Resmi Defterlerin (yevmiye, kebir) Yazdırılma Süreleri

merhaba üstadlar benim kafamı karıştıran bir soru var resmi defterleri normalde 2008 defterini nisan 2009 kurumlar vergi beyanını verdikten sonra yazdırıyorum... fakat arkadaşlarımla tartışırken mesela 2009 defterini 2009 1.dönem geçici vergiyi verdikten sonra yazdırabilirsin diye tartıştık.. bu konuda bana yardımcı olur musunuz ? yani resmi defterler yılda bir kez mi yoksa her ay, 3 ayda mı yazdırılır...

Ynt: resmi defterlerin (yevmiye,kebir) yazdırılma süreleri

şeker arkadaşım 10 günlük sürede defteri çekme zorunluluğu var...ona göre dikkat et...

troy arkadaşım yani 10 günde bir yevmiye ve kebir defterlerini yazdıracak mıyız ? muhasebe bürolarında yılda 1 kez yazdırılan defterleri değil mi ?

10 günlük süre yasaldır.
Ancak kayıtlarını primanato esasına göre yapan firmalar (yani muhasebe fişleri şirket yetkilileri tarafından düzenli imzalanan)
45 güne kadar bekletebilirler.

peki kayıtlarda bir yanlışlık yapıldı ve düzeltildi... daha önce yazdırmış olduğum resmi yevmiye defterine nasıl bir işlem yapacağız ?

Ynt: Resmi Defterlerin (yevmiye, kebir) Yazdırılma Süreleri

Geriye dönük kayıtları silmeniz veya değiştirmeniz yasal olarak doğru değildir. Yeni tarihli düzeltme fişi açarak gerekli düzeltmeleri yapabilirsiniz.

peki defteri kebiri yazdırırken 10 günlük yazdırdığımda 100 kasa hesabının 10 günlük kısmını yazacak sonra 101 alınan çeklere geçecek... sonraki 10 günde ben defteri yine 100 kasa yazdırmam gerekir bunu nasıl yapacağım... yani defteri kebir 799 nolu hesaba gelince bitecek 10 günlük ...sonraki 10 gün için en son sayfadan mı başlamam gerekir ?

Söz konusu yasal defter yevmiye defteridir. Defteri kebir daha sonradan yazdırılabilir.

Biz genelde tüm yıl bitince yazdırıyoruz (yasaya aykırı) daha sonrada kebiri yazdırıyoruz. O zaman bir hesap bitince ötekine geçiyor.

benimde duymak istediğim buydu :) fakat çoğu muhasebeci arkadaşlarımız yıl sonlarında yazdırıyor defterlerini... bilginiz için teşekkür ederiz....