Petrolde Yüzde 92, Doğaldazda Yüzde 98 Dışa Bağımlıyız

Üyelik
6 Eyl 2005
Mesajlar
1,802
Konum
İstanbul
ANKARA (AA) - BP Grubu Baş Enerji Ekonomisti Paul Appleby, Türkiye'nin doğalgaz tüketimi artışında dünyada 3'üncü sırada yer aldığını belirterek, ''2011 yılında Türkiye'de 45,7 milyar metreküp doğalgaz tüketildi, buna göre, Türkiye'de doğalgaz tüketimi 2010'a oranla yüzde 17,3 artmış oldu. Türkiye bu rakamlarla 2011 yılında, dünyadaki doğalgaz tüketiminin yüzde 1,4'ünü gerçekleştirmiş oldu'' dedi.
Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ve BP tarafından ortaklaşa düzenlenen ''Dünyada ve Türkiye'de Enerji'nin Görünümü ve Geleceği'' temalı toplantıda konuşan Appleby, ''BP Dünya Enerji Raporu'' verilerine göre 2011 yılında dünyadaki enerji tüketiminin yüzde 1'ini gerçekleştiren Türkiye'nin enerji tüketiminin geçen seneye göre yüzde 9,2 oranında arttığını söyledi.
Appleby, petrol fiyatlarının yaşanan gelişmeler doğrultusunda yükseldiğini kaydederek, ''2011 yılında Arap Baharı etkisiyle Libya'daki petrolün bir süre dünya pazarlarına ulaşamaması, Japonya'daki Fukushima kazası gibi sebepler ile petrolün yıllık ortalama varil fiyatı 100 doların üzerine çıkarak yeni bir rekor kırdı'' diye konuştu.
Dünyanın toplam enerji tüketiminin yüzde 2,5 oranında artarken, gelişmekte olan ekonomilerde enerji talebinin yüzde 5,3 arttığına dikkati çeken Appleby, OECD ülkelerinde ise enerji tüketiminin yıllık yüzde 0,8 oranında küçüldüğünü dile getirdi.
Appleby, 2011 yılında kömürün artış gösteren tek fosil yakıtı olduğunu bildirerek, ''2011'de petrol, dünyanın en çok kullanılan yakıtı olmaya devam etti ancak yüksek fiyatlardan dolayı toplam petrol tüketimi sadece yüzde 0,7 oranında artış gösterdi. Bunun yanı sıra doğalgaz talebi ise yüzde 2,2 arttı. 2011 yılında ortalamanın üzerinde artış gösteren tek fosil yakıt ise yüzde 5,4 artışla kömür oldu'' ifadelerini kullandı.
Yenilenebilir enerjinin ise tüm yakıtlardan daha fazla bir büyümeyle yüzde 13 oranında arttığını ifade eden Appleby, buna karşın yenilenebilir enerjilerin halen dünyanın toplam enerji tüketiminin sadece yüzde 2'sini oluşturduğunu söyledi.
Appleby, Türkiye'nin 2011 yılında yüzde 5,8'lik artışla 32 milyon ton petrol tükettiğini söyleyerek, ''Bu rakamlarla Türkiye'nin dünya petrol tüketiminin yüzde 0,8'ini gerçekleştiriyor. 2011 yılında Türkiye'de 45,7 milyar metreküp doğalgaz tüketildi, buna göre Türkiye'de doğalgaz tüketimi 2010'a oranla yüzde 17,3 artmış oldu. Türkiye bu rakamlarla 2011 yılında, dünyadaki doğalgaz tüketiminin yüzde 1,4'ünü gerçekleştirdi'' diye konuştu.

-Petrolde yüzde 92, doğaldazda yüzde 98 dışa bağımlıyız

TEPAV İstikrar Enstitüsü Direktörü Süreyya Serdengeçti de Türkiye'nin enerjide dışa bağlı bir ülke olduğunu, bu oranın petrolde yüzde 92 iken, doğalgazda yüzde 98 seviyesinde bulunduğunu dile getirdi.
Enerjide dışa bağımlılığı azaltacak adımların, cari açığı da azaltacağını ifade eden Serdengeçti, ''Rakamlarla örnek vermek gerekirse 2011 sonu yıl itibariyle 77 milyar dolarlık bir cari açık var. Enerji ithalat faturası ise 54 milyar dolar. Dolayısıyla cari açığın yüzde 70'i enerji ithalatından kaynaklanıyor'' dedi.
Serdengeçti, Türkiye'nin en temel kırılganlık kaynağı olan cari açığı azaltmak için enerjide yerli kaynakların kullanımını artırmanın son derece önemli olduğunu kaydetti.
 
Üst