olmasın sizin derdiniz ekmeginiz alınacak diye bırakın bu yaygarayı cirkefligi piyasadakiler ve musteriler yapar tercihini secimini yaygara koparmanın anlamı onemi yok burda o kanunun cıkması icin calışıp ugrasanlara bunu yapmak saygısızlıktır

Bu konu hakkında bende birşeyler yazmak istiyorum.

SM. 'ler SMMM ruhsatı alsın tabi ki, Ama bu kadar kolay değil.

Özel SMMM sınavı ile değil

Normal olarak 7 dersten yeterlilik sınavına girerek belgeyi almaları gerekir.

Serbest Muhasebeci Unvanı var diye 4 dersten sınava alınması bazı derslerden muaf tutulması çok saçma. Ayrıca İnternet üzerinden girmiş oldukları sınav tamamen formalite.

Önceki Sınavlarda Finansal Muhasebeyi verenler Muhasebe denetiminden muaf tutuluyor. (Ne alakası varsa)
Ayrıca normal olarak SMMM sınavlarına giren adayların zorlandıkları Maliyet Muhasebesi Analiz dersleri Özel SMMM sınavında yok.

Ayrıca Sınavda sorulan sorularla SMMM yeterlik sınav sorularını karşılaştırdığınızda aradaki fark çok net görünüyor.

Özel SMMM sınavıyla SMMM olanlar 7 dersten tüm stajı bitirenlerin girmiş oldukları Yeterlilik sınavına girmeleri halinde başarılı olma ihtimalleri ne kadardır acaba.

Genel olarak konuşuyorum. Bazı istisnalar olabilir

sınav yerine uzun bir eğitim koşulu getirilse idi örneğin 2000 saat gibi(zaten bu eğitimi alan kişi sınavı geçecek düzeye gelmiştir) kimse pek birşey diyemezdi ama şu anki uygulamanın(bugün sünnet yarın deniz) yeterli olduğunu söylüyorsanız diyecek birşey yok ;D

burda esas sorun sm lere smmm belgesi verilmesi değil bu belgeyi çok basit bi şekilde vermeleri. ben stajımı yapıcam o staja başlamak için sınava giricem sonra stajımı bitirince çok zor bir sınava daha giricem ancak diğer tarafta sm olan bir kişi kolay bi sınavla smmm belgesine hak kaznacak. benim bu konudaki itirazım adaletsizlik olması aynı sınava tabi tutulup belge alınsa sanırım itiraz edenlerin % 95 i itiraz etmezdi bundan rahatsız olmazdı

ben sorumu yenileyeyim.
Bu konu yargıya taşındı mı?
Bilgisi olan var mı?

muratttizmr ' Alıntı:
sevgili arkadaslar
ozel smmm sınavına neden bu kadar karsısınız sm den smmm ye gecen meslektaslarınız sizin elinizdeki musterinizimi alacaklar nedir bu ofke bu kin ben ticaret lisesi mezunuyum cogunuz daha annenizde babanızdayken bu meslege basladım evet universite okuyamadım maddi durumlar sebebi ile 1977 yılında amcam muhasebeciydi calıştım yanında sonra ortak oldum maliye ve kanunlar beni muhasebeci olarak kabul ederken siz yoktunuz dunyada 1991 yılında bu meslek orgutlenirken saygın yere gelsin diger arkadan gelenler de rahat etsin diye ben ugrasıp didinirken siz daha okuyordunuz cogunuz simdi kalkıp belesden demeye hakkınız yok en azından benim konumumda olanlara haksızlık bu sen analizin a sını gormemişken ben defterdarlıga uzlasma komisyonlarında savunuyordum musterimi saygısızlık etmeyin kustahlık etmeyin kimsenin sizin ekmeginizde gozu yok sizinde onların ekmeginde olmasın sizin derdiniz ekmeginiz alınacak diye bırakın bu yaygarayı cirkefligi piyasadakiler ve musteriler yapar tercihini secimini yaygara koparmanın anlamı onemi yok burda o kanunun cıkması icin calışıp ugrasanlara bunu yapmak saygısızlıktır

Valla siz kendi açınızdan bakıp ekmeğimiz alınacak korkusuyla tepki veriyoruz sanmışsınız ama yanılıyorsunuz. Burda size tepki gösterenlerin hiçbiri daha bu meslekten ekmek yiyemiyordur. Sadece hayatlarının son 3-4 senesini, ileride bu meslekten para kazanırım diye sınavlara çalışıp, sırf smmm olabilmek için üniversite mezunu olmasına karşın ilkokul mezununun bile çalışmayacağı ücretlere çalışanların isyanı bu. Staj başlatma için çalış, sınavları geç 3 sene staj yap, daha sonra tekrar 7 dersten sınava gir. sen tüm bunlarla uğraşırken başkaları hiç uğraşmadan seninle aynı ünvanı alsın. Adaletsizlik burdadır. Sizin mesleği yapmanızda zaten bir engel yok.
Gelir uzmanlığı sınavını bilirsiniz. Üniversite mezunlarının önlerindeki kariyer şeçeneklerinden biridir. Hükümetimiz yanlış hatırlamıyorsam şubat ayında özel gelir uzmanlığı yard. sınavı açtı. Gelir idarelerinde çalışan herkes kpss den 60 üstü puan alırsa gelir uzmanı yardımcılığına geçecekti. Diğer tarafta kpss den 85-90 larla bu mesleğe giremeyenler var. Bu sınav ne kadar adilse, Özel SMMM sınavıda o kadar adildir.

