fonradar

Özel Usulsüzlük Cezasında Hangi Yılın Haddi Uygulanır?

Merhaba, 2015 yılına ait Bs formu için 2020 Yılında düzeltme bildiriminde bulunulmuştur. Bu düzeltme için Vergi Dairesi 355. maddenin 2020 yılı haddi olan 2.300 TL ceza uygulamıştır. 2015 yılı Haddi olan 1.300 TL uygulanması gerektiği kanaatindeyim. Hangi yıla ait haddin uygulanacağına dair yasal dayanak nedir?

Sizin düzeltmeyi yaptığınız tarih cezayı gerektiren işlemin tarihi olduğu için uygulama doğrudur.

Merhaba
Böyle bir dayanak bulmanız çok zor.Vergi cezaları açıklanırken rakamsal tutarlar değil,kanun maddesine atıfta bulunulur.Şu kanunun şu maddesine göre der.Her yıl yeniden değerleme esasları çerçevesinde de bunlar artış gösterir.
Tesbitin yapıldığı veya düzeltmenin verildiği yıl, hangi cezalar geçerli ise o cezalar uygulanır.

Cevaplar için teşekkür ederim. Ancak elimde benzer olaya ait iki ayrı vergi dairesinden iki ayrı Vergi / Ceza İhbarnamesi var. Biri 2016 yılına ait formun 2017 yılında yapılan düzeltmesine 2016 yılı haddini, Diğeri 2015 yılına ait formun 2020 yılında yapılan düzeltmesine 2020 yılı haddini uygulamıştır. Bu nedenle tereddüde düştüm ve epey araştırmama rağmen bir cevap bulamadım. Ancak vergi dairesi de bu uygulamayı belirli bir esasa dayandırmak zorunda olduğuna göre bunun da bir dayanağının (İşlem Yönergesi v.b) olması gerekir diye düşünüyorum. Zira dönem olarak verilmesi gereken formun dönem geçtikten sonra verilmesi veya düzeltilmesi halinde ilgili döneme ait had uygulanması gerekir. 2015 yılına ait Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesini 2020 yılında verdiğimizde Vergi dilimleri her yıl belirlenmesine rağmen 2015 yılı tarifesini uyguluyoruz. Bakalım biraz daha araştıracağız Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim

Merhaba,
2014 Yılında İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğünün Yayımladığı "213 Sayılı Vergi Usul Kanunu İle İlgili Olarak Uygulama Birliğinin Sağlanması Amacıyla Daha Önce Yapılan Tamimlerin Güncellenmesi Birleştirilmesi" Kitapçığının BÖLÜM IV, I-A (37. Sayfa 38. sayfanın 2. paragrafı) bölümünde;
"Ba-Bs bildirim formlarını kanunî süresinde elektronik ortamda vermedikleri tespit edilen mükellefler adına Vergi Usul Kanunu’nun mükerrer 355’inci maddesi uyarınca özel usulsüzlük cezası uygulanmasında tespit tarihi yerine, özel usulsüzlük cezası kesilmesini gerektiren fiilinin işlendiği tarihte geçerli olan, diğer bir ifadeyle; beyannamelerin veya formların kanunen verilmesi gereken tarihte yürürlükte bulunan ceza miktarlarının dikkate alınması gerekmektedir" ibaresi yer almaktadır.
Bu durumda V.U.K 355. maddeye göre düzenlenecek cezanın düzeltmenin yapıldığı tarihteki değil işlemin ait olduğu döneme ait hadleri uygulayan vergi dairesi uygulamasının doğru olduğu ortaya çıkıyor. Örneğimize uygularsak Düzenlenecek Vergi Ceza İhbarnamesi 2.300 (2020 Yılı) değil 1.300 (2015 Yılı) TL olmalıdır. Yine de yorumlarınızı beklerim.
Kitap Linki: https://ivdb.gib.gov.tr/sites/default/files/usulelkitabi.pdf

Düzeltmeyi yaptığınız dönemin önemi olan önemli olan hangi dönemin ba-bs sine düzeltme verdiğinizdir. Vergi dairesiyle görüşmenizde fayda var.

Bende burada açıkçası ilgili yılın cezası neyse onu yazmalılar diye düşünüyorum. Bende daha öncedeki başımıza gelen cezalarda ilgili dönemler için böyle hatırlıyorum hatta.