Özürlü Sigortalı Çalıştıran İşverenlere İlişkin Duyuru

Üyelik
6 Eyl 2005
Mesajlar
1,802
Konum
İstanbul
Bilindiği gibi, özürlü sigortalı çalıştıran işverenlerce 2008/77 sayılı Genelge ekinde yer alan belgenin her yılın Ocak ayı içinde vizesinin yaptırılması erekmektedir.

Özürlü sigortalı çalıştırdıklarına ilişkin belgeleri 2012 veya önceki yıllarda Kurumumuza ibraz etmiş olan işverenler, söz konusu belgelerin vizesini 2013 yılı içinde yaptırmamaları halinde, 2013/Ocak ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgesinden başlanılarak aylık prim ve hizmet belgelerini 14857/54857 sayılı kanun numarasını seçmek suretiyle düzenleyemeyeceklerinden, de yararlanamayacaklardır.

4857 sayılı Kanunun 30 uncu maddesinde öngörülen teşvikten Bu bağlamda, özürlü çalıştırmakla yükümlü olsun veya olmasın özürlü sigortalı çalıştıran işverenlerce 2013/Ocak ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgesinden başlanılarak bahse konu belgelerin vizesinin yapılması halinde yararlanılabileceğinden, 2008/77 sayılı Genelgenin 1 nolu ekinde yer alan belgelerin Türkiye İş Kurumundan vizesinin yaptırılarak işyerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik merkezine ibraz edilmesi icap etmektedir.


İlgililere önemle duyurulur.Kaynak: SGK
 
Üyelik
18 Ağu 2011
Mesajlar
343
Konum
İstanbul
Yine bir Ocak ayı gelmiş bulunmakta. Bu sene de engelliler ile ilgili vize yaptırılması gerekmektedir bilgisini aldık SGK'dan. Bu işlem için önce işkur'dan yazı alınıyor ve ilgili sgm'ye dilekçe ile bırakılıyor.
Yeni bir uygulama olarak eskiden 50 kişinin altında sigortalı çalıştıran işyerlerinde engelli teşviki azaltılarak uygulanmakta iken 2014 yılı içinde çıkan bir yönetmeliğe göre bu oran yüzde yüz olmuştur. Kısacası her durumda engelli teşviki yüzde yüzdür.
 

Benzer konular

Üst