Pilotluk Başvurusu - Görüşleriniz

tktvlkn

Katkı Sunan Üye
Değerli arkadaşlarım,

Bir konuda meslektaşlarım olarak görüşlerinize ve önerilerinize ihtiyacım vardır. Kafam allak bullak ve tereddütler içinde bir yol almaya çalışıyorum :)

Bende 2014 başında SMMM olmakla birlikte 7 yıldır mesleğin içindeyim, yaş 25. Ancak ne yalan söyleyeyim, kendini tekrarlayan muhasebe işlerinden ötürü ve gençliğimin üniversite zamanlarından beri çalıştığımdan, bir nevi sıkıldım artık.

Özü itibariyle daha önceden de bir zamanlar hayalim olan ve daha yeni ilanı açılan THY'nin II. Pilot adaylığına başvurdum. :)

Sorum şu ki, mühendisler (makine ve uzay) biraz daha avantajlı bu işte, nitekim ben İşletme mezunuyum, mühendislik yanım hayli eksik.
Özellikle Almanya'da yapılan ve adına DLR denilen testlerde İngilizce olarak Matematik ve Fizik soruları soruluyormuş.
Çok fazla detay var aslında, girip konuyu uzatmak istemiyorum. Ama çalışılarak aşılabildiğini de okuyorum forumlarda.

Bu işin en sonu kabul edilmek ve en az 18 aylık bir eğitim sonrası II. pilot olarak göreve başlamak.

Şu an iyi bir maaşım var, pilotluk düşüncem olmasa hali hazırda yüksek lisans için Çarşamba günü kayıt yaptıracağım (son gün).

Sonuç olarak, siz ne dersiniz? Mühendislere göre bizim şansımız yok onlara karşı ancak olumlu örnekleri de mevcut.

Denemeye değer mi sizce? Yada bu saatten sonra bu iş bırakılır mı?

Pilotluk beni bir hayli heyecanlandırıyor...

Hepinize teşekkür ederim...

İşte, muhasebeye gömülmüş başka birşey düşünemeyen bir toplum olduk çıktık.

Burda dertleşmek-görüş alışverişinde bulunmak-empati yapmaktan bahsediyorum...

İşte, muhasebeye gömülmüş başka birşey düşünemeyen bir toplum olduk çıktık.

Burda dertleşmek-görüş alışverişinde bulunmak-empati yapmaktan bahsediyorum...

Bakın benim söylemek istediğim bu tamamen kişisel bir karar olduğudur. Şunu aklınızdan çıkarmayın. İnsanların hayatında tesadüfler her zaman önemli rol oynar.
Eğer seviyorsanız ve bu zoru işi başarabileceğinize inanıyorsanız hiç durmayın derim.:alkış:

Değerli arkadaşlarım,

Bir konuda meslektaşlarım olarak görüşlerinize ve önerilerinize ihtiyacım vardır. Kafam allak bullak ve tereddütler içinde bir yol almaya çalışıyorum :)

Bende 2014 başında SMMM olmakla birlikte 7 yıldır mesleğin içindeyim, yaş 25. Ancak ne yalan söyleyeyim, kendini tekrarlayan muhasebe işlerinden ötürü ve gençliğimin üniversite zamanlarından beri çalıştığımdan, bir nevi sıkıldım artık.

Özü itibariyle daha önceden de bir zamanlar hayalim olan ve daha yeni ilanı açılan THY'nin II. Pilot adaylığına başvurdum. :)

Sorum şu ki, mühendisler (makine ve uzay) biraz daha avantajlı bu işte, nitekim ben İşletme mezunuyum, mühendislik yanım hayli eksik.
Özellikle Almanya'da yapılan ve adına DLR denilen testlerde İngilizce olarak Matematik ve Fizik soruları soruluyormuş.
Çok fazla detay var aslında, girip konuyu uzatmak istemiyorum. Ama çalışılarak aşılabildiğini de okuyorum forumlarda.

Bu işin en sonu kabul edilmek ve en az 18 aylık bir eğitim sonrası II. pilot olarak göreve başlamak.

Şu an iyi bir maaşım var, pilotluk düşüncem olmasa hali hazırda yüksek lisans için Çarşamba günü kayıt yaptıracağım (son gün).

Sonuç olarak, siz ne dersiniz? Mühendislere göre bizim şansımız yok onlara karşı ancak olumlu örnekleri de mevcut.

