fonradar

Poss Cihazı

özlem...

Katkı Sunan Üye
Merhaba,
Şirket sahibi,şirketin çekini ödeyebilmek için şirket kredi kartından, şirketin kendi pos cihazından sanki satış yapılmış gibi para çekiyor. Kredi kartından bankamatikten çektiğinde faiz fazla ödeniyor diye bu şekilde bir işlem yapıyor. Çekilen meblağ bu ayki banka ekstresinde görnüyor. Böyle bir durumda kendi şirketinin adına fatura kesebilir yapılan işlemleri böylece sıfırlayabilir mi? Çekilen o paranın açıklaması da; misafirlerim geldi ikramda bulundum. Karşılığında şirket kredi kartından çektirdim,faturayı da şirkete kestirdim. Bu şekilde işlem ne kadar doğrudur? Ne olması gerekir?Ayrıntılı bilgi verir misiniz?
İyi çalışmalar hepinize.. (Umarım anlatabilmişimdir)

Ynt: Poss Cihazı

işinizin konusunu vede çekilen tutarı yazarsanız daha açıklamalı olur

Pos cihazı para vermez. Ancak kendisinden geçirilen kredi kartlarını bağlı olduğu banka hesabına geçer.
Burda yapılan işlem bir nevi banka kredisi kullanımıdır. Ancak bu çok sakıncalıdır bence. KDV beyanı tutmaz. Açıklaması da zor olur.

sn özlem...

Pos makinası şirketinize alınırken bankanın sizle yaptığı sözleşmeyi okumanızı öneririm.

lokanta işi yapıyorlar. bir kerede daha yüksek meblağlarda satış yapıldığıda oluyrodu. toplu yemekler, nişan vs.. zamanlarında.. 2,500 lira şirketin poss cihazından , banka hesabına para aktarmak için yapıldı. ertesi gün ödenmesi gereken bir çek vardı onu karşılayabilmek için bu şekilde davranıldı.
sn nguroy, kdv beyanı neden tutmasın? sakıncası nedir? açıklamasıda; misafirlerime ikramda buldundum gibi birşey olmaz mı?

sn özlem...

özlem... ' Alıntı:
lokanta işi yapıyorlar. bir kerede daha yüksek meblağlarda satış yapıldığıda oluyrodu. toplu yemekler, nişan vs.. zamanlarında.. 2,500 lira şirketin poss cihazından , banka hesabına para aktarmak için yapıldı. ertesi gün ödenmesi gereken bir çek vardı onu karşılayabilmek için bu şekilde davranıldı.
sn nguroy, kdv beyanı neden tutmasın? sakıncası nedir? açıklamasıda; misafirlerime ikramda buldundum gibi birşey olmaz mı?

Firmanıza bağladığınız pos makinanızla çeklerinizi ödemek için kredi kartınızı kendi makinanızda kullanıp avantaj sağlayamazsınız siz bankayla yaptığınız sözleşmeyi okuyun orda bunun olamayacağını göreceksiniz.

Tamam okuyacağım.
Peki şirket sahibi bir akrabasının nişanı için, bu masrafa girmişse, yemek masraflarını nasıl gider göstericek? Göstermezse stoklarda bir sorun olmaz mı?

kalisper_a ' Alıntı:
sn özlem...

özlem... ' Alıntı:

Firmanıza bağladığınız pos makinanızla çeklerinizi ödemek için kredi kartınızı kendi makinanızda kullanıp avantaj sağlayamazsınız siz bankayla yaptığınız sözleşmeyi okuyun orda bunun olamayacağını göreceksiniz.

Evet, sözleşmede bu şekilde olmayacağı yazıyor.Teşşekürler

2.500 YTL MİSAFİR İKRAMIMI OLUR SAYIN ÖZLEM KİMSEYİ İNANDIRAMAZSINIZ BUNA

1-HAKSIZ GELİR VE GİDER ELDE ETMİŞ OLUYOSUNUZ (YANİ OLMAYAN BİŞEYİ OLMUŞ GİBİ GÖSTERMEK)
2-YARIN ÖBÜR GÜN Bİ İNCELEME OLDUĞUN DA KOLAYCA TESPİT EDİLEBİLİR BU

Özel durumlar hariç fiilen yapılan bu uygulama yasal değildir.
1. Şirket ortağı şiketten mal çekmiştir. Kendi kredi kartını kullanabilir.
2. Örn; lastik satışı yapan şirket kayıtlı aracının lastiğini değiştiriyor. şirket kartını kullanabilir.
Her iki durumdada fatura kesilmesi gerekir.

