Resen Terk- Geçmişe Dönük Beyanname

Merhaba,

Mükellefimiz olan .. Ltd. Şti. 07/07/2014 yılında, sermayesini asgari tutara yükseltmediğinden dolayı İTO tarafından resen terkini yapılmış..Bununla alakalı, şirket bu zamana kadar hiçbir işlem yapmamış.. Fakat faturalarını kesmeye ve beyannamelerini vermeye devam etmiş, çünkü vergi dairesinde hala faal gözüküyor..
Bu durumu Vergi Dairesi'ne ilettiğimde, bana şöyle bir çözüm önerdiler(net olmamakla birlikte)
"Şirketin, vergi dairesi tarafından da kapanışı yapılacak.. Şirket yetkilisi adına şahsi mükellefiyet açılacak ve şirket kapanı tarihinden (07/07/2014) itibaren beyannameler, geçmişe dönük olarak şahıs mükellefi tarafından beyan edilecek.. Bunlar da bittikten sonra, şahsın mükellefiyeti de kapatılacak.."

Sizden öğrenmek istediğim kısım; Bu öneri sizce ne kadar doğru? Geçmişe dönük beyandan dolayı ceza yeme durumu oluşmayacak mı? Böyle bir durumda, şahıs adına defter de basmamız gerekecek, bu da ayrı bir sıkıntı doğurmaz mı?

Bilgi ve tecrübelerinizi dile getirmenizi rica ediyorum..

Saygılarımla..

Selamlar
Hiç yaşamadım.Kendi adıma ancak varsayımlarda bulunabilirim.Genelde hep bu durumun tam tersiyle karşılaşırız.Yani vergi dairesi resen terk yapmıştır,ama Oda kaydı halen faaldir.Sizde ise durum biraz karışık...

1- Öncelikle Ticaret Odası re'sen terk işlemini tekrar güncelleyerek (gerekli işlemleri tabiki siz yerine getireceksiniz) firmayı tekrar aktif hale gatiremiyor mu? Getirse belkide hiç vergi dairesi ve beyanname işleriyle uğraşmayacaksınız.
2- Şayet İTO tekrar aktif hale getiremezse,vergi dairesi 07.07 tarihine geri dönüp nasıl kapanış verecek.Fatura kesmeye devam ettik diyorsunuz.Demekki 07.07 de kapanışı yapamayacak.Bugüne kadar verilmiş beyanlar ve varsa ödenmiş vergiler ne olacak?

Vergi Dairesi açısından durum biraz karışık görünüyor.İlk tercihim,Oda ile görüşerek,gerekli yükümlülükleri yerine getirmek ve Oda tarafından firmayı tekrar aktif hale getirmeyi teklif etmek olur.

Tahsin Bey,

Keşke dediğiniz gibi durumun tam tersi olsaydı..
1- İlk olarak durumu Odaya ilettiğimde, şirketin kapandığını ve bu durum için yapacakları hiçbir şey olmadığını belirttiler.. Yani Odayla alakası bulunmuyor artık şirketin..
2- İşi çetrefilli hale getiren kısım da zaten burası.. Vergi Dairesi'nin bize sunduğu öneri de (ya da yapılması gereken), ilk mesajımda belirttiğim şekildeydi.. Sizin de söylediğiniz gibi aynı sorular benim de kafamı kurcalıyor..

Sayın, smhsglm öncelikle sorun çok ilginç çünkü, bildiğim kadarı ile Ticaret Odası münfesih duruma düşmüş firmaları Vergi Dairelerine bildirim yapar diye bilmekteyim. Bu yapılmamış sanırım yada başka bir sorun oluşmuş. Birde vergi dairesinin önerdiği çözüm çok aklıma yatmadı. Biraz daha araştırın en azından vergi dairesinden şef yada müdür ile görüşün şayet görüşmemiş iseniz yada bir ymm danışabilirsiniz. Bana böyle bir şirket gelmişti gayri faal, tesadüfen odadan asgari sermaye yüzünden münfesih durumda olduğunu duyunca almadım.
Aklıma odadan alacağınız münfesih yazısı ile birlikte firmayı vergi dairesinden kapanışa tabi tutamazmısınız. Tabi burada hem tarih hemde firmayı kağıt üzerinde kapatmak durumundasınız.