Denemeye değer mi sizce? Yada bu saatten sonra bu iş bırakılır mı?

Pilotluk beni bir hayli heyecanlandırıyor...

Hepinize teşekkür ederim...
Volkan abi bence şansını dene... Allah'ın izniyle olur... :)

Hakkınızda edindiğim intibağ ve düşüncem:
Bu yaşda artılarınız genele göre oldukça fazla,+ saygın samimi gördüm sizi,eksiler bu yaşda şimdilik yok gibi AMA seni bir türlü rahat ettirmeyen,tabiri caizse içini gıdıklayan,başını kaşındıran kısaca ümidlice düşündüren noktalar hasretler,emeller "en büyük pişmanlığım"dediğiniz şeylerde gizli...
not.istişare etmeni önemsiyorum amaç paylaşmak

Sağol Muhammed kardeşim :) inşallah

İmzanı sevsinler senin :D

Son düzenleme:
Şeref üstat, öncelikle sağolasın ilgin için...

Dediğin gibi, "o sözde" bildiğim ve bilmediğim çok şeyler gizli, ve artık pişman olmadan yaşamak istiyorum hayatı. Bana göre "deneyip" yanılmak yada başarısız olmak hiç denememekten çok daha iyi... Hayat tecrübem hep bunu öğretir oldu bana 2-3 yıldan bu yana...

Nitekim yaşamınız hayal ettiklerinizle, hayal ettikleriniz ise o uğurda ne verdiklerinizle ilgili.

Abi (samimiyetinize inanarak kullanıyorum bu kelimeyi :) ) sen İk'cısın yanılmıyorsam, o nedenle zaten benden daha iyi anlarsın bu gerçekleri, insanlarla ilgili tecrübenle de sabit nitekim.

Velhasıl ben böyle bir yola girdim, maddi olarak beni olumsuzluğa da itebilecek bir süreç, kurulu bir düzen var sonuçta. Hatta işyerinden öğrenseler büyük bir olumsuzlukta yaşayabilirim :) ek olarak inan bu hafta Muhasebe Müdürlüğüne ilave İdari İşler Müdürlüğü görevine getiriliyorum :)

Bunları yazma amacım şu ki, herşey ne istediğin ve nasıl mutlu hissedeceğinle alakalı sanırım.
İleride "keşke" sözcüğü yerine, "denedim en azından be kardeşim" deyip mağrur bir gülümsemeye sahip olmak yaşamın anlamı ve mutluluk açısından daha doğru geliyor ve yaşam enerjisi katıyor bana.

E denemeden, yaşamadan zorlamadan nerden bilicen be ustam :)

Seni karasmsarlığa itmek istemem ama bilgilendirmek isterim ki,genel manada yaşam sürecinde ilk hatalar bu yaşlarda oluyor,ikinci hata dönemi ise 35 ila 40 arası,(çevremde gördüğüm bu)50 den sonra zaten hiç risk alamazsın tabiki bu ve benzeri değişiklerin illaki hüsranla sonuçlanacağı/ sonuçlanıyor olduğu da söylenemez,her olayda olduğu gibi bu nokta da nasiple alakalı ANCAK senin isteğin, azmin,yeteneklerinle beraber uğraşıların gereğini yerine getirmekle mükellefsin,üzerine düşeni gereği gibi yerine getirmiş olmana rağmen yinede sonuç müsbet olmuyor ise bu durum elbette dünyanın sonu değil,( dönüş yapabilirsin ) dediği gibi de "keşke"demememiş olursun,müsbet olarak neticelenmiş ise bu defa bu yönde mesafe almanın gayreti içinde olursun.
Sonuç bu iki seçenekten biri ama şimdilik önemli olan mevcut durum içinde KARAR verebilmek,temennimiz ilerde senin için hayırlısı ne ise o olsun...
Allah yar ve yardımcın ve yolun açık olsun...

İyi iyi olsun, çalışmanı da son ana bırakmazsan olur bu iş evelallah ;)
Abi pilot olursan notlarını falan bana ver bak başkasına verme :D Şaka bir yana abi ben senin istediğin bir işi başarabileceğini düşünüyorum. Umarım istediğin senin için hayırlı olandır ver olur.

Hehe, tamam Muhammed orjinalleri göndereyim sana istersen :)

Hatta ses kayıtları var iki dersin onları da cd ile gönderirim ilerde.