Proje Çalışanı Çıraklar

mes_ar

Tanınmış Üye
Merhaba arkadaşlar, bir vakıf Avrupa Kalkınma Ajansı ile ortak bir proje yürütüyor. Bu projede 8 ay boyunca 8 çırak için aylık 1,270 tl. maliyetli bir bütçe onaylanmış. Bu çırakalr marangoz atölyelerinde vs. çalışacaklar. Bu durumda;
1-Bunları vakıfta sigortalı yapmanın bir sakıncası var mıdır?
2-Vakıfta olmazsa bu bütçeden maaşları başka türlü nasıl karşılanabilir?
3-Bu kişilerin herbiri 18 yaşını doldurmuş. Bu durumda bunlar için normal çalışandan farklı bir durum sözkonusu mudur?
4-İşgüvenliği konusunda herhangi bir özellik arzetmekte midir?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

(Bazı noktalarda sgk mevzuatına hakim arkadaşlar cevap verebileceklerdir)şahsi görüşüm;
1.Sözkonusu vakıf, projenin tarafı ve işin yürütümü bu vakfa ait olmakla,bu noktada "vakıflara ait"özel düzenleme yok ise çırakların sgortalılıklarının vakıf tarafından yaptırılması,
2.Bu projenin elbette bir bütçesi var ama burada esas olan çırağın kim tarafından çalıştırıldığı olsa gerek,buna göre ödemelerin vakıf tarafından bu iş kapsamındaki bütceden ödenmesi,
3.hayır,bahsekonu çalışanların sıfatı çırak ise sorun olmaması,
4.evet,hatta isg açısından yüksek derecede gözetilmeleri,
gerekir düşüncesindeyim

Son düzenleme:
Çırak tanımında 18 yşından büyük olmaması şartı var. 18 yaşını doldurmuş kişileri çırak olarak gösteremezsiniz

Sn.Keremcem evet genel manada doğru söylüyorsunuz bende böyle biliyorum ama bu noktada sanırım bir istisna var ve bu istisnai durum sn.mes_ar ın ifade ettiği kimseleri kapsar mı incelemek lazım.

Araştırmam esnasında;
"Ancak,19 yaşından gün almış olanlardan,daha önce çıraklık eğitiminden geçmemiş olanlar,yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim proğramlarına göre çıraklık eğitimlerine alınabilirler."şeklinde bir ibareye rastladım ama hangi mevzuatta yer almakta bilmiyorum.

Sn.Keremcem evet genel manada doğru söylüyorsunuz bende böyle biliyorum ama bu noktada sanırım bir istisna var ve bu istisnai durum sn.mes_ar ın ifade ettiği kimseleri kapsar mı incelemek lazım.

Araştırmam esnasında;
"Ancak,19 yaşından gün almış olanlardan,daha önce çıraklık eğitiminden geçmemiş olanlar,yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim proğramlarına göre çıraklık eğitimlerine alınabilirler."şeklinde bir ibareye rastladım ama hangi mevzuatta yer almakta bilmiyorum.
3308 sayılı kanunda , 4702 sayılı yasayla yapılan değişiklikte bahsediliyor Şeref bey

Arkadaşlar bu kişilerin proje kapsamında vakıfta çalışmaları gerekiyor. Çıraklık tanımına uygun şekilde bi çıraklık durumu olmadığı anlaşıldı. Yalnız bu kişiler sahada çalışacak, marangozluk, aydınlatma vs gibi yerlerde ustalık öğrenecekler. Bu durumda bunların istihdamı için bir yol bulunması gerekiyor. Aksi takdirde proje yürütülemeyecek. Bu kişileri kısmi olarak vakfa sigortalı alsak nasıl olur? Yani tehlike sınıfı konusunda bir problem yaşanır mı?

Arkadaşlar bu vakıf, bu kişileri işe alsa ve işveren sorumluluk sigortası yaptırsa olur mu acaba?

Çıraklar hakkında"19 yaş üstü..."noktasını araştırmış olmalısınız,bu noktada çıkış olsa bile yapılacak işlerin tehlike durumları,işyerinde usta öğretici bulunması zorunluluğu,bunların reşit olsalar da öğrenci gibi görülmesi,çıraklık eğitim merkezi ile olan ilişkileri vs.nedenlerle çok zor bir süreç olur,diğer tarafdan çıraklık olayı dışında zaten bu işlerde çalıştırılacaklar da mesleki belge şartı aranır(bence kısa süreli mesleki eğitim"işin yürütümü iş kazası ve meslek hastalığı hallerinde" yeterli olmaz)"işveren sorumluluk sgortası" hiç kurtarmaz,(bu sgorta konusu farklı bir konu,sgortalı çalışanlar içinde uygulanabilmektedir,bu kimseler illaki ve illa sgk ile ilişkilendirilmelidir,
düşüncesindeyim.
(farklı gürüşü olanlar var ise buyursun,istifade edelim)

sn.şeref aydemir bu kişilerin hepsi 18 yaş üstü ve çıraklık konumunda değiller, fakat proje kapsamında her ne kadar vakfın çalışanı da olsalar, marangozluk atölyesine falan gidip iş öğrenecekler, bu proje 8 ay sürecek. Bunları vakıf sigortalı yapacak ama herhangi bir iş kazası riskine karşın bu sorumluluk sigortasını yaptırmak istiyor.

sgk sgortası+işveren mali sorumluluk sgortası yaptırılmasının mahsuru yok,lehde uygulamadır,ayrıca iş sağlığı ve güvenliği(6331)yönünden işveren/vakıf tüm önlemleri almalı

Arkadaşlar bu vakfın çırak olarak işe almayı düşündüğü 2 kişinin sigortası okudukları açık liseden ödeniyormuş, bu durumda bunlara vakıf maaş ödeyebilir mi?

Eğer lise stajyeri ise bu kişiler ve zorunlu staj yapacaklarsa brüt asgari ücretin %30'unun altında kalmayacak şekilde maaş verebilirsiniz.

O zaman benim ödediğim miktar sadece vergiye mi tabi olacak?Fazla ödememde bir sakınca var mı, proje bu iş için belli bir bütçe ayırmış.

Lise stajyerlerine ödenen ücretler sgk ve vergi kesintilerinden muaftır. Hiçbir şekilde prim ve vergi ödemiyorsunuz.