Raporlu Olduğum Halde İşten Çıkarıldım

sayın yetkılı 3 gun once rahatsızlandım ve 2,gun rapor aldım ve buyuzden benı işten cıkardılar.gerekce olarakda haber vermedıgımı söyluyorlar ama tam net bır acıklama yapmıyorlar.rapor aldıgımıda ısyerımdekı arkadaslarım bılıyordu ısyerınden aradıklarında kardesım telefonda hasta oldugumu ve rapor aldıgımı ısyerındekı arkdaslara belırtmıs.ıhbar tazmınbatımı ve son aya aıt olan calısma ucretımı verıyorlar sadece.
bu ısyerınde tam 10 ay 10 gunluk calısmam var.
size sorum su olcak.

buraya gırerken 500 tl maasla ve 12 saat calısacagımı 5 ay böle olacagını söledıler oan mecburdum ve gırıs yapdım ama yazılı hıcbır belge ımzalamadım,ılerleyen gunlerde maas bordrosu aldım ve maas bordromda net maaasımın 579 tl oldugunu gordum.bunu muhasebecımıze sordum bana mudurunle konus dedı mudurle gorusdum oda ısıne gelırse dercesne cevab verdı.magdur oldugum ıcınde ses cıkartamadım.5 ay doldugunda 8 saat ne zaman calısacgımı sordum ve bana herdefasında patron adam cıkarıcak ıs yok sudur budur dıyıp gecısdırdıler bende ıse ıhtıyacım oldugundan dugunum oldugundan devm eddım ses cıkaramadım.

bu sekıldede ısten cıkarmaları zoruma gıttı ve sımdı magdur oldum ben sımdı dava acsam gerıye donuk olarak maas bordrosunda kı net maas ucretı ıle bana verdıklerı arasında bulunan 79 tl lık farkı gerıye donuk olarak alabılırmıyım bırde fazla calısmıs ooldugum saatlerın ucretını

Ynt: Raporlu olduğum halde işten çıkarıldım.?

Keşke telefonla arkadaşlarınıza bildirmek yerine ustabaşınızı ya da personeli arayp haber verseydiniz. Arkadaşlarımın haberi var diyorsunuz ama bunu acaba gerekli yerlere söylediler mi..? Y da siz neden raporunuzu işveren ulaştırmıyorsunuz. Üst üste 2 gün yapılan devamsızlıklarda işverenin işçiyi çıkarma hakkı var. 10 aylık olduğunuz için zaten sadece ihbar alırsınız. Kıdem için 1 sene çalışmış olmak gerekiyor.

sayın karatas işverenin size noter kanalı ile ihtar çekmesi gerekirdi. böle bir ihtar çekip sizden savunma istemedi ise hiçbir şekilde sizi işten çıkarmaz. işe iade davası açın. ya sizi geri işe yeniden alır yada işe almadığı için ihbarın yanında birde size sekiz haftalık ücretinizi ödemek zorunda kalır.

Keşke telefonla arkadaşlarınıza bildirmek yerine ustabaşınızı ya da personeli arayp haber verseydiniz. Arkadaşlarımın haberi var diyorsunuz ama bunu acaba gerekli yerlere söylediler mi..?

sayın hazelsu arkdaslarım derken ısyerınde calısan personellerı kasteddım ve ayrıca bu durumdan hem mudurumun hemde patronumun haberı var.onlar zaten yenı eleman almayı dusunuorlardı ve yerıne ıscı cıkarmayı dusunuorlardı bunuda soluyorlardı yanı.benım almak ıstedıgım cevabda aldıgım maaasla maas bordrosu arasındakı farkı alabılırmıyım ayrıcada fazla mesaı ucretlerını alabılcekmıyım o

Ücretleriniz bankaya yatmıyormuydu?. Birde işyerinizde çalışan sayısı kaçtır?

ucretlerı elden öduyorlardı banka hesabıyla yatırmıyorlardı artı calısan sayısı

1 mudur
1 sef
6 işçi

ve ayrıca suan ben ısden cıkdıgım ıcınde dıger arkdaslarımada 13 saatlık calısma yazmıslar gunluk

İmzanız olmal bordroda. ispatlarsanız talep edersiniz.

