Promosyon Tatil Faturası Hakkında

Saygıdeğer Form kullanıcıları İşletme Bir seyahat acentası vasıtasıyla bayilerini 1 hafta süreyle satış karşılığı tatile göndermiştir. Bu sebeple seuahat acentası işletmeye aşağıda belirmiş olduğum gibi fatura düzenlemiştir.Bu faturanın muhasebe kaydı nasıl yapılmalıdır. Saygılarımla konaklama bedeli 73.370,37 TL KDV %8 5.869,63Toplam 79.240.00, TL

320 nolu hesabı sadece ana faaliyet ile ilgili durumlarda kullanabiliriz. o yüzden alacaklı hesap 329 olmalı. ayrıca kredili bi durum söz konusu değilse yine 329 nolu hesabı değil ödeme ne şekilde yapıldıysa o hesabı alacaklandırmalıyız diye düşünüyorum.

320 nolu hesabı sadece ana faaliyet ile ilgili durumlarda kullanabiliriz. o yüzden alacaklı hesap 329 olmalı. ayrıca kredili bi durum söz konusu değilse yine 329 nolu hesabı değil ödeme ne şekilde yapıldıysa o hesabı alacaklandırmalıyız diye düşünüyorum.

Sayın pessimist,

Ana faaliyet ile ilgili durumlarda 740 hesap kullanılır.
pazarlama ve satış dağırım giderlerinde 760 hesap
genel yönetim giderlerinde ise 770 hesap

320 hesap ticari borçlar işletmelerin ticari ilişkileri neticesinde ortaya çıkan kısa vadeli senetli ve senetsiz borçların kaydedildiği hesaptır.

Dolayısı ile sayın koraykarakaya bey'in belirtiği gibi,

760
191
320 hesaplar kullanılmalıdır.

sizin mantığınız ile düşünürsek şirket almış olduğu malı 320 hesapta takip etmemek gerekir oysa şirket malı yapmış ve ödemesini yapmıştır bu durumda
320 xxxxx
100 xxxxx şeklinde kayıtlara alınması gerekir.

İyi Günler.

benim mantığıma göre düşürseniz nasıl oluyor da mal alışlarını 320 no'lu hesapta takip etmemek gerekir oluyor? burada mal alışı söz konusu değil promosyon tatil faturası söz konusu o yüzden 320 no'lu hesabın kullanılmaması gerektiğini söyledim.

benim mantığıma göre düşürseniz nasıl oluyor da mal alışlarını 320 no'lu hesapta takip etmemek gerekir oluyor? burada mal alışı söz konusu değil promosyon tatil faturası söz konusu o yüzden 320 no'lu hesabın kullanılmaması gerektiğini söyledim.

sayın pessimist,

konunun başlığı ile soru içeriği tamamen farklı siz sanırım soru başlığına takıldınız ben siz 329 hesap kullanılması uygun olur dediğiniz için örn olarak mal alış diye belirttim mal alış olabileceği gibi hizmet teminini de 320 hesapta takip edilmesi gerekir.

sonuç olarak hizmeti veren ve hizmeti alan arasında ticari faaliyet doğması nedeni ile ve ilgili işlemi kısa vadeli borçlandırma olarak düşünmemiz gerektiği için 320 hesapta takip edilmesi gerekmektedir.

İyi Günler.