Raporlu Olan Birinin İşten Çıkarılması Hk

Merhaba

22.03.2017 tarihinde personellerimizden birinin işten çıkışını yaptık.Sebebi 22 mart'tan önce 3 gün işe gelmediği idi.Ama şimdi baktım ki bu arkadaşın yeni bir raporu var.Rapor ekrana 28 martta düştüğü için raporun olduğunu bilmiyorduk. Telefonla da ulaşamadık.
Nasıl bir yol izlemeliyiz?

Merhaba
peki aldığı rapor sizin çıkışı verdiğiniz tarihten önce mi ve çıkışı vermeden önce işçiye noter kanalı ile ihtar çektiniz mi?

Merhaba
peki aldığı rapor sizin çıkışı verdiğiniz tarihten önce mi ve çıkışı vermeden önce işçiye noter kanalı ile ihtar çektiniz mi?

13 mart'da rapor almış.18inde bitmiş.Tekrar 21 martda rapor almış 25inde bitmiş.Rapor 28inde sisteme düştüğü için farkedemedik.
01.02.2017 Tarihinde işe girdiği için kısa süreli olduğu için ihtar çekmedik.

İşçi bu durumda haklı size karşı dava açabilir ve yüksek olasılıkla kazanır. Sizin yapmanız gereken SGK'ya bir dilekçe yazmanız ve durumu düzeltmeniz. Dilekçe yazmadan öncede kurumu arayarak bilgi alırsanız sizi yönlendirebilirler.

işçi raporlu iken çıkış verdiğiniz için dava açar ise %99 davayı kazanır işe iadesini isteyebilir, talcid arkadaşın da dediği gibi SGK ile görüşüp durumu anlatır bi dilekçe yazıp işçinin çıkışını iptal ettirmenizi tavsiye ederim. Üzgün olarak söylüyorum tabi bu işlemler karşısında bi cezai durumla karşılaşıcaksınız.

işçi raporlu iken çıkış verdiğiniz için dava açar ise %99 davayı kazanır işe iadesini isteyebilir, talcid arkadaşın da dediği gibi SGK ile görüşüp durumu anlatır bi dilekçe yazıp işçinin çıkışını iptal ettirmenizi tavsiye ederim. Üzgün olarak söylüyorum tabi bu işlemler karşısında bi cezai durumla karşılaşıcaksınız.
dilekçe versem bile cezamı olacak

Ceza kesecekler diye tahmin ediyorum yine net bilgiyi SGK verecektir, ama SGK'nın bu zaman kadar yanlış bi işlemde ceza kesmediğini hiç görmedim.

Ceza kesecekler diye tahmin ediyorum yine net bilgiyi SGK verecektir, ama SGK'nın bu zaman kadar yanlış bi işlemde ceza kesmediğini hiç görmedim.
şimdi gitti arkadaş Sgk'ya dilekçeyi verdi.Yarın hallederim güncellenir dediler.Ama ceza olur mu diye sormamış arkadaş.Onlarda birşey dememişler.

Bir arkadaşımda benzer bir durum yaşamış gerçi biraz farklı ama nasıl yapılacak çözemedim.

Arkadaşın mükellefinin 2 tane işyeri var. Çalışan 13 martta başlangıç 22 mart bitiş olan rapor almış. Çalışan yeni giriş olduğu için işgöremezlik maili gelmemiş raporuda getirmemiş. Bu kişinin 15 martta çıkışı yapılıp 16 martta diğer şubeye girişi yapılmış. Yine aynı işverende çalışıyor yani nakil olmuş.

Bu olayda cezai bir durum ortaya çıkar mı ? Birde işçinin raporunu nasıl onaylıycaz. Rapor ilk işyerinin vizite sistemine düşecek muhtemelen. Çıkış olana kadar ki kısmi ilk işyerinde , çıkış giriş olduktan sonraki kısmı yeni işyerinde mi onaylamamız gerekiyor ? Elektronik sistem buna izin verir mi ?

Bir arkadaşımda benzer bir durum yaşamış gerçi biraz farklı ama nasıl yapılacak çözemedim.

Arkadaşın mükellefinin 2 tane işyeri var. Çalışan 13 martta başlangıç 22 mart bitiş olan rapor almış. Çalışan yeni giriş olduğu için işgöremezlik maili gelmemiş raporuda getirmemiş. Bu kişinin 15 martta çıkışı yapılıp 16 martta diğer şubeye girişi yapılmış. Yine aynı işverende çalışıyor yani nakil olmuş.

Bu olayda cezai bir durum ortaya çıkar mı ? Birde işçinin raporunu nasıl onaylıycaz. Rapor ilk işyerinin vizite sistemine düşecek muhtemelen. Çıkış olana kadar ki kısmi ilk işyerinde , çıkış giriş olduktan sonraki kısmı yeni işyerinde mi onaylamamız gerekiyor ? Elektronik sistem buna izin verir mi ?

Muhtemelen düzeltme yapmanız istenecektir. Ayrıca çalışan personel sayısı 10 dan az ise eksik gün vermemekten de ceza alabilirsiniz.
2. hususa gelince personelin raporluyken 1 den fazla işyerinde yanlışlıkla çalıştırılmış olmasından kaynaklı rapor onaylama konusuna.Personel raporu hangi iş yeri ekranında görünüyorsa tamamını oradan onaylamalısınız ; çünkü bu rapor hem diğer işyeri ekranında görünmeyecektir hem de tek bir yerden onaylamanız pek bir sorun oluşturmayacaktır tahminen çünkü onaylanan raporda sgk sicil numarası ibraz edilmiyor.

01.02.2017 Tarihinde işe girdiği için kısa süreli olduğu için ihtar çekmedik
.
Ek,
-öncelikle devamsızlık nedeni araştırılmalı,eğer bu konuda adım atılmış olsa idi,gerçek zamanında ortaya çıkacak,ona göre de gereği yapılacak idi.
-olayımızda işçi raporlu ilken sözleşme feshedilmiş,bu durumda bu feshe bağlı hüküm ve sonuçlar rapor bitimi doğacağından,fesih tarihinden sonraki rapor süresi hizmet süresine eklenir,dolayısıyla kıdem inkitaya uğramaz düşüncesindeyim.