Personel Yönetmeliği

ceres

Tanınmış Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Personel Yönetmeliğim var ancak kişilerden imza alıp dosyalarına koymamıştım.
prosedürü nedir? imzalatıp dosyalarına koymak mı gerekir.
Yoksa işe giren personelimin okuyabilmesi için hazırda bir personel yönetmeliğimin bulunması kafi midir ?

tşk...

Mutlaka tebliğ olunmalı işci "okudum anladım"yazarak ad-soyad imzalamalı.
Yönetmeliğin her sayfası imzalatılarak dosyalarında mutlaka saklanmalı.
Yeni her giren personele sözleşme imzalatılırken ,hazırda tutulan yönetmelik de imzalatılmalı
Malum , mevzuata aykırı olmayan yönetmelik hükümleri geçerli ve bağlayıcı ,ayrıca yönetmelik sözleşmenin eki niteliğindedir,sözleşme hükümleriyle çelişmemeli ve ihtilaf doğurmamalı.

Merhaba Arkadaşlar,

Personel Yönetmeliğim var ancak kişilerden imza alıp dosyalarına koymamıştım.
prosedürü nedir? imzalatıp dosyalarına koymak mı gerekir.
Yoksa işe giren personelimin okuyabilmesi için hazırda bir personel yönetmeliğimin bulunması kafi midir ?

tşk...

Personel yönetmeliği ile ilgili bir örnek paylaşabilir misiniz?

Takdir edesiniz ki yukarıdaki son cümle dikkate alınarak düzenlenmeli. Ortak hükümler bulunabilir ise de işyeri iç yönetmeliği örneğin "x" işyerine ilişkin olur ve olmalıdır,bu itibarla"y"işyerine uymaz,uygunluk sağlamaz.
Bu bağlamda 3-5 işyerinin yönetmelik konusuyla ilgilendim,mukayese imkanım oldu,hukuk müşaviri ve tecrübeli arkadaşlardan yardım almanızda yarar var.
(gerek olursa özelden yardımcı olabilirim)

mevzuata aykırı olmayan yönetmelik hükümleri geçerli ve bağlayıcı ,ayrıca yönetmelik sözleşmenin eki niteliğindedir,sözleşme hükümleriyle çelişmemeli ve ihtilaf doğurmamalı.
Hazırlık aşamasında işin özü bu cümledir,gerisi o işyerine özgü göz önünde bulundurulması gereken noktalardır ve tabii ki uygulanabilir olmasıdır.
Gördüğüm,duyduğum birçok işveren güya iyi bişey yapayım (kendi lehime bir yönetmelik düzenleyeyim)derken :) ya yakayı kaptırmış/kaptırıyor Ya ihtilaflara ya da yönetmelikte hüküm geçersizliğine sebebiyet veriyor farkında değil.