Resmi Çek Tahsilatı

merhaba. bir arkadaşıma el ödüncü 13.500 TL nakit para vermiştim. arkadaşımın işleri biraz kötüye gidince bu parayı ödeyemedi. geçen hafta içinde bir müşterisinden gelen 13.000TL lik bir çeki bana verdi. verirken arkasını kaşeledi ve ciroladı. ancak çek geldiğinde bende yanındaydım. çeki hiçbir yere kaydetmeden direkt bana verdi. sorunlu bir çek olmadığını, çeki gönderen müşteri ile çalıştıklarını biliyorum. ancak hiçbir yere kaydetmeden bana vermesi biraz tuhaf geldi bana. muhasebecine falan bildirmeyecekmisin dedim. gerekli değil diye cevap verdi. çeki gönderen ile aralarında ticari bir faaliyet var. belki burada bir sorun yok ama ben bu çeki sorunsuz bir şekilde tahsil edebilirmiyim ? ortada ona para verdiğime dair bir belge olmaması düşündürüyor beni. bu arada ben mükellef değilim. sigortalı çalışanım. şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Çeki arkadaşınıza geri verin o tahsil edip parayı size nakit olarak ödesin. En sağlıklısı bu sizin açınızdan. İyi günler.

Dostum, arkadaşın kayıt dışı iş yapıyordur o nedenle evrakı kaydetme gereği duymamıştır. Anlayacağın faturasız mal alışverişi mevcut olduğundan herhangi bir yere bu çeki kaydetmemiştir. (Ama ciroladığına göre bu böyle de olmayabilir. Kişinin ticari çalışma sistemini bilemeyeceğinden o durum senin için bir önem arz etmiyor.) Ancak bu durum senin elindeki çekin ödenme/ödenmeme durumunu etkilemez. Seni çeki mutlaka bulundur ki, vadesi geldiğinde parayı alamazsan eğer en azından hukuki yola başvurabilirsin hem arkadaşın hem de çek sahibi için.

Ancak çekin sağlam olup olmadığını bilmek istiyorsan, çekin sahibi bankaya ulaş ve firmanın durumu hakkında bilgi al derim. Bu bilgiyi herhangi bir bankada verebilir tanıdığınız var ise.

Dostum, arkadaşın kayıt dışı iş yapıyordur o nedenle evrakı kaydetme gereği duymamıştır. Anlayacağın faturasız mal alışverişi mevcut olduğundan herhangi bir yere bu çeki kaydetmemiştir. (Ama ciroladığına göre bu böyle de olmayabilir. Kişinin ticari çalışma sistemini bilemeyeceğinden o durum senin için bir önem arz etmiyor.) Ancak bu durum senin elindeki çekin ödenme/ödenmeme durumunu etkilemez. Seni çeki mutlaka bulundur ki, vadesi geldiğinde parayı alamazsan eğer en azından hukuki yola başvurabilirsin hem arkadaşın hem de çek sahibi için.

Ancak çekin sağlam olup olmadığını bilmek istiyorsan, çekin sahibi bankaya ulaş ve firmanın durumu hakkında bilgi al derim. Bu bilgiyi herhangi bir bankada verebilir tanıdığınız var ise.

Sürekli bir çek alışverişiniz yok ise ve bir defaya mahsus böyle bir çeki tahsil edeceksiniz siz sıkıntı yaşamazsınız.sadece bir çek tahsilinden dolayı maliye sizi takibe almaz. arkadaşınızın kayıt dışılık durumu var gibi görünüyor ama bu onu bağlar. siz rahat olun ve çekin vadesinde ödenmesi için dua edin :)

çekin ait olduğu bankada bir akrabam çalışıyor. çek sahibi müşteriyi sordum çek sahibi uzun geçmişi olan ve ödemeleri düzenli bir firmaymış. arkadaşımada tam anlamıyla soramasamda firma ile resmi çalıştıklarını, sadece cari hesabından tutarı düştüğünü falan söylüyor. çeki maliyeye veya başka bir kuruma bildirme gibi bir durum söz konusu olması gerekmiyormu dediğimde ise bana gülerek çek bildirilirmi ya hesabından düştüm işte 13.000 deyip geçti. bende bu işlere uzak olduğum için bildirilip bildirilmediğini bilmiyorum. kafam karıştı gitti :) çeki alınca müşterinin borcundan düşmesi yeterlimi ?

Zapiski,

Hadi şanslısın :) Senin kafana takacağın bir husus yok. Arkadaşın ister düşer müşteri hesabından ister düşmez ama bu onun hesap kitabıdır senide ilgilendirmez :) Çünkü işin ticari boyutunu sen bilemezsin dışarıdan.

Çekin sağlam olması da senin adına sevindirici. Çekin vadesini beklemeye koyul, arkadaşını da daha fazla sıkıştırma derim.

rahatladım biraz :) özetlemek gerekirse çekin herhangi bir bildirilme durumu söz konusu değil, a firması bu çeki kaydetmeden girmiş çıkmış sorun yok yani. 2 firma arasındaki hesaba kalmış yani kısacası. herkese ayrı ayrı teşekkür ederim :)

Öyle hemen rahatlamayın. Tamam çek ödenirse sorun kalmaz ama ödenmez ise sorunlar başlar. Bu çeki niye aldığınızı sorgular mahkeme.

Sayın zapiski,

Ben size bir soru sormak istiyorum. Sizin elden verdiğiniz 13.500 TL kimin parası şahsınıza ait bir paramı yoksa ticaret ile iştigal edip işyerinizin parasımı ?

İyi Günler.

Öyle hemen rahatlamayın. Tamam çek ödenirse sorun kalmaz ama ödenmez ise sorunlar başlar. Bu çeki niye aldığınızı sorgular mahkeme.
bu konu biraz düşündürdü beni arkadaşa açıkca sordum. çeki bankaya vereceğimi söyledim. rahatlıkla verebilirsin dedi. 8 yıldır çalışıyorum bu müşterimle bir kere karşılıksız çeki çıkmadı dedi. Yinede göz ardı edilmeyecek bir durum. arada kaldım ya. geri versem alacağımı alamama korkusu var. :S

Sayın zapiski,

Ben size bir soru sormak istiyorum. Sizin elden verdiğiniz 13.500 TL kimin parası şahsınıza ait bir paramı yoksa ticaret ile iştigal edip işyerinizin parasımı ?

İyi Günler.

şahsıma ait bir para. herhangi bir ticari faaliyetim falan yok benim. birikimim diyebilirim kısacası.

Merhaba,

Çekin vadesi gelene kadar, arkasını imzalamayın, vadesi geldiğinde bankada karşılığı varsa cirolayıp tahsil edin sorun yok. Karşılığı yoksa yazdırmayın ve arkadaşınıza iade edin. Sorun yok. Olmaz ya bir şekilde size soran olursa bu çeki nerden buldun diye, siz olduğu gibi hikayenizi anlatın. Burada sizi bağlayan herhangi bir sıkıntılı durum yoktur.

Saygılarımla,