fonradar

Pos Kredi Hs.

• Konbuyu başlatan Kobe_Braynt
  • Başlangıç tarihi
K

Kobe_Braynt

Ziyaretçi
Pos Kredi Hs 108 hs damı 127 hs damı takip edilir.? Yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

Ynt: Pos Kredi Hs.

108 hesabı hazır değer olduğundan yoldakı değer anlamına gelir ben 108 kullanıyorum
127 ticarı alacaklar bunu kullananlarıda duydum

zeki arkadaşıma katılıyorum.
127... henüz şüpheli alacak niteliği kazanamayan ve diğer senetsiz alacaklar bu hesapta kullanılır.
banka posları ise 108 hesapta tutulması daha uygundur.

Bu konuda çeşitli yazılar yazdım. Forumda çok tartışıldı arama yapınız.

Kredi kartıyla yapılan işlemler hazır değerlerin %20 sini aşacak durumda ise, ayrı bir ana hesap açılıp orada takip edilmeli (örneğin 123) değilse 127 hesap altında takip edilmelidir diye düşünüyorum. Zira bu tür satışların hesaba intikali bankayla anlaşmaya göre uzun bir vadeyi içerebilir. Kolay gelsin.

Ben hep 108 hesapta takip ediyorum ...

pos kredileri istenildigi an nakite çevrilebileceği için hazır varlık niteliğindedir.
Dolayısı ile 108 hesap gurubunda yer alması daha mantıklı ..
iyi çalışmalar ..

Merhabalar

Çekilen pos bedeli, beklemeden firmanın hesabına alacak kayıt ediliyor ise: 108 hesap

Çekilen pos bedeli, banka ile yapılan anlaşma gereği belirli bir süre (21 gün 30 gün 45 gün gibi) geçtikten sonra firma hesabına alacak kayıt ediliyor ise 127 hesapları kullanmak gerekir diye düşünüyor ve uyguluyorum.

Kolay gelsin

bende aynı şekilde Mehmet Beye Katılıyorum Eğer Hesaba Aynı gün KOmisyonunu Kesip geçiyorsa 108 Hs.ta takip Edilmeli Pos ile ilgili anlaşma varsa 30 gün vadeli 20 gün yada genelde 40 gün sonra hs.a geçer o zman 127 diğer ticari alacaklar hs.da takip edilmeli diye düşünüyorum

bizde 108 hesabı kullanıyoruz. bugün satış yaparsak kredi kartından çektiğimiz tutar ertesi gün en hesaba geçiyor.
kredi kartı çekimi hazır değer niteliğinde olduğu için doğru hesap 108 olmalıdır diyorum..

108 hesabı kullanmanız gerekir. Banka pos cihazları tahsilatlarını günlük'te olsa vadeli'de olsa 108 hesabı kullanmalısınız.

iyi günler...

sayın demiral;

108 nolu hesap diğer hazır değerler gurubunda yer alır.
hazır değer mantığına baktığınızda
2 kavram var
1.si elinizde olan hazır değerler
2.si ise kısa zamanda elinize geçek hazır değerler.

burdan anlaşılan 108 ve 127 ayrımı bilançoya bakanları aldatmayacak şekilde olmalıdır.
kredi kartı ile satışlarınızda gün sonu raporu almanızla birlikte kısa zaman içerisinde satışlar banka tarafından hesabınıza aktarılacaksa 108 nolu hesabı kullanmanız daha uygundur.
fakat kredi kartı satışların hesaba geçişleri daha uzun zaman alıyorsa 127 nolu hesabı kullanmanız daha uygundur.
bence burdaki temel hedef
bilançoya bakanlara net bilgiyi verebilmektir.
eğere uzun vadeli kredi kartı satışlarınızı 108 nolu hesaba attığınız zaman. bilançoya bakan şunu görür.
evet bu firmanın hemen kullanabileceği x lira kadar hazır değeri var. oysaki durum onun gördüğü gibi değildir.

umarım yardımcı olabilmişimdir.

sn emreaysama,

Bana yardımcı olmanıza gerek yok ben zaten biliyorum. Ben zaten günlük hesabınıza geçer ise 108 hs 10-15 gün gibi bir zaman diliminde hesabınıza geçerse de 108 hs kullanılmalı anlamında yazmıştım.

Belki uygulamayı merak eden arkadaşlar için yardımcı olmuş olabilirsiniz.

iyi günler...

demiral ' Alıntı:
sn emreaysama,

başkasına cevap niteliğinde yazmıştım. yanlışlıkla sizin isminiz yazmışım
siz veya başkasına bilmiyorsunuz felan demedim. sadece fikrimi beyan ettim.
bunda alınganlık gösterecek bir durumun olduğunu düşünmüyorum

Bana yardımcı olmanıza gerek yok ben zaten biliyorum. Ben zaten günlük hesabınıza geçer ise 108 hs 10-15 gün gibi bir zaman diliminde hesabınıza geçerse de 108 hs kullanılmalı anlamında yazmıştım.

Belki uygulamayı merak eden arkadaşlar için yardımcı olmuş olabilirsiniz.

iyi günler...

sn emreaysama

Alındığım bir konu yok :D
sadece hesabın nasıl işlediğini belirttim benim kullanıcı adımı görünce bana yazılmış diyerek cevap yazdım.

iyi günler...

Banka tarafaından komisyon kesil-me-mesi halinde 108 nolu hesap kullanılmalıdır. Çünkü komisyon olmadığı için hazır değerdir. Ancak banka tarafından komisyon kesiliyorsa tercihe göre 123 veya 127 hatta 120 hesap altında kredi kartından alacaklar adı altında takip edilebilir. Çünkü komisyon kesiliyorsa bu net hazır bir değer olmadığı için 108 hesap kullanılmaması gerekir.