Prim Affı ve Banka Kredisi, Sadece İşverene mi Olur?

• Konbuyu başlatan nane
  • Başlangıç tarihi
N

nane

Ziyaretçi
29.11.2008 ZİYA PERVER [email protected]

Geçen temmuz ayında askerlik borçlanmamı ödeyebilseydim emekli olacak ve problem yaşamayacaktım. Hata ettiğimi şimdi daha iyi anlıyorum.
Beş aydan beri piyasa şartlarının anormal derecede kötü olmasından dolayı borçlanma parasını bulabilmiş değilim. Bu parayı ödemek için devlet bankalarından, aylığımdan geri almak şartıyla kredi istedim. Bana, "Bağ-Kur'lu olsaydın verirdik ama SSK bizimle anlaşmaya yanaşmadığı için veremeyiz." diyorlar. 5 aydır çalmadığım kapı kalmadı. Emekli aylığımı alamadığım için ailece çok zor bir çıkmaza doğru sürükleniyoruz. Bütün onurumu ayaklar altına alıp bu parayı bulabilmek için deyim yerindeyse 'dilendim', gördüm ki benim durumumda olan birçok insan daha var. Hükümete yazdım siyasi ve basmakalıp cevaplar gönderdiler. Zorda kalan bir vatandaş nereye başvuracak bilmiyorum. Siz biliyorsanız lütfen Allah rızası için yardım edin. Hakkı Bekar-Trabzon

Askerlik borçlanması meselesi mantıksız bir uygulama. Üretici iken tüketici olursunuz, bu arada geride bıraktığınız ailenizin de karnını doyuramazsınız. İşin sosyal güvenlik boyutu ise daha acı. Vergi mükellefiyetinizi, şirket ortaklığınızı sona erdirmeden askere gitmişseniz, bir de askerde olduğunuz halde Bağ-Kur size prim borcu yazar. Borcunuz olduğu için eşiniz, çocuğunuz, ananız, babanız sağlık yardımı alamaz. İşçiyseniz, bu kez de askerdeyken geçen sürenin primlerini sizden isterler. Aslında askere gittiğiniz için bu sürelerin sosyal güvenlik primlerini devletin ödemesi gerekmez mi?

Bakın siz, askere gittiğiniz için prim ödeme günlerinizi tamamlayamamışsınız, çalışamadığınız için askerlik borçlanma parasını da ödeyememişsiniz. Sırf bu yüzden hak ettiğiniz halde emekli olamıyorsunuz. Öte taraftan, Bağ-Kur borcu olan işverenlere daha 3 ay önce prim affı getirildi. Borçlar, kamu bankaları olan Ziraat ve Halk bankaları tarafından kredi olarak ödendi ve borcu ödenenlere hemen emekli aylığı bağlandı. Şimdi aynı uygulamanın en azından askerlik borçlanması yapanlar için de uygulanması gerekir. İşte burada görev Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'na düşüyor. Siz ve sizin gibi olanlar için askerlik borçlanma sürelerinin ödenmesi için bankalarla sözleşme yapılmalıdır.

Okur sorularına kısa cevaplar

Seyfi Karagöz (Uşak): 10.4.1963 doğumlu, 15.1.1985 Bağ-Kur başlangıçlı eşiniz, 1.678 günü SSK olmak kaydıyla 2 bin 474 gün ile bundan sonra prim ödeyerek 3 bin 600 günü tamamlamak şartıyla 58 yaşında SSK'dan emekli olur. 5 bin günü tamamlarsa yaşa bağlı olmadan hemen emekli olur. 1 Ekim 2008'den sonra ödediğiniz isteğe bağlı primler Bağ-Kur'a sayılacak. Bu sebeple dikkat edin, son yedi yıllık (2 bin 520 günlük) prim ödemelerinde çoğunluk Bağ-Kur'lu hale gelmesin. Yani en fazla 450 gün daha isteğe bağlı prim ödeyin. Sonra kalanı için eşiniz SSK'lı olarak işe girsin. Prim ödediği sürece eşiniz sizin üzerinizden sağlık yardımı alamaz, sağlık primi de yatırmak zorunda.