değerli arkadaşlarım benzer bir sorunla konunun cevabını vermeye çalışayım. şahıs veya şirket kendi cihazından kendi adına olan kartı geçti ise ve bu herhangi bir hizmet yasa satış karşılığı değilse fatura düzenlemeye gerek yok. vergi dairesi daha sonra hesap ekstresi ile kdv beyanı arasındaki farkı anlayıp yazı gönderirse yazının cevabı olarak herhangi bir satış gerçekleşmediğini nakit ihtiyacı için çekildiğini ve o döneme ait kart ile pos dökümünü ekleyerek bilgi vereceksiniz?

yaşadık ve bu şekilde konuyu kapattık. ama o çekilen kart mutlak suretle şirkete, şahıs işletmesi ise şahsa ait olmalı.

**** not : yapılan işlem banka ile mükellef arasındaki sözleşmeye istinaden usulsüz olabilir oradaki yasal yükümlülükler saklıdır. vergi dairesi açısından işin vergisel boyutu önemlidir

Satış olmadığına göre zaten fatura kesilmez.
Kredi kartı tahhütnamesine aykırıdır. Banka isterse kartı iptal eder.
Usul olarak 300-102 hesaplar A/B şeklinde çalışır.
Fakat bence doğru değil. Şüphe çeker. Kayıtları karıştırır.

Slm.Arkadaşlar bir sorum olucak sizlere

Benim bir market işletmem veresiye satışları için belge düzenlemiyor ve satış miktarını direk hesabına geçiyor
yaptığı yanlış bir uygulama biliyorum çünkü bedelini ister almış olsun isterse almamış olsun satış yaptığı her
emtia için belge düzenlemek zorunda.
Mükellefim daha önce veresiye her satış için belge düzenlemekteydi fakat müşterinin ödeme yaparken kredi kartı
verip ödeme yaptığında pos tan geçtiği halde daha önce yani satış yaptığı anda belgesini verdiği için o anda haklı
olarak hiç bir belge düzenlememiştir. yapılan yerel denetimde alınan günlük x raporu ile pos makinesi raporunda çıkan
uyumsuzluk nedeniyle durumu arkadaşlara izah etmesine rağmen cezayı yemiştir. Buna istinaden o gündür bu gündür
belgeyi ödemeyi aldığı anda kesiyor. Geçenlerde ise yine yerel bir denetimde bu sefer veresiye bir müşteriye satış
esnasında belge düzenlemediği için bir ceza daha yedi bu durumu bazı üstatlarımla görüştüm üstatlarım beldeyi aynı anda
kesip versin fakat müşterisinide ikaz etsin veresiye satışlarda kredi kartı ile ödeme yapılamaz peşin ödeme mecburiyeti
vardır desin. hadi bakalım bunuda yaptı ama mütiş bir müşteri kaybı oldu.
Son olarak durumu bir vergi denetmeni arkadaşla görüştüm ve fikrini aldım. Bana dediği bu durum malesef kanunlarımızın
bir açığıdır üzülerek söyüyorum ama hem satış anında hemde ödeme esnasıda mutlaka belge düzenlemek zorunda, her ne
kadar itiraz ettiysemde bir netice alamadım.
Özür diliyorum çok uzun oldu değerli üstatlar peki sizce ???????????????????????????????????????????????????????????

Merhaba,

Sayın Özlem,

Şimdi kart bedeli ertesi gün hesaba geçiyor dediğinize göre bir komisyon vardır. Ayrıca İşyeri şirketmi şahısmı onu belitmemişsiniz. Ama ben olabilecek alternatiflere göre önereceğim işlem adımları şunlardır.

Diyelim ki 1000 ytl çekildi ve banka %5 komisyon keserek bedeli banka hesabına geçti.

1. Durum Firma Kurumlar vergisine tabi şirket
ve şirkete ait kredi kartı kullanılarak işlem yapıldı ise
-------------- / / -----------------------
102 995
780 5
300 100
--------------- / / - ---------------------

2. Durum Firma Kurumlar vergisine tabi şirket
ortağın kredi kartı kullanıldı ise( Bu durumda bonus benzeri bir gelir daha devreye girer mesela % 5)

------------ / / ------------------------------
102 995
689 KKEG 5

331 100
679 5
--------------- / / ---------------------------

3. Durum Firma Gerçek Gelir Vergisi Şahıs Kredi kartı kendinin ( Bu durumda bonus benzeri bir gelir daha devreye girer mesela % 5)
---------------- / / --------------------------
102 995
780 5

331 1000
679 5
------------------- / / ------------------------

2. şıkta gider kanunen kabul edilmiyorda gelir neden vergiye tabi tutuluyor diye sorabilirsiniz. Çünkü bu işlem sonucu VUK una göre ortaktan alınan paralara yürütelen faizle kanunen kabul edilmemektedir. Ancak gelir ayağına baktığımızda yapılan işlemden dolayı ortağın haksız bir kazanç sağlaması sözkonusur. Bu işletme bünyesinde sağlandığı için Buda işleme açısından gelir niteliği taşır.