Birçok toplulukta hitap edildiği gibi "Arkadaşlar" demeği ne kadar çok isterdim.Sayın Şükrü Kızılotu hepimiz duymuşuzdur.Hani zamanında gazete ve dergilerde yazılar ve görüşlerini yazmak isterde "sende kimsin" derler itibar etmezler oda başka isimlerle yayınlarmış bunları, hani oda zamanında aforoz edilmiş, ortaçağ zihniyetiyle.

Bir hikayesini okudum paylaşmak istedim sizlerle.Masada oturan adamın önüne 2 şişe şarap koymuşlar, 1 de bardak, tat bakalım demişler hangisi daha kötü adamcağız ilk şişeyi açıp tatmış ve ardından bu kötü demiş, izleyenler hayret içinde yahu 2. şişeyi içmeden bunun kötü olduğunu nerden anladın demişler,
adam etrafına şöyle bakmış ve bundan kötüsü olmaz demiş.

Ülkenin birinde bir muhasebeciyi masaya oturtmuşlar önüne bir firmaya ait 2 defter koymuşlar birisi kara kaplı tabir edilenmiş diğeri maliye kaplı tabir edilenmiş önce kara kaplıya bakmış ve en kötüsünün bu olduğunu söylemiş.Onada yukarıdaki gibi sormuşlar ve aynı cevabı almışlar.

Durum ortada firmaların verileri ve bilançoları doğrumuki analizi doğru olsun. (Hani tamlık, doğruluk, bütünlük vs.)
Bir kavgadır gidiyor ama ne için, analize, denetime vs. takılmışız gidiyoruz. Herşeyin zaten formalite olduğunu biliyoruz. ama bir kişi çıkıpta kral çıplak diyemiyor.Hanginiz mükellefin tam verilerine sahipsinizki analiziniz ve denetiminizi tam yapacaksınız.Ha şuda var bu benim sorunum değil ben kitaba göre yapar geçerim diyorsanız.İmtihana giren bütün SM lerde aynı şeyi yapıyor zaten.Kendi içimizdeki çatışmaları bırakalım varsa cesaretimiz hep beraber önce kral çıplak diyelim.

ben smmm yim.. bu sınav için tartışmaya gerek yok artık.. bu insanların zaten sm ünvanı var bizim yaptığımız işlerin neredeyse tamamını yapıyorlar.. türmobta meslekte teklik olsun diye böyle birşey yaptı ve bundan sonra olmayacak.. sm sınavını sorgulayanlar 1998 den önce smmm sınavlarıda hikayeden sınavdı giren belgeyi alıyordu onlar şimdiki sınavlara eminim hepsi kalır .. zaten adamın kapasitesi varsa sm de olsa büyük işler yapanlar var.. iş bilenin kılıç kuşananın.. herkes işine baksın

tamam o zaman 98 den önce belgeleri bedavadan vermişler, şimdi sm lere bedavadan veriyorlar bize de bedavadan versinler ne olacak nasıl olsa 98 den önce de olmuş şimdi de oluyor bizim ne eksiğimiz var bu kişilerden, ne sm ler var smmm lere taş çıkarırlar diyorlar ya bende diyorum ki ne belgesi olmayanlar var sm lere taş çıkarırlar bu mantıkla düşünürsek bi yere varamayız yani bi yanlış yapıldıysa yıllar önce aynı yanlışa düşülmesi çok normal bişeyse yanlışlara devam edilsin herkeste işine baksın

ortada bi yanlış anlaşılma var sanırım şahsen örgün üniversite mezunlarının üniversite okumayanlardan daha bilgili olduğunu savunmuyorum ama burada belge almak için belirli kurallar konulmuş nasıl ki bi insan tıp fakültesini okumadan doktor olamıyorsa buda onun gibi birşey siz bunda hata görüyorsanız o sizin görüşünüz bu belgeyi almak için bi koşul konulmuş ve o koşul deliniyor diyoruz bu neden yapılıyor kimse anlamıyor siz anlıyorsanız bi açıklamada bulunursanız sevinirim, ben bu işi biliyorum benim almak hakkım diyorsanız şöyle bir örnek vereyim o zaman; trafikte servis aracı kullanan birçok şoförden çok daha iyi otobüs kullanabiliyorum hepsine taş çıkarırım ancak bende sadece B ehliyeti var servis arcı kullanmam için E ehliyeti gerekiyor ve ben servis aracı kullanmak istersem bana kullanamazsın deniyor önce E ehliyetini al deniyor yani smmm belgesi almak istiyorsan önce 4 yıllık üniversite bitir dendiği gibi ancak bu smmm belgesinde böyle olmuyor malesef , sınava girip belgeyi alıyoruz demezsiniz heralde uygulanan sınavı bildiğimiz için ancak güleriz sanırım buna