Pos Cihazından Yapılan Tahsilatlar Hk.

yvr

Selam , Tek bir kişiye ait Gelir vergisi Mükellefiyeti ve Aile şirketi konumunda ltd şti. mükllefiyeti var. Her iki İşyeride Aktif durumda , Pos cihazlarından yapılan tahsilatlarda, Satışlar LTD.ŞTİ. tarafından fatura ediliyor , POS 'lar Şahsi mükellefiyetinden gerçekleşiyor... İşlemlerin bu şekilde olmayacağını Uyarmamıza rağmen aynı devam ediyor... Bir taraf borç bakiyesi verirken diğer hesap alacak bakiyesi veriyor ? Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim.

Ynt: Pos Cihazından Yapılan Tahsilatlar Hk.

şu durumda sahşi mükellefiniz pos la satış yapıp karşılığında belge düzenlemiyor anlamı çıkmaktadır. yapılacak tek şey şirketin kendi pos cihazlarını alarak onu kullanmasıdır. geçmişe dönükte yapacağınız birşey yok, pos hesaplarınıda cari hesap kullanarak kapatırsınız artık.

bence durum vergi dairesi tarafından tespit edilirse,şahıs olan mükellefe fatura kesmemiş diye matrah farkı çıkartırlar.vergi ziyaı cezası uygulanır.usulsüzlük cezası uygulanır.
kdv den matrah farkı için,kdv öder.
geçici vergidende aynı şekilde.
üstelikde hem şahıs olarak,hem şirket olarak 1 satış için çift vergilendirme olmuş olur.
ayrıcada,ben pos tan çektiğim paraların faturasını şirketten kestim demesi onu kurtarmaz.
çünkü pos makınası şahıs mükellefe ait miş.
benim bu söylediklerim,yakalanırsa,tespit edilirse olur.

şahıs mükellefiyeti aktif ve pos makinası sahıs üzerine olduğu için satış belgesini şahıs kesmeli. aksini ispatlamanız (ltd belge düzenlediğiniz iddiası) kesinlikle mümkün olmayacaktır. nisan123'de yazdığı gibi ceza ile karşı karşıyasınız.

Bence bu iş bundan sonra şöyle çözülebilir.
Eğer şahis POS dan geçen paraları kendi hesabına aktarmak istiyor ise, Bankaya talimat verir ve Şirketin POS hesabına geçen paralar gün aşırı komisyon kesilerek şahıs hesabına geçirilerbilir. Ben birkaç bayimde bunu uyguluyorum. Satış karşılıkları Bayimin banka hesabına geçiyor, saonrada komisyon kesilerek bizim şirketin hesabına geçiyor. Bu işlemle yukarıda bahsedilen vergisel açıdan oluşabilecek sıkıntılar da ortadan kalkıyor.
Kolay gelsin.

Faturayı kim kesiyorsa POS o yapmalıdır. Bunun aksi bütün çözümler zorlamadır.