1-Size ihtaren yazı yazmadılarsa bu işveren için kötü niyetli fesihdir.
2-O tarihleri kapsayan raporum var diyorsanız bence Bölge Çalışma MÜdürlüğü ne gidin durumu izah edin,o raporuda gösterin..Sizi tekrar işe alma mecburiyetleri olacak.(Bu sonuç vermesse mahkemeye başvurun..)
3-Sizi tekrar işbaşı yaptırmassalar yasal olarak parasını hesabınıza yatırmak zorundalar.
4-Bence ilk adım olarak işyerinize gidin tekrar konuşun anlaşma yoluna gitmezlerse bu söylediklerimi yapın..

real01 ' Alıntı:
sayın karatas işverenin size noter kanalı ile ihtar çekmesi gerekirdi. böle bir ihtar çekip sizden savunma istemedi ise hiçbir şekilde sizi işten çıkarmaz. işe iade davası açın. ya sizi geri işe yeniden alır yada işe almadığı için ihbarın yanında birde size sekiz haftalık ücretinizi ödemek zorunda kalır.

devamsızlıklarda noter kanalı ile ihtar zorunlu da ben mi bilmiyorum ya , biz çok kişiye bu şekilde devamsızlık yaptıkları için şahitler aracılığı ile çıkış verdik. Bundan sonra her şeyi noter kanalıyla yapacaksınız diye bir kanun mu çıktı nedir anlayamadım..? :(:( tamam belki bu şekilde yaparak iş daha garanti gibi görünüyor olabilir ama kanun kitaplarında bu şekilde devamsızlık apanlara noter kanalı ile ihtar çekip savunma isteyin mi yazıyor , eğer öyleyse ben gerçekten bilmiyorum öğrenmek istiyorum...

ben tersahanede taşeron bir firmada calısıyorum malzeme tasırken belimi incittim aksam işten cıkarken az agrım vardı ewe gelince krem ve ilaç içtim ama sabah uyandığımda daha çok agrım vardı sabah acile gittim acilde iğne oldum 2 gün rapor aldım bu durumu ustabasıma söledim ve durumu bildirdim işten cıkarılma gibi konu olabilir mi
bana bilgi verebilir misiniz acaba ?

ben tersahanede taşeron bir firmada calısıyorum malzeme tasırken belimi incittim aksam işten cıkarken az agrım vardı ewe gelince krem ve ilaç içtim ama sabah uyandığımda daha çok agrım vardı sabah acile gittim acilde iğne oldum 2 gün rapor aldım bu durumu ustabasıma söledim ve durumu bildirdim işten cıkarılma gibi konu olabilir mi
bana bilgi verebilir misiniz acaba ?

(Cevap vermiştim.)
Buna göre çıkarılma durumu olmaz,bu sebeble çıkarılma olursa hukuken korunmaz,merek etmeyiniz

Konu eksi ancak olası durumlar için yazmakta fayda var...

Bildiğim kadarı ile böyle bir durumda iş veren sözleşmeyi fesh edip haklarını ödeyerek çıkarma hakkına sahiptir amma velakin sen iki gün üst üste gelmedin ben çıkarıyorum diyemez noter aracılığı ile sana tebligat gönderir mazeretini bildir yoksa çıkaracam gibisine... 1 hafta içerisinde dönmezsen ancak seni tazminatsız çıkarır... İyi niyet kuralları dahilinde :)

Merhaba aşağıdaki haklar dahilinde bir işten çıkarılma söz konusu olabilir. Umarım kaynak işine yarar.

Raporluyken İşten Çıkarılma Hakları Nelerdir?

İş kanunu madde 25 uyarınca ihbar bildirim süresi dikkate alınarak, ihbar bildirim süresinden 6 hafta daha fazla rapor kullanan çalışanın iş sözleşmesi işveren tarafından haklı şekilde feshedilebilir. Ancak 25. maddede belirtilen bu süre bir kerede alınan raporun süresidir. Aksi takdirde çalışanın sık sık hastalanması, rapor alması, verimsizliği sebebiyle İş Kanunu 18. maddeye göre işverenin fesih hakkı saklıdır. Ayrıca işverenin, çalışanın raporlu olduğu süre içerisinde iş sözleşmesini süreli bildirim ile feshetmesi de mümkündür. Ancak çalışan tebligatı bu süre içerisinde alsa dahi, yapılan fesih rapor sonrası ilk çalışma günü hüküm doğurur.

Doğum izninde olan kişi, işten ayrılmış -çıkarılmış değildir, eğer o kişinin yapmakta olduğu iş için birine ihtiyaç duyuluyora yerine hemen biri alınabilir,
ancak işten çıkarma sebebi , bölümün kapatılması, artık o işin yapılmayacak olması gibi bir sebepse, kaç gün sonra alırsanız alın, çıkarılan kişiye öncelik tanımanız gerekir.
Ancak şu kadar gün sonra yerine yeni biri alınabilir şeklinde bir süre tanımlaması yok.

Doğum izninde olan kişi, işten ayrılmış -çıkarılmış değildir, eğer o kişinin yapmakta olduğu iş için birine ihtiyaç duyuluyora yerine hemen biri alınabilir,
Katılıyorum.
Ek;
İşcinin doğum öncesi ve sonrası çalış(a)mayacağı/çalışılmayan sürelere(dolayısyla bu olguya) bağlı olarak,ihtiyaç var ise o işin aksamaması için "belirli süreli iş sözleşmesi" kapsamında yeni bir işçi alınabilir.