Promosyon Gelen Malların, Faturalandırılarak Elden Çıkarılması

Merhaba,
A Firmasından, tarafımıza promosyon olan verilen bedelsiz malzemeyi, başka bir firmaya x bedelle satmak niyetindeyim. Bu şekilde yapılan bir işleme ait promosyon alım ve bunu ait satım muhasebe kayıtları nasıl yapılmalıdır?

Promosyon derken, Firmadan 1000 Tane malzeme aldınız 100 Tane yanına bedava verdi bunun kaydımı. Yoksa bu bizim yeni üretimimiz alın deneyin diye 100 Tane verdi. Yada Bu yıl Alış cironun belli bir yüzdesi kadar promosyon. Bunlardan hangisi

Durum biraz farklı. Bir örnekle açıklamam gerekirse, A firması, kendisinden senelik X TL hacimli alışveriş yapacağımız taahhüdü ile 1 ad televizyonu irsaliyesi ile gönderdi (henüz fatura yok). Şimdi ben bu televizyonu C firmasına, emsal bedel ile satmak istiyorum.

İrsaliye gönderdiğine göre mutlaka bedelsiz fatura gelecektir. Fatura gelirse emsal bedel ile satabilir faturasını kesebilirsiniz.

Fatura geldiğinde herhangi bir değeri olmadığı için iz bedelle (1 TL) stoklara girebilirsiniz. Satarken normal satış işlemi yaparsınız . 600 (A) 120 (B)
Maliyeti hesaplarken de iz bedeli kapatırsınız.

Fatura geldiğinde herhangi bir değeri olmadığı için iz bedelle (1 TL) stoklara girebilirsiniz. Satarken normal satış işlemi yaparsınız . 600 (A) 120 (B)
Sayın Güroy, olayı mal alışı gibi değerlendirip 153 hesabı mı kullanmalıyız bu durumda?

Sayın Güroy, olayı mal alışı gibi değerlendirip 153 hesabı mı kullanmalıyız bu durumda?

Burdaki özel durumda firma tv alım satımı yaptığı için evet . Promasyon olarak alınan TV de mal ılımı gibi 153 olmalıdır bence.