Proje Bedeli?

Hepinize iyi çalışmalar arkadaşlar. Sizlere bir konuda fikir danışmak istiyorum.
Mükellefimiz olan bir Limited Şirket arsa sahibiyle yapacağı sözleşmeye göre 40 daireli bir inşaat yapacak. Fakat inşaat projesini arsa sahibi çizdirmek zorunda olduğundan (inşaat ruhsatı alabilmek için) proje faturası arsa sahibine kesilmek zorunda. Arsa sahibi ise proje bedelinin üstlenici tarafından ödenmesini istiyor. Bu durumda yaklaşık 20.000,00 YTL tutacak olan proje bedelini yüklenici mükellefimizin giderlerinde nasıl gösterebileceğiz? Yoksa mükellefimiz bu meblağı açıktan mı ödemek zorunda kalacak?
Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler ederim...

SM.Ergun GÖZET

Ynt: Proje Bedeli?

butterfly effect ' Alıntı:
Arsa sahibini küçük oranda ortak yapabilirsiniz

Sayın butterfly effect; daha kestirme bir yol bulmamız gerek. Ortaklık, ileride işleri daha da karıştırır gibi geliyor bana. Yine de teşekkür ederim...

Genelde uygulanan yöntem Gider pusulası ile "Proje bedeli katılım payı" şeklinde bir kısmını müteahhit firmaya yansıtmak.

turk_bey ' Alıntı:
Genelde uygulanan yöntem Gider pusulası ile "Proje bedeli katılım payı" şeklinde bir kısmını müteahhit firmaya yansıtmak.

Sayın turk_bey; cevabınız için teşekkürler ama "bir kısım" derken çok afaki olmuyor mu?
Bunun %'si kaç olabilir ve dayanak nedir acaba?
İlginiz için çok teşekkür ederim...

SM.Ergun GÖZET

Vergi kanunlarında her işleme harfiyen yer vermek ümkün değil, ortada müteahhit firma tarafından karşılanan bir bedel varsa tabi ki bunu belge düzeni çerçevesinde maliyetlere yansıtmak gerekir. Sözlşemede belirtilen daireler nispetinde orantılayabilirsiniz.

Gider pusulası yanlış oluyor kanaatindeyim, zira arsa sahibi proje çizebilecek mesleki bilgiye sahip değildir.

Bu işlem aynı kapıya çıksada bakış açısına göre aşağıdaki şekildedir.

1-Binayı arsa sahibinin yaptırması ve sizinde de taahhüt alacağınız karşılığında daire almaktasınız.

2- Tapuyu üzerinize geçirip inşaatı sizin yapmanız ve arsa borcunuz karşılığı daire vermektesiniz.

Ama siz madde ikideki alış-veriş vergisine katlanmamak için 1. yolu seçtiniz.

Çözüm,
bu tutarı maliyet yazmayıp iş bitiminde hesaplaşabilirsiniz.

Ya da fatura bulun 20 milyarlık (şaka)

Sayın Effect

Bende zaten Proje bedeli demiyorum dikkat ederseniz, "Proje bedeli katılım Payı" adı altında bir miktarın müteahhit firmaya yansıtılması şeklinde görüş bildirdim.