Puantaj Usulü Bildirge

Herkese iyi çalışmalar öncelikle soracağım soru belki biraz basit gelebilir kusura bakmayın daha önce hiç yapmadığım için emin olmak istedim. İnşaat faaliyeti (bina dış cephe boya mantolama) yürüten birine eylül 2019 da sigorta dosyası açtık bir kişiyi işe giriş yaptık ekim ayında eylülün bildirgesini normal şekilde gönderdim. Geçen gün ekim ayının aylık bildirgesini göndereceğim zaman mükellef gelip işçinin ekim ayında çalıştığı günleri bir kağıda yazmış ve sadece bugünlerde sigorta ödeyelim dedi merak ettiğim bi kaç husus şu ben şimdi o kağıttaki günlere göre puantaj hazırlayıp ekimin bildirgesini o puantaja göre gönderebilirmiyim. Yoksa önceden sigortaya puantaj usulüne göre bildirge vereceğimize dair sözleşme vs götürmek gerekirmi birde eksik gün bildirgesi puantajdada kaldırıldı mı ? cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

- Evet puantaj usulü yapabilirsiniz.
- Hangi günler ve kaç gün çalıştı ise, hatta saat üzerinden bile çalıştığı saatleri toplayabilir ve kaç gün çalıştıysa onu bildirir, kalan günleri de 07-Puantaj kodu ile eksik gün olarak e-bildirgede bildirirsiniz. Eksik gün nedenine de puantaj yazacaksınız. İlerde istenmesi durumunda hemen çıkarabilmek için bir puantaj takip listesi tutmanızı tavsiye ederim.
- Eksik gün bildirimi tamamen kalktı, Sgk'ya herhangi bir doküman veya ek bir belge vermeyeceksiniz.

- Evet puantaj usulü yapabilirsiniz.
- Hangi günler ve kaç gün çalıştı ise, hatta saat üzerinden bile çalıştığı saatleri toplayabilir ve kaç gün çalıştıysa onu bildirir, kalan günleri de 07-Puantaj kodu ile eksik gün olarak e-bildirgede bildirirsiniz. Eksik gün nedenine de puantaj yazacaksınız. İlerde istenmesi durumunda hemen çıkarabilmek için bir puantaj takip listesi tutmanızı tavsiye ederim.
- Eksik gün bildirimi tamamen kalktı, Sgk'ya herhangi bir doküman veya ek bir belge vermeyeceksiniz.

çok teşekkür ederim. Son olarak ekim için bana getirdiği kağıtta 8 gün çalışma gözüküyor ben bildirgeyi 8 gün normal çalışma 4 gün hafta sonu tatili 1 günde ulusal bayram toplamda 13 gün prim bildirmem gerekiyo bildiğim kadarıyla ilk defa yaptığım için emin olmak istedim tekrardan teşekkür ederim

Eğer haftanın içindeki 5 gün + 1 günde cumartesi (Eğer cumartesi günleri çalışıyorsa-ki bu işte çalışılır!) çalışılıyorsa pazar günü de ilave etmelisin. Ama bana kalırsa eğer 5 gün çalışılmış ise, cumartesi ve pazarı da puantaja dahil et. Ulusalları dahil edip etmemek tartışmalı bir konu, riske girmek istemiyorsan onu dahil et, ben dahil etmiyorum, yukarıdaki kural gibi eğer haftanın içinde kalıyorsa önünde ve arkasında çalışmış ise işçi onu da hafta sonu gibi dahil edersin, ama ayın başında çalışmıştır, ulusal tatil ayın sonundadır, arasında da 2 hafta var diyelim bence verilmez.
Tartışma konusu mesela o ayda 4 gün kurban bayramı olduğu zamanda sadece ayda 1 gün çalışmış bir işçi içinde dahil edebilecek misin? 1 gün çalışmış bir işçiye toplam 5 günlük ücretmi vereceksin?

Resmi tatil için; ayın hangi günleri çalıştırılacağı kesin ise (Örn;her salı gibi) ve o güne resmi tatil geldi ise çalıştırılmasa dahi ücret ödemesi gerekir. ayın hangi günleri çalışacağı belli değil ise resmi tatil günü çalışma günü çakışması olup olmadığı belirlenemeyeceği için sorun olabilir. (hatırladığım sgk kısmi zamanlı sözleşmelerde resmi tatil günlerinin bildirgede olmasını istiyordu.)