Saygılarımla

Merhaba,

Sayın Özlem,

3. Şıkta 331 değil 300 kullanılması gerekirdi

Saygılar,

Serbest Meslek Faaliyetlerinde Pos Makinesi Kullanımı: Yeni uygulama ile serbest meslek faaliyetinde bulunan hekimler (diş hekimleri ile veteriner hekimler dahil) tarafından aşağıdaki şekilde pos belgesi kullanılacaktır. Pos makinesinde uygulamada belirlenen esaslar şöyledir; 1/6/2008 tarihinden itibaren işyerlerinde bu Tebliğde belirtilen özelliklere sahip POS?ları bulunduracaklardır. Gerekli şartları taşımayan POS?lar 1/6/2008 tarihinden itibaren kullanamayacaklarından, bu cihazlar sahipleri (bankalar, katılım bankaları vb.) tarafından ya toplanacak ya da bu Tebliğde yer alan esas ve usullere uygun hale getirilecektir.
- Serbest meslek sahibi tahsilatlarda müşterilerine POS?lardan çıkan belgeleri talelp edilmese dahi vereceklerdir.
- Müşteriye verilen verilen ikinci nüsha, vergi uygulamalarında asıl belge gibi işlem görecektir.
- Mükellefler her günün sonunda kapanış raporu almak ve bu raporları gerektiğinde Bakanlığımız görevlilerine ibraz etmek üzere muhafaza etmek zorundadırlar.
- Mükelleflerin işyerlerinde bu Tebliğde öngörülen POS'ları kullanıyor olmaları serbest meslek makbuzu düzenleme mecburiyetlerini kaldırmamaktadır. Bedeli (nakit, çek, havale vb. olarak) kredi kartı kullanılmaksızın ödenen hizmetler için Vergi Usul Kanununa göre serbest meslek makbuzu düzenlemeleri gerekmektedir.
- Müşteriden % 20 stopaj kesintisi yapılacaktır.
- Hizmet bedeli üzerinden ayrıca % 8 KDV alınacaktır. (Bu oran sağlık hizmetleri içindir.)

Pos Makinesi Cihazlarının ve Belgelerin Özellikleri: Anılan hekimlerce kullanılacak POS cihazları ve bunlar tarafından üretilen belgelerin, aşağıda sayılan özellikleri taşıması gerekmektedir.
- Belge üzerinde; mükellef bilgileri, tarih, saat, sıra no, hizmetin cinsi, vergi dahil tutarı vb. bilgiler ve "Bu belge V.U.K. uyarınca serbest meslek makbuzu yerine geçen belge hükmündedir." ibaresi yer alacaktır.
- POS?lardan her günün sonunda günlük kapanış raporu (Z raporu) alınabilecektir.
- POS?lar, yukarıda sayılan özellikleri haiz olup olmadığının tespitine yönelik olarak Bakanlığımızca herhangi bir onay işlemine tabi tutulmayacaktır.

Gün sonunda mutabakat yapılması:

M
utabakat için gün bitiminde gün sonu hesap özeti raporunun mutlaka alınması gerekir. Gün sonu raporu alınmayan işlemler hesaba alacak kaydedilemez.
- Saat 23:45?e kadar alınan gün sonu bedelleri ertesi gün hesaba alacak kaydedilir. Gün sonu raporu daha sonra alınan işlem tutarları ise bir sonraki gün hesaba geçer.
- Gün sonu hesap özeti raporunun genel net bölümünde yer alan tutar üzerinden banka komisyonu düşüldükten sonra kalan tutar işletmenin mevduat hesabına alacak kaydedilir.
- Blokeli çalışmalarda önce şubedeki mevcut blokeli hesaba alacak kaydedilir. Bloke gün sayısı tamamlandıktan sonra ilgili mevduat hesabına otomatik virman yapılır.
- Gün sonu raporu bitiminde ekranda ve rapor üzerinde "Gün sonu Bitti" mesajı kontrol edilmelidir