Perakende Satış Fişi KDV Oranı

Merhaba,

Konuyu forumda aradım ama bulamadım...

Sorum şu aşağıda da örneği bulunan Esnaf fişlerinin KDV oranı nedir :confused: Yapılan işe göre değişkenlik gösterir mi veya KDV var mıdır :confused: Yardımlar için şimdiden çok teşekkürler...

qrju8.jpg

Sayın Kupa Beyi,

Basit usule tabi mükellefler tarafında yapılan teslim ve hizmetler kdv'den müstesnadır KDV Kanunu md.17/4-a'ya göre.

İyi Günler.

Sayın Kupa Beyi,

Basit usule tabi mükellefler tarafında yapılan teslim ve hizmetler kdv'den müstesnadır KDV Kanunu md.17/4-a'ya göre.

İyi Günler.

Sn Demiral,

Aynı bilgiye sahibiz ancak KDV belirtmeleri kafamı karıştırdı. Bakınız KDV dahil demeleri.

fişi kim kesmiş ise, kdv beyan etmesi gerekir..

Sn aşkınbuduk,

Satın Almacım olmadığı için fişleri bilmeyenler kişiler ile aldırıyorum buda böyle bir sıkıntı yaşatıyor :( bilginiz için teşekkürler...

Sn Demiral,

Aynı bilgiye sahibiz ancak KDV belirtmeleri kafamı karıştırdı. Bakınız KDV dahil demeleri.

Sayın Kupa Beyi,

İşletmeler isteğe bağlı KDV mükellefiyeti tesis ettirmiş ise 'KDVK madde 8/1-ı'

Bu durumda yapılacak kayıtlar şu şekilde olmalıdır

Bu durumda satıcı düzenlemiş olduğu perakende satış fişinde KDV'yi Dahil olarak düzenlediğinden iç yüzde ile KDV'yi hesaplayarak beyan etmesi gerekir.
KDV Dahil olarak düzenlenen perakende satış fişindeki KDV indirim konusu yapılamaz.Bu durumda gideri KDV Dahil tutar üzerinden muhasebe kayıtlarına almak gerekir.

KDVK madde 34

1. Yurt içinden sağlanan veya ithal olunan mal ve hizmetlere ait Katma Değer Vergisi, alış faturası veya benzeri vesikalar ve gümrük makbuzu üzerinden ayrıca gösterilmek ve bu vesikalar kanunî defterlere kaydedilmek şartıyla indirilebilir.

206 Sıra No lu VUK Genel Tebliği

G/

3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun ilgili hükümleri gereğince mükelleflerin, faaliyetleri ile ilgili olarak yapmış oldukları mal ve hizmet alımlarına ilişkin alış vesikalarında ayrıca gösterilen katma değer vergisinin, belgelerin kanuni defterlere kaydedilmiş olması şartıyla, vergiye tabi işlemler üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden indirilmesi mümkün bulunmaktadır.

Bu durumda, sözü edilen Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde gider belgesi olarak kabul edilen perakende satış veya yazar kasa fışlerinde ayrıca gösterilen katma değer vergisi, bu belgelerin kanuni defterlere de kaydedilmesi şartıyla, genel hükümler çerçevesinde indirim konusu yapılacaktır.

İyi Günler.

Son düzenleme:
Selamlar
Sayın Kupa Beyi, paylaştığınız satış fişi örneği,basit usul mükelleflere ait bir örnektir ve bu mükellefler kdv'den istisna edilmiştir.Belgede "dahil" yazıyor olması sanıyorum el alışkanlığından olsa gerektir.
Saygılar

Sayın twolf'un belirttiği doğrudur.Zira #2 no lu mesajımdada belirtmiştim.

Fakat # 5 no lu mesajımda aslında KDV mükellefiyet tesis ettiren mükellef için verilen açıklamadır yani sizin sorunuzle bir ilgili bulunmamaktadır. # 5 no lu mesajım gönderdiğiniz perakende satış fişi örneğine bakılmadan verilen bir cevaptır bu nedenle # 5 no lu mesajımı KDV mükellefiyeti tesis ettirenler için uygulanacak işlem olarak dikkate alabilirsiniz mesajımı düzeltiyorum siz sayın twolf ve benim # 2 no lu mesajımı dikkate alınız.

İyi Günler.

Sonuç; Perakende satış fişini basit usule tabi esnaflar kesiyor ve KDV'ye tabi değiller bu durumda bunu direk gider olarak muhasebe kayıtlarına alıyoruz...

Arkadaşlar ilginizden dolayı hepinize tek tek teşekkür ederim.

İyi günler dilerim.

Sayın Kupa Beyi,

İsterseniz perakende satış fişini iade ediniz yenisini KDV kısmına DAHİL yazmadan göndersinler ve yeni perakende satış fişinizi gider olarak muhasebe kayıtlarınıza alınız.

Biz teşekkür ederiz.

İyi Çalışmalar,

Sayın Kupa Beyi,

İsterseniz perakende satış fişini iade ediniz yenisini KDV kısmına DAHİL yazmadan göndersinler ve yeni perakende satış fişinizi gider olarak muhasebe kayıtlarınıza alınız.

Biz teşekkür ederiz.

İyi Çalışmalar,

Sn Demiral,

Vermiş olduğunuz bu ekstra bilgi içinde teşekkürler... Size de iyi çalışmalar dilerim.