Resim Atölyesi Hk.

Arkadaşımın resim atölyesi var.Resim çalışmaları yapıyor.Kirası stopaja tabi olur mu?

burası işyeri değil sadece resim atölyesi olarak kullanıyor.Yani vergi mükellefi değil kiralayan kişi serbest olarak resim yapıyor.vergi mükellefi olmasına gerek var mı?

Sevgili hakan atacan
e-mailini şimdi gördüm hemen cevaplıyorum serb.olarak çalışıyor.resim yapıp satıyor ve bir gelir elde ediyorsa vergi mükellefi olması gerekir.
yaptığı iş dolasıyla serbest meslek erbabıdır
Saygılar FERHAT

merhaba
benim danışmak istediğim konuda serbest meslek ile ilgili.
su an halen güzel sanatlarda okumaktayım ve bu sene dışarıdan bir kaç iş teklifi geldi.tabi evden çalışıyorum ve yaptıgım ürünü satmak istiyorum.
Vergi mükellefi olmak zorundayım ve bunu bir işyeri açmadan yapmak istiyorum.Çünkü her ay düzenli bir kazancım yok.onun için düzenli bir masraf yapamam.ama yapacagım işlerin vergisini ödemek istiyorum.

Bunu nasıl çözebilirim.
iyi Çalışmalar

Sayın Sude ;
GVK 18.Maddesine göre yaptığınız iş telif kazançları istisnasına girmektedir.Buna göre yaptığınız resimlerin satışından elde edilen gelirler vergiden istisna edilmiştir...Ancak eğer eserlerinizi , GVK 94.Maddesine göre stopaj yapacaklar listesinde yer alanlara satarsanız , satın alan kurumun , sizden stopaj yapması gerekir.Stopaj oranı % 17 'dir...
Yani bu istisna duruma göre tam istisna , duruma göre kısmi istisna olarak ortaya çıkacaktır...Burada dikkat edilmesi gereken eserlerinizi yaparken bir işverene hizmet akdi ile bağlı olmamanızdır...Zira bir işverene hizmet akdi ile bağlı olduğunuz durumda , elde ettiğiniz gelir , serbest meslek kazancı değil , ücret kazancı haline dönüşecek ve istisnadan yararlanamayacaksınız...

Saygılarımızla...

Cevabınız için teşekkür ederim
Bir de arkadasımındurumu ile ilgili bir soru sormak istiyorum;
Arkadasımın bir kurumda kurs hocalıgı yapması gundemde fakat sorun gelen ögrenciler uzerinden prim usulu calışması ve bunun işveren ile aralarında nasıl bir vergi problemi yaratacagı.
Kendisi kadrolu hoca degil.Dısarıdan çalışacak.Vergi mükellefi olur mu ya da vergiyi kurumun mu odemesi gerekir?
Teşekkürler

Sayın sude ;
Özel dershanelerde primli çalışmak çok yaygın bir uygulamadır...Arkadaşınızın kurumdan elde ettiği gelirin ücret olak vergilendirilmesi gerekir...Bunu dershane kendisi düzenlediği bordroda yazmalıdır....Olayın bir diğer yönü SSK ile ilgilidir...Şöyle ki arkadaşınızın aynı zamanda kısmi süreli iş sözleşmesi şeklinde çalışmasından dolayı SSK'lı olması gerekir...İlgili dershane buna yanaşmayabilir...Ancak siz bilin ki 1 ay içinde toplam çalışma saatini 7,5 saate bölerek 1 ay içindeki çalışma gününü bulabilirsiniz...Bu sizin o ay içindeki sigortalı olmanız gereken gündür...
Sonuç olarak özel dershane öğretmenliği , ücret olarak vergilendirilir... Kurum hazırladığı bordroda hem gelir vergisi hem de damga vergisi kesintisi yapmak zorundadır...Ayrıca ay içindeki toplam çalışma saatinin 7,5 saate bölünerek bulunacak kısım kadar da sigortaya bildirim yapılması gerekir...
Saygılarımla...