zirve

Part-time Çalışanlar Dikkat?

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,917
Konum
İSTANBUL
Part-time çalışanlar dikkat?


Çalışma hayatında bazı işler, tam gün çalışma yerine parttime (kısmi süreli) çalışmaya daha uygun düşüyor

Süpermarketler, pazarlama şirketleri ve benzeri sektörler sık sık kısmi süreli istihdama başvuruyorlar. Bu uygulama çalışanın da işine gelebiliyor.

Özellikle gençler arasında kısmi süreli çalışma rağbet görüyor. Sosyal güvenlik reformuyla, parttaym çalışanlar için de önemli düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemelerden ilki, kısmi süreli çalışanların ay içinde 30 günden eksik günlerini isteğe bağlı ödeyerek 30 güne tamamlamalarına dair. Diyelim ki bir markette ayda 10 gün çalışıyorsunuz.

Dilerseniz kalan 20 günü de isteğe bağlı prim ödeyerek 30 güne tamamlayabileceksiniz.

Yanlışlıkla Bağ-Kur'a geçmeyin!

Ancak eksik günlerini isteğe bağlı ödeyerek 30 güne tamamlayanları bir sürpriz bekliyor. Bu kişilerin part-taym çalışmaları SSK'lı (4/a'lı) gibi bildirilirken, kendileri tarafından ödenen isteğe bağlı primleri Bağ-Kur'lu (4/b'li) gibi değerlendirilecek. Bu şekilde uzun yıllar prim ödeyen birisinin, isteğe bağlı ödediği günleri part-time çalıştığı günlerden çoksa, SSK şartlarında 7200 günle değil, Bağ-Kur şartlarında 9000 günle emekli olacak!

Yani 5 yıl fazladan prim ödemek zorunda kalacak. Bu yüzden kısmi süreli çalışanlara tavsiyemiz, isteğe bağlı olarak ödedikleri primleri, 4/a'lı olarak ödenen prim gününden fazla olmasın.

GSS farkını çalışan ödeyecek!

Yeni yasada kısmi süreli çalışanlar için getirilen yeniliklerden bir diğeri de genel sağlık sigortasıyla ilgili. Buna göre ay içinde 30 günden az çalışanlar, çalıştıkları gün sayısı ile 30 gün arasındaki sağlık primi farkını kendileri ödeyecekler. Örnek: Bir çalışanın bir ayda ödeyeceği en az GSS primi asgari ücretin %12,5'i kadar. Ay içinde bir işyerinde part-taym olarak 18 gün çalışan Ahmet Bey'in bu 18 güne dair sağlık primi zaten ödenmiş olacak. Ancak Ahmet Bey kalan 12 günün sağlık primini yani 32 YTL'yi kendisi ödeyecek.Sadettin ORHAN
 
Üyelik
1 Eki 2008
Mesajlar
12
Konum
Adana
Ynt: Part-time Çalışanlar Dikkat?

merhaba;

part-time çalışanlar kendi isteğine göre değil.

zorunlu olarak yatırmak zorunda yoksa hem ceza+ sağlık hizmerinden yararlamayacak
 
Üst