Primlerin çekle ödenmesi ve dönemsellik kaydı

cetvel

Tanınmış Üye
1-) ücret, prim ikramiye..... bankadan ödenme zorunluluğu var. bu istihkakların çekle ödenmesinin banka aracılığı ile olduğunu düşünüyorum. bu düşüncem doğrumudur ?
2- ) bu primler 2011 yılı satışları karşılığında ödenecektir. biz ise bu primleri çekle bu ay ödeyeceğiz. sgk primini ve stopajı mart döneminde beyan edeceğimize göre mart ayında gider hesaplarını kullanmamız da herhangi bir sakınca varmıdır.
Teşekkürler.

Ynt: primlerin çekle ödenmesi ve dönemsellik kaydı

Sn.CETVEL.

Çek ile ödeyeceğiniz primlerin vadesi nedir?

Saygılar.

Ynt: Primlerin çekle ödenmesi ve dönemsellik kaydı

cetvel ' Alıntı:
1-) ücret, prim ikramiye..... bankadan ödenme zorunluluğu var. bu istihkakların çekle ödenmesinin banka aracılığı ile olduğunu düşünüyorum. bu düşüncem doğrumudur ?
2- ) bu primler 2011 yılı satışları karşılığında ödenecektir. biz ise bu primleri çekle bu ay ödeyeceğiz. sgk primini ve stopajı mart döneminde beyan edeceğimize göre mart ayında gider hesaplarını kullanmamız da herhangi bir sakınca varmıdır.
Teşekkürler.

1-) doğrudur

2-) bence yoktur

bence çeklerin ödeme vadelerine göre işlemleri yapmanız daha uygun olur düşüncesindeyim?
dönemsellik ilkesi gereği.

Ücret ödemelerini çekle yapamazsınız. Mutlaka personelin banka hesabına yatırmanız gerekir.

Nizam bey, çek le ödemede finansal sistem aracılığı ile olmuş olmuyormu.

Evet ama bu farklı bir kavram. Finansal sistem tevsik mecburiyeti ile ilgili. Yani c/h ödemeleri, ortaklara yapılan ödemeler vb. Bunları çekle ödeyebilirsiniz.
Ancak ücret ödemeleri bildiğim kadarı ile ayrı bir düzenleme ve personel için açılacak özel bir hesap diye tarif edilmiştir.

düzenlemede banka aracılığıyla ifadesi geçtiği için, ve çek bedeli de banka hesabından işçi adına çıktığı sürece mümkündür diye düşünüyorum. çekte nihayetinde banka yoluyla bir ödeme aracıdır.

burda sorun işçi çeki cirolarsa çıkabilir diye düşünüyorum.

İş kanununa göre ücret,prim,ikramiye ve bu nitelikteki her türlü ödeme çek/senet ile yapılamıyor. İş K. md 32

g705 ' Alıntı:
İş kanununa göre ücret,prim,ikramiye ve bu nitelikteki her türlü ödeme çek/senet ile yapılamıyor. İş K. md 32

ben yönetmelik kapsamında bakmıştım olaya, iş kanunundaki değişikliği atlamışım,dediğiniz maddeye bakınca, iş kanunu boyutunda siz haklısınız, banka hesabına ödenmesi gerekiyor.

Teşekkürler bilgilendirdiğiniz için

4857 sayılı İş Kanunu?nun, 32.maddesinde;İş sözleşmesinin sona ermesinde,işçinin ücreti ile sözleşme ve Kanundan doğan para ile ölçülmesi mümkün menfaatlerinin tam olarak ödenmesinin zorunlu olduğu belirtilmiştir.

1475 sayılı eski İş Kanunu?nun yürürlükte olan kıdem tazminatını düzenleyen 14.maddesinde de;kıdem tazminatının zamanında ödenmemesi sebebiyle açılacak dava sonunda gecikme süresi için ödenmeyen süreye göre mevduata uygulanan en yüksek faizin ödenmesine hakim tarafından hükmedileceği,işçilere iş sözleşmesi/toplu iş sözleşmesi ile sağlanan haklar gibi mevzuattan doğan diğer haklarının saklı olduğu belirtilmiştir.

Yasal düzenleme doğrultusunda ihbar ve kıdem tazminatının ödenme tarihi kanaatimce iş sözleşmesinin sona erme tarihidir. Ancak, işçinin işvereni ile uzlaşması durumunda kıdem tazminatı kanaatimce vadelere bölünerek çekler/senetler veya belirlenecek vade tarihindeki tek bir çek/senetle ödenebilir.

İşçi, işvereni ile uzlaşması halinde bunu yazılı olarak belgelemelidir. Diğer bir ifadeyle uzlaşma kanaatimce yazılı bir belgeye dayanmalıdır. Yazılı belge iki suret düzenlenmeli, bir sureti işçi de, bir sureti de işveren de kalmalıdır. Yazılı belgede çek ve/veya senedin ihbar/kıdem tazminatına karşılık verildiği, ödeme tarihi ve miktarı belirtilmelidir. Uygulama da çok sıkça görülen ihbar-kıdem tazminatı alacağına yönelik çek/senet alan işçiye yasal alacakları ödenmeden, ödendiğine dair tazminat bordosu/ibraname imzalatılmaktadır. Çek ve senetler ödenmediği takdirde ise işçi zor durumda kalmaktadır.

CUMHUR SİNAN ÖZDEMİR
http://www.alomaliye.com/2008/cumhur_sinan_ekokriz.htm

Aslında ben tam bunu diyecektim nguroy bey in cevabı ile durdum.

sonuç olarak ihbar ve kıdemlerde sözleşme ile ödenebileceği gibi ödendiğinde bordro imzalatılabilir.

saygılar.

Burda sözü edilen "ücret, prim, ikramiye" dir.
Elbette iş akdi fesih edildiğinde , tüm haklar toplanıp tek kalemde veya taksitle çek , senetle ödenebilir.
Bu başka bir kavramdır.