Son düzenleme:
Öncelikle şirket ticaret sicilinden terkin edilmesiyle hukuk aleminde böyle bir şirket kalmayacağı için vergi dairesi de o tarih itibarıyla şirketin kv mükellefiyetini terkin edecektir. Maalesef bunun ikinci bir yolu yok.
Ancak, sermaye yetersizliği gibi durumlar nedeniyle ticaret sicilinden terkin edilmişse, şartlar sağlandığından ticaret sicili şirketin terkin tarihi itibarıyla yeniden ihya ediyor.
Böyle bir durumun (yeniden ihyanın) olmayacağını varsayarak;
Şirketin sahipleri, ortakları vs faaliyete devam etmişse, bunlar bir adi ortaklık olarak kabul edilecek ve ortaklar adına ticari kazanç yönünden mükellefiyet açılacak; şirketin ticaret sicilnden sonra ödenmiş vergiler varsa bunlar adi ortaklığa ve adi ortaklığın ortaklarına ilişkin vergi borçlarına mahsup edilebilir. Fakat, usul yönünden ceza ödenmek zorunda kalınabilir.
Şirketin bu tarihten sonra faaliyeti yoksa ticaret sicilinden terkin tarihi itibarıyla şirketin vergi mükellefiyeti kapatılır.

Tabiiki ticaret sicilinden terkin edilen şirketin ticaret sicilinden terkin işleminin gerçekleştiği tarihte tasfiye olunmuş sayılacak ve buna gerekli işlemler de yapılacaktır

Sayın, smhsglm öncelikle sorun çok ilginç çünkü, bildiğim kadarı ile Ticaret Odası münfesih duruma düşmüş firmaları Vergi Dairelerine bildirim yapar diye bilmekteyim.

Maalesef ticaret sicil müdürlükleri terkin, tasfiye vb durumları zaman zaman yıllar sonra bildirdikleri için mükellefler mağdur duruma düşebiliyor.

Merhaba,

Mükellefimiz olan .. Ltd. Şti. 07/07/2014 yılında, sermayesini asgari tutara yükseltmediğinden dolayı İTO tarafından resen terkini yapılmış..Bununla alakalı, şirket bu zamana kadar hiçbir işlem yapmamış.. Fakat faturalarını kesmeye ve beyannamelerini vermeye devam etmiş, çünkü vergi dairesinde hala faal gözüküyor..
Bu durumu Vergi Dairesi'ne ilettiğimde, bana şöyle bir çözüm önerdiler(net olmamakla birlikte)
"Şirketin, vergi dairesi tarafından da kapanışı yapılacak.. Şirket yetkilisi adına şahsi mükellefiyet açılacak ve şirket kapanı tarihinden (07/07/2014) itibaren beyannameler, geçmişe dönük olarak şahıs mükellefi tarafından beyan edilecek.. Bunlar da bittikten sonra, şahsın mükellefiyeti de kapatılacak.."

Sizden öğrenmek istediğim kısım; Bu öneri sizce ne kadar doğru? Geçmişe dönük beyandan dolayı ceza yeme durumu oluşmayacak mı? Böyle bir durumda, şahıs adına defter de basmamız gerekecek, bu da ayrı bir sıkıntı doğurmaz mı?

Bilgi ve tecrübelerinizi dile getirmenizi rica ediyorum..

Saygılarımla..

Merhaba

2014 yılında iki tane şirketi bu şekilde kapattım.7.Ayda Ticaret sicili kapatılmış şirketi 31.12.2014 tarihinde kapattım bir sorun olmadı o tarihe kadar beyannameleri verdim.31.12.2014 olarak tutanak tutturdum.Sizde bu şekilde yapabilirsiniz.

Kolay gelsin