fonradar

Rapor Parasında Sgk'dan Kaynaklanan Hata !!!

Trafik kazası yaptım ve tam 3 ay rapor aldım.Muhasebe ve hastane hastalık olarak rapor etmesine rağmen sgkya gittiğimde iş kazası olarak sistemlerinde gözüküyor.İş kazası yapmadım.Yalnız Sgk yeni bir sisteme geçmiş sanırım.Memurun kafasını karıştıran şu oldu.Adli Vaka/Trafik Kazası bölümü boş.Onun altında ; İş Kazası Tarihi bölümünde raporun başlangıç tarihi yazıyor.Hastaneden kaynaklı bir durum yok.Peki sgk nasıl bu hatayı yaptı.Pazartesi trafik kazası tutanağını götürücem.O zaten kanıtı olacak.Benim anlamadığım şey trafik kazasında hata mesela bendeyse ona göre alacağım rapor parasında kesinti yapılıyormuş.Böyle bişey mümkün mü.O mantıkla gidersek evde banyoda ayağı kayıp düşüp bir yeri kırıldıktan sonra rapor alanlarada banyoya terliksiz girdi diye kesinti mi yapıyorlar.Bu kesinti miktarı ne kadar oluyor ayrıca.Sgk memuru pazartesi bana tutanak ve ehliyet fotokopisini istedi.İşte ehliyetsiz mi yola çıktım vs.Hayır rapor ortadayken sgk memuru neden bunları benden istiyor.Tutanağı olay yerinin olduğu yeri kanıtlamak için götürücem.Onu anladıkta ehlyetim var mıydı, yok alkollü müydüm.Sgk memuru neden bunları istiyor.Bu kesinti muhabbetini ilk defa duyuyorum..

Öyle bir kesinti olayı yok tamamen memurun saçmalığı.Ayrıca hastanede hata yok demişsiniz ama iş kazası bölümüne yazmışlar istirahat başlangıç tarihini.Zaten olayı karıştıran ve hataya sebebiyet veren bu.Siz gerekli evrakları götürerek olayın iş kazası olmadığını kanıtladığınızda herşey çözülür ve paranız yatar.Tabi rapor bittikten sonra.

Öyle bir kesinti olayı yok tamamen memurun saçmalığı.Ayrıca hastanede hata yok demişsiniz ama iş kazası bölümüne yazmışlar istirahat başlangıç tarihini.Zaten olayı karıştıran ve hataya sebebiyet veren bu.Siz gerekli evrakları götürerek olayın iş kazası olmadığını kanıtladığınızda herşey çözülür ve paranız yatar.Tabi rapor bittikten sonra.
Rapor olayı artık sanal ortama geçti.Hastanenin sgkya gönderdiği raporu bizzat kendim gördüm ve hatta ekran görüntüsünü bile aldım.Hastalık olarak bildirilmiş.İş kazası bölümünüde gördüm.Bomboştu.Rapor bu ayın 5 inde bitti.Netten biraz araştırdım.Adli vaka,trafik kazası,ortapedi kırıkları gibi durumlarda %10 luk kesinti oluyormuş galiba.Bikaç yorumda böyle okudum.Bana saçma gelen şey sgk memurunun ehliyet fotokopisini getirmemi istemesi ve suç kimdeydi diye sorması.Ben tek taraflı kaza yaptım.Yani bariyere girdim.Daha doğrusu önüme bişey çıktı bende sola kırmak zorunda kaldım.Tabi biraz alkollüydüm.Zaten tutanağı götürdüğümde olayı kanıtlamış olucam.Ama kafayı taktığım şey şu kesinti olayı.Sgk memuru kndi sisteminin ekran görüntüsünün çıktısını vermişti bana.Orada şöyle bir metin var;KESİNTİYE TABİ DURUMLAR(22. Madde Kapsamında Kesinti Uygulamak İçin Buraya Tıklayınız).Buda demek oluyor ki kesinti var.Memurun dediğine göre benim hatam dereceme göre kesinti oranı artıyormuş.Bu konuda net bilgisi olan var mı..

Sanal ortama geçtiğini biliyorumda belki dedim hastane yanlış yazmıştır raporu.Kesinti olayından benimde haberim yok.İlk kez duyuyorum.Hata tamamen sende olsa hiç para vermiycek demekki.Mantığa bak.

Selamlar Sgk' nın 2011/50 no.lu genelgesine bakarsanız konu ile ilgili madde ve örnekleri bulabilirsiniz.

b- Ceza sorumluluğu olmayanlar hariç, ağır kusuru yüzünden iş kazasına uğrayan, meslek hastalığına tutulan veya hastalanan sigortalının, mahkeme kararı, denetim, soruşturma ve kontrol
raporları, ünite kararı, hekim raporu, kamu kurum ve kuruluşlarının görevleri gereği düzenlediği tutanaklar veya belgelerde belirlenen kusur derecesinin üçte biri oranında Kurumca eksiltilerek
ödenir. Ancak kusur derecesinin bilgi ve belgelerde yer almaması hâlinde yüzde beş oranında Kurumca eksiltilecektir. Sigortalının, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili kurallara uymaması, tehlikeli
olduğu veya hastalığa sebep olacağı bilinen bir hareketi yapması, yetkili kimseler tarafından verilen emirlere aykırı hareket etmesi, açıkça izne dayanmadığı gibi, hiçbir gereği veya yararı
bulunmayan bir işi bilerek yapması ve yapılması gerekli bir hareketi savsaması, ağır kusuruna esas tutulacaktır.

Örnek 2: Sürücü durumundaki sigortalının geçirdiği trafik kazası ile ilgili olarak kesinleşmiş mahkeme kararı var ise, sigortalının geçici iş göremezlik ödeneğinden kararda belirtilen ağır kusur oranının 1/3’ ü oranında
(%100 kusurlu ise; %33,3’ü, %75 ise; %25’i, %25 ise; %8,6’sı gibi ...) indirim yapılacaktır.