Pazar Günü İşe Gitmesem İşten Atılır mıyım

İİİ AKŞAMLAR HERKEZE BEN BİR YAPI LABARATUVARINDA CALISIYORUM HER HANGİ BİR İŞ SÖZLESMEM YOK CALISMA ÇALISMA SEKLİ BELİRLİ DEİL 08:30 --- 18:00 ARASI İŞ SAATI ZORLA MESAİ YE KALIYORUM AMA ÜCRETİNİ VERİYOR HAFTADA 1 GÜN İZİN O DA PATRON GÜNÜ BELİRLİYOR BU HAFTA İZİN ÇİZELGESİ YAPMIS AYDA BİR PAZAAR VERMİŞ HERKEZE BNDE YARIN İZİNLİYİM(ÇRB) PAZAR İSTEDİM VERMEDİ BENDE GELMEYECEGİM DEDİM SİZCE TAZMİNATSIZ KOVABİLİRMİ BENİ ZATEN BAYRAM HAFTASIN İZİNLERİ RESMİ İZİNLER HİÇ BİRİNİ VERMİYOR :(.. COK ZOR DURUMDAYIM ACIL YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM...

Başlık açarken ve mesaj içeriğinde büyük harf kullanmayınız.

Ynt: PAZAR GÜNÜ İŞE GİTMESEM İŞTEN ATILIRMIYIM

Tabiki size " seni tazminatsız kovdum" diyebilir, sizde bunun üzerine iki satır yazı yazarak/yazdırarak haklarınızı alırsınız. İşin özü haklı taraf sizsiniz, ekstra bilmeniz gereken, haftada 45 saat çalışılır 1 gün bu 45 saat nedeniyle ücretsiz izin hak edersiniz, bu izin günü illa pazar günü olacak diye bir şart yok.

Ynt: Pazar Günü İşe Gitmesem İşten Atılır mıyım

ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM ROONİİN O ZAMAN PAZAR GÜNÜDE İŞE GİTMEYEYİM PEKİ İKİ SATIRLIK YAZI DEDİNİZ YA BU BİR TUNANAK GİBİ Mİ ÖGRENİĞİ VARMI NASIL YAZILIR. SİZE ZAHMET..

rooniin ' Alıntı:
İşin özü haklı taraf sizsiniz, ekstra bilmeniz gereken, haftada 45 saat çalışılır 1 gün bu 45 saat nedeniyle ücretsiz izin hak edersiniz, bu izin günü illa pazar günü olacak diye bir şart yok.
Hafta tatili izni çarşamba olarak belirlenmişse, pazar günü işe gelmeyince özde haklı taraf nasıl olunuyor?
Ha bir de şu iki satır yazı....
içeriği nedir
'' ABRA
KADABRA ''

mı????

Çalışma hayatında resmi tatil bir hafta içinde 6 gün çalışılması durumunda 1 gün kesintisiz istirahat yapılan tatil günüdür. Bu günü işveren belirler sözleşmede geçen bir ibare yok ise. Bu pazarteside olur çarşambada pazarda işçi gelmem diyemez. Şu vardır işveren haftalık çalışma saatini doldurmuş olsa bile sözleşmede ve işçinin yazılı onayı var ise haftanın 7 gününüde çalıştırabilir mesai ücretini ödemek koşulu ile işçinin bu nedenlerden dolayı işverenin belirlediği ve sözleşmede belirlenen tatil günlerine itiraz etmesi mümkün değildir. İşçi ''bir yazı yazdırıverse'' ( ne anlama geldiğini bende çözemedim ama) dahil bir hakkı yoktur.

keremcem ' Alıntı:
rooniin ' Alıntı:
İşin özü haklı taraf sizsiniz, ekstra bilmeniz gereken, haftada 45 saat çalışılır 1 gün bu 45 saat nedeniyle ücretsiz izin hak edersiniz, bu izin günü illa pazar günü olacak diye bir şart yok.
Hafta tatili izni çarşamba olarak belirlenmişse, pazar günü işe gelmeyince özde haklı taraf nasıl olunuyor?
içeriği nedir
'' ABRA
KADABRA ''

mı????

Aynen öyle , abra kadabra,

Ciddi sorun ciddi yanıtlayalım, gidin biraz yargıtay kararı okuyun.

peki ben ciddi soruyorum,hafta tatili izni çarşamba olarak belirlenmişse, pazar günü işe gelmeyince özde haklı taraf nasıl olunuyor? bizim atladığımız birşey mi var?

Çarşamba günü izin vermişse o gün kullanılmalıdır.Ama siz pazar günü işe gitmediniz diye de sizi işten çıkartamaz(tazminatsız).Sadece yazılı bir uyarı yapar veya 3 gün gelmemezlik yaparsanız tutanak tutar noter kanalı ile belli bir neden göstermezseniz tazminatsız çıkartabilir.

ismailylmz ' Alıntı:
ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM ROONİİN O ZAMAN PAZAR GÜNÜDE İŞE GİTMEYEYİM PEKİ İKİ SATIRLIK YAZI DEDİNİZ YA BU BİR TUNANAK GİBİ Mİ ÖGRENİĞİ VARMI NASIL YAZILIR. SİZE ZAHMET..

