Prim Borcu Faizinin Yüzde 85? i Silinecek

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Prim borcu faizinin yüzde 85?i silinecek

HALK arasında kullanılan "Bundan iyisi Şam?da kayısı" sözü, SSK ve Bağ-Kur?a prim borcu olanlar için aynen geçerli.

Özellikle SSK?ya prim borcu olup, yıllardır ödemeyenlere, büyük bir kolaylık sağlandı. Örneğin 10 bin YTL prim, 30 bin YTL?de birikmiş faiz borcu olana "Yıllar önce ödemen gereken prim borcunu, bir ay içinde ödersen, 30 bin YTL faiz borcunun 25 bin 500 YTL?sini sileceğiz" deniliyor (15 Mayıs 2008?de Meclis?te kabul edilen 5763 Sayılı Yasa ile eklenen Geçici Md. 24/2.

Tabloda da gösterildiği gibi, borcunu bir ayda ödeyemeyecek olanlara 12 ay ya da 24 aylık ödeme kolaylığı da sağlanıyor. 12 ayda ödeyenlerde, faizin yüzde 55?i, 24 ayda ödeyenlerde ise faizin yüzde 30?u siliniyor.

ÖDEYENİN ISTIRABI

Yasa Meclis?te kabul edildiğinde arayan bir iş adamı, moralinin son derece bozuk olduğunu belirterek şunları söyledi;

"SSK?ya, asgari işçilik nedeniyle prim borcum vardı. Bana göre haksız olan bu borç geldiğinde, itiraz ettim ve mahkemede haklı çıktım. Ancak SSK temyiz etti ve mahkeme kararını bozdurdu. Mahkemede Yargıtay?ın kararına uydu. Bu arada borç tutarı da 667 bin YTL?ye çıktı. Bunun 160?ı prim, 507?si faiz borcu idi. İki dairem vardı, satıp 667 bin YTL borcumu kapattım. Başkaları gibi ben de borcumu ödemeseydim, şimdi borcumun yüzde 85?i silinecek ben de iki yerine bir daire satıp, borçtan kurtulacaktım. Peki! Benim gibi hareket edenlerin suçu neydi? Ödemeyene yüzde 85 faiz affı getirenler, ödeyenleri de bir şekilde ödüllendirmeli."

Yeni yasa, borcu olanlar için büyük avantajlar getiriyor ama daha önce malını-mülkünü satıp borcunu ödeyenleri de perişan etti!..

2006?DAKİ KOLAYLIK

2006 yılında da, 5458 sayılı yasa ile SSK ve Bağ-Kur?a borcu olanlara, borçlarını 60 aya kadar taksitlendirme olanağı sağlanmıştı.

Bu yasadan yararlanmak için başvurup, borç ödemesini aksatanlara da bir kolaylık sağlandı. Bunlara 2 seçenek sunuluyor.

1- İsteyen, daha önce ödemediği borç taksitlerini faiziyle ödeyecek. Kalan borcu için 2006?daki 60 aylık taksitlendirmeden yararlanacak.

2- İsteyen 15 Mayıs 2008?de kabul edilen yeni yasadan yararlanabilecek.

VERGİ BORCU OLANLAR

Yasa çıktığından bu yana, vergi borcu olanlardan öfke dolu tepkiler geliyor;

"SSK ve Bağ-Kur prim borcu olanlar, borcunu kapatırsa faizin yüzde 85?i siliniyor. Peki vergi borcu olanların suçu ne, onlara niye böyle bir kolaylık sağlanmıyor?"

diye soruyorlar.

İzlediğimiz kadarıyla, SSK ve Bağ-Kur?un prim alacaklarına sağlanan ve faizin yüzde 85?ini silen kolaylıktan Maliye Bakanı?nın haberi bile yoktu. Doğru-yanlış tartışması olayın bir boyutu ama madem prim borcu olanlara "Bundan iyisi Şam?da kayısı" dedirtecek bir yasa çıktı, vergi borcu olanların suçu neydi?

Şükrü Kızılot
Hürriyet
22.05.2008

Ynt: Prim borcu faizinin yüzde 85?i silinecek

Primini Zamanında Ödeyenler Yine Zararlı Çıkacak Bu İşten

Ynt: Prim Borcu Faizinin Yüzde 85? i Silinecek

Arkadaşlar son müracat tarihi nedir?