Poliçelerdeki Zeyilname

suleyman057

Katkı Sunan Üye
mrb arkadaşlar, yapılan sigorta poliçesi muhasebe kayıtlarına alındıktan sonraki yılda o poliçe ile ilgili ek zeyilname yapılıyor benim burada öğrenmek istediğim zeyilnameyi kayıtlara alır iken zeyilnamenin düzenlendiği tarihinden başlayarak poliçenin bittiği tarih mi baz alınır? yoksa ilk poliçenin başladığı tarih mi baz alınır? şayet ilk poliçenin başladığı tarih baz alınır ise zeyilnamenin düzenlediği tarih yıl atladığından aradaki aylar kkge mi olacak? anlatmak istediğimi şu şekilde örnekleyebilirim;
poliçenin başlagıç tarihi 01.10.2007 bitiş tarihi 01.10.2008
2007 yılında bu poliçe olması gerektiği gibi kayıtlara alınmıştır
ama:
2008 yılının şubat ayında bir zeyilname yapılmıştır bu durumda zeyilnamede belirtilen tutar için;
1- başlangıç 01.10.2007 bitiş 01.10.2008 mi olacak yoksa,
2- başlangıç 01.02.2008 bitiş 01.10.2008 mi olacak veya
3- zeyilnamedeki tutar komple gider olarak mı alınacaktır?
cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim

Ynt: poliçelerdeki zeyilname

Zeyilname ana poliçeye bağlı olarak yeni bir durum ortaya çıktığında düzenlenir.
Başlangıç tarihi, yeni durumun meydana geldiği tarih, bitimi de ana poliçenin bitim tarihidir.
Mesela otomobilinizi 01.09.2007/31.08.2008 tarihleri arasında kasko yaptırdınız.
mart/2008 ayında pahalı bir cd çalar taktırdınız, bunun için mart/08-31.08.08 tarihlerini kapsayan zeyilname düzenlenir. Bunuda 180 hesaba atıp ilgili dönemlerde gider hesabına almanız gerekir.

sayın bülent, bizim poliçe zeyilnamesinde poliçenin başlangıç ve bitiş tarihi ilk poliçenin tarihi yani yeni bir başlangıç ve bitiş yok sadece ilk poliçe 2007 yılında düzenlemiş olup 2008 de bazı artışlar nedeni ile zeyilname yapılıyor ve bir fiyat farkı oluyor bu fiyatta yeni poliçede gösteriliyor şimdi bu rakamı ben ne yapmalıyım malum 2007 i kapandı 2008 deki tanzim tarihinde gideri mi atılacak?

2007 kapandı. Poliçeye ek zeyilname genellikle prim farklarından oluşur. geçerliliği cari tarihle uygulanır. Yani poliçenin vade sonuna kadar aylık tahakkuk yapıp 2008 de masrafa atacaksın.

Ynt: Poliçelerdeki Zeyilname

Merhaba
Sigorta şirketi ile mutabakat yapıyorum.Ödemelerimiz görünüyor bankadan yapıldığı için. Ancak 2009 yılına ait sigorta poliçesi işlenmemiş. Mutabık kalamıyorum. Nasıl düzeltebilirim yardımcı olur musunuz?

2009 yılına ait kısmını kkeg , 2010 yılına isabet edenide giderleştirsem olur mu?

Olur tabi . Belki peşin ödenmiş giderlere alınmıştır ona da bakın.

+1
sigortacılıkta poliçe; tanzim tarihi, tahhakkuk tarihi, geçerlik tarhi olmk üzere farklı tahilr r zeyil muhasebesinde tahhakkuk tarihini dikkate almak ise esastır. bulent249 örneğinden gidersek mart ayına isabet eden tutar 770-760... direkt gderleştirilirken diğer aylar 180.hesap çalıştırılarak sonraki aylarda giderleştirilir.