Eğer çarşamba günü izin kullanıp pazar günüde işe gitmezseniz mazeretsiz olarak ve bunu bir ay içerisinde 3 kere tekrarlarsanız sizi ihbarsız ve tazminatsız işten çıkartabilir.

rooniin ' Alıntı:
keremcem ' Alıntı:
rooniin ' Alıntı:
içeriği nedir
'' ABRA
KADABRA ''

mı????

Aynen öyle , abra kadabra,

Ciddi sorun ciddi yanıtlayalım, gidin biraz yargıtay kararı okuyun.

Aslında ciddiydim;
bu yaşıma kadar gördüğüm, her şeyin hemen olmasını sağlayan 2 satır söz;
ABRA
KADABRA!!!
Bunun dışında , o iki satır sözü gerçekten öğrenmek istiyorum, paylaşırsanız sevinirim.
HAngi yargıtay kararı, özde haklılığı onaylayan o iki satır sözü içermektedir, onu da paylaşırsanız, gerçekten mutlu olurum.

ismailylmz ' Alıntı:
İİİ AKŞAMLAR HERKEZE BEN BİR YAPI LABARATUVARINDA CALISIYORUM HER HANGİ BİR İŞ SÖZLESMEM YOK CALISMA ÇALISMA SEKLİ BELİRLİ DEİL 08:30 --- 18:00 ARASI İŞ SAATI ZORLA MESAİ YE KALIYORUM AMA ÜCRETİNİ VERİYOR HAFTADA 1 GÜN İZİN O DA PATRON GÜNÜ BELİRLİYOR BU HAFTA İZİN ÇİZELGESİ YAPMIS AYDA BİR PAZAAR VERMİŞ HERKEZE BNDE YARIN İZİNLİYİM(ÇRB) PAZAR İSTEDİM VERMEDİ BENDE GELMEYECEGİM DEDİM SİZCE TAZMİNATSIZ KOVABİLİRMİ BENİ ZATEN BAYRAM HAFTASIN İZİNLERİ RESMİ İZİNLER HİÇ BİRİNİ VERMİYOR :(.. COK ZOR DURUMDAYIM ACIL YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM...

keremcem ' Alıntı:
rooniin ' Alıntı:
keremcem ' Alıntı:

....

..

.......
HAngi yargıtay kararı, özde haklılığı onaylayan o iki satır sözü içermektedir, onu da paylaşırsanız, gerçekten mutlu olurum.
Üzgünüm ancak sizin mutluluğunuzun benim için bir değeri yok.

ARkadaşlar birbirinize laf yetiştireceğinize bilgilerinizi paylaşsanıza unutmayın paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir. :)

gcatar ' Alıntı:
ARkadaşlar birbirinize laf yetiştireceğinize bilgilerinizi paylaşsanıza unutmayın paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir. :)
Haklısınız sn.gcatar;
bilinen doğruyu paylaşmak ne kadar fayda sağlıyorsa karşı tarafa;
yanlış bilineni doğruymuş gibi empoze etmek te bazen zararlı olabiliyor birilerine.
Bir ayda 3 iş günü devamsızlık nedeniyle tazminatsız fesih durumunda değil iki satır , sayfalar dolusu yazı da yazılsa bir işe yaramayacaktır.
Bunu biliyorum, iş kanunu da bunu söylediği için biliyorum;
biliyorum çünkü yargı kararları da bu yönde.
Soru sahibi bilmiyor; ki sorup öğrenmek istemiş.
Sn.rooniin'in 2 satır yazı yazdırırsın cevabını doğru kabul edip sevinmiş ve bir işgününde işe gitmemeye karar vermiş.
Belki bir daha bu foruma dönecek fırsat bulamayacak kendisi ve aldığı, kendisini sevindiren, ama konuyla ilgili olarak hiç bir dayanağı olmayan o sözler nedeniyle bir anda, belki de işsiz kalacak, ve öyle her olaya uyan 2 satır yazı gerçekte var olmadığı için,kelimenin tam anlamıyla DIM DIZLAK ortada kalacak.
Yanlış bilginin paylaşılmaması çok daha iyi değil mi?
Yada yanlışsa gerçekten , yanlışın kabul edilebilmesi bir erdem değilmidir?

Sn. Keremcem, böyle dımdızlak vb.. tarzı ifadeler hoş olmuyor bilginize....

Soruyu tam anlamamışsınız, verilen cevabı tam anlamamışsınız, olaya bir şekilde müdahil olmuşsunuz, sürekli atak halindesiniz, benim muhatabım siz değilsiniz soru sahibi, bakın soru sahibi cevabı almış, tatmin olmuş, ayrıntılı açıklama yapılmış ki tekrar dönmedi, bilmiyorum dikkatinizi çekti mi? Eğer aynı cevabı size de vermemi isterseniz açıkçası çok bekleyeceksiniz, üslubunuzu beğenmedim. Düzeltin önce. Bu da bu başlıkta ki son cevabım diyeyim, yoksa modlardan biri gelip "koca koca adamlar oldunuz birbirinizle dalaşmaya utanmıyormusunuz deyip konuyu kilitleyecek" buna ben sebep olmak istemem, yoksa bildiğiniz başka rahat tartışabileceğimiz forum ortamı var ise atın linki gelirim ben rahat olun.