fonradar

Potansiyel Vergi Numarası

Potansiyel vergi numarası ana sözleşme ile gidilip vergi dairesinden mi alınır?
Mükellef danışma hattındaki memur olur mu öyle şey önce ticaret sicile gideceksiniz sonra maliyeden size geçici numarayı verecekler dedi.Fikri olan?

Anasözleşmenizi noter onaylatın. Noter onaylı suretle birlikte şirket kuruluşu yapacağınızdan geçici vergi numarası istediğinizi belirtir dilekçe ile ilgili vergi dairesine başvurun. Şirkete anında vergi numarası veriyorlar.

Selamlar
Tüzel kişiler için potansiyel vergi numarası alınabildiğine şahit olmadığımdan açıkcası bende şaşırdım.Potansiyel vergi numarası kimlik müracaatı ile birlikte şahıslara verilir. Şirketler Tüzel kişilik kazanmadıkça (bu da ticaret siciline tascil ile olur) vergi numarası alamazlar. Şirkete anında sözleşme ile nasıl numara veriyorlar açıkcası şaşırmadım desem yalan olur...

Selamlar
Tüzel kişiler için potansiyel vergi numarası alınabildiğine şahit olmadığımdan açıkcası bende şaşırdım.Potansiyel vergi numarası kimlik müracaatı ile birlikte şahıslara verilir. Şirketler Tüzel kişilik kazanmadıkça (bu da ticaret siciline tascil ile olur) vergi numarası alamazlar. Şirkete anında sözleşme ile nasıl numara veriyorlar açıkcası şaşırmadım desem yalan olur...

Yeni şirket kuruluşlarında yazdığım şekliyle oluyor. Önce ana sözleşme notere onaylatılıyor. Sonra geçici vergi numarası alınıyor. Bir bankada hesap açtırılarak (hesap açtırmak için vergi no şart) sermayenin 1/4'ü hesaba yatırıyor. Banka ticaret sicile hitaben bloke mektubu yazarak şirket yetkilerine teslim ediyor. Diğer evraklarla birlikte ticaret sicile tescil için müracaat ediyor. Daha 15 gün önce A.Ş kurdum. Yeni kuruluşlarda yöntem böyle.

Evet,evet doğru,sermaye blokesinden bahsedince olayı hatırladım.Bir firmam bu şekilde yapmıştı.Yaşlandım herhalde bazı şeyleri hatırlayamıyorum hemen :)

arkadaşlar maliyeye geçici vergi no almak için başvurduğumuzda bize vergi numarasını yazılı olarak mı veriyorlar ve

bu vergi numarası tescil işleminden sonra değişiyormu.