Resmi tatilin Cumartesi gününe isabet etmesi

HR.

Katkı Sunan Üye
değerli forum üyeleri

günlük 9 saat x 5 iş günü ile haftalık 45 saati tamamlıyoruz.
cumartesi ve pazar çalışılmıyor.
saat ücretli çalışanlar için 19 Mayıs cumartesi günü çalışılmayan güne isabet ettiği halde
resmi tatil ücreti ödemesi yapılmalı mıdır?
şimdiden teşekkürler.

Ynt: Resmi tatilin Cumartesi gününe isabet etmesi

HR. ' Alıntı:
değerli forum üyeleri

saat ücretli çalışanlar için 19 Mayıs cumartesi günü çalışılmayan güne isabet ettiği halde
şimdiden teşekkürler.
Genel tatil ücretleri,"bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak,tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir"

yalnız zaten haftalık 45 saati doldurdukları için
19 mayıs cumartesi %50 mesai olarak ödenmelidir bence.

öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. uygulama ile ilgili yargıtay kararı yada yasal bir dayanak var mıdır? saygılar

Hangi uygulamayla ilgi yargıtay kararı?
Ulusal bayram ve Genel tatil günlerinde çalışmayı düzenleyen iş kanunu maddesinde açıkça belirtiliyor zaten, o günlerde çalışma olmaksızın çalışılmış gibi kabul edilip ücretinin ödeneceği konusu.
Çalışmazsa işçi, aylığında herhangi bir eksilme olmayacak, o gün çalışmışsa da, fazladan 1 günlük ücret ödenecek.

HR. ' Alıntı:
değerli forum üyeleri

şimdiden teşekkürler.

Bu durumda herhangi ilave ücret ödemesi yapılmaz.
Günde 9 saat çalışmaktan kaynaklanan bir durumdur. Bu durumda 19 Mayıs Cumartesi Günü zaten
çalışılmıyor. Haftalık 45 saati ilk beş günde tamamlıyor. Bu çalışma sistemini
zaten çalışanlar kabul etmiş. Ayrıca Hafta içine denk gelen diğer genel tatillerde
tatil ücretini yine 9 saatten ödüyoruz. (7,5 saatten değil) Sendikalı işyerlerinde uzun yıllardır
uyguluyorum. Hiç problem yaşamadım. Bu nedenle de yargı kararı arama ihtiyacım da olmadı.

parlak1980 ' Alıntı:
yalnız zaten haftalık 45 saati doldurdukları için
19 mayıs cumartesi %50 mesai olarak ödenmelidir bence.

pardon arkadaşlar dikkatli okumamışım, 19 mayısta çalışılırsa diye soruyu cevaplamıştım.

çalışılmazsa tabiki sadece günlük ücretini alır.

keremcem ' Alıntı:
Hangi uygulamayla ilgi yargıtay kararı?
Ulusal bayram ve Genel tatil günlerinde çalışmayı düzenleyen iş kanunu maddesinde açıkça belirtiliyor zaten, o günlerde çalışma olmaksızın çalışılmış gibi kabul edilip ücretinin ödeneceği konusu.
Çalışmazsa işçi, aylığında herhangi bir eksilme olmayacak, o gün çalışmışsa da, fazladan 1 günlük ücret ödenecek.

Değerli Forum Üyesi Arkadaşım.

Aylığından eksilme olmaması gerekiyor.hem fikirim. Kanunda açık ve net. Zaten hafta içine yada çalışma gününe denk gelen bir resmi tatil olmuş olsaydı bu soruyu ben size yöneltmezdim.

Cumartesi günü fabrikamızda çalışma günü değil. P.tesi-Cuma periyodunda günlük 9 saatlik çalışma ile 45 saati tamamlıyorlar. Hafta tatili olarak ta 7,5 saat ekliyoruz. Personelin maaşında eksilme olmuyor.
Eğer resmi tatil hafta içerisine denk gelirse(örneğin 1 Mayıs) çalışılmadığı halde 9 saat ilavesi bordrolara yansıtılıyor.

ihsans ' Alıntı:
HR. ' Alıntı:
değerli forum üyeleri

şimdiden teşekkürler.

Bu durumda herhangi ilave ücret ödemesi yapılmaz.
Günde 9 saat çalışmaktan kaynaklanan bir durumdur. Bu durumda 19 Mayıs Cumartesi Günü zaten
çalışılmıyor. Haftalık 45 saati ilk beş günde tamamlıyor. Bu çalışma sistemini
zaten çalışanlar kabul etmiş. Ayrıca Hafta içine denk gelen diğer genel tatillerde
tatil ücretini yine 9 saatten ödüyoruz. (7,5 saatten değil) Sendikalı işyerlerinde uzun yıllardır
uyguluyorum. Hiç problem yaşamadım. Bu nedenle de yargı kararı arama ihtiyacım da olmadı.

uygulama bizde de aynı.ben de uzun yıllardır bir sorun yaşamadım.ancak personelimizden gelen bir müracat ve birçok işyerlerinde böyle uygulanıyor demesi kafamı bulandırdı. acaba biz mi yanlış bir uygulama yaptık şimdiye kadar.hak mı yedik diye düşündüm..o sebeple sizlerle fikirleşmek istedim.
biz de hafta içi resmi tatilleri 9 saatten, pazar günleri kullandırdığımız hafta tatillerini 7,5 saatten ödüyoruz. ay bazlı çalışma saatleri 225 saat değil 228 saat yada 237,5 saat çıkıyor.hesaplarını bu şekilde yapıyoruz..saygılar.

Sorunuzu anlayamadık sanırım.
Resmi tatil ücreti ödemesinden kasdettiğiniz nedir?

Sn. HR,

Günde 9 saat çalışan (P.tesi-Cuma) kişinin
Mayıs 2012 Puantajı

Normal Çalışma 22 gün * 9 saat = 198 Saat
Genel Tatil 1 gün * 9 saat = 9 saat
Hafta Tatili 4 gün * 7,5 saat= 30 Saat
Toplam 237 saat Eğer çalışan maktu aylıklı değilse Mayıs 2012 hakettiği çalışma süresi
237 saat * Saat ücreti =Brüt ücreti

Mayıs 2012 ayını zaten sizde bu yöntemle hesaplıyorsunuz. Başka firmaların farklı türlü hesaplaması (14,15,16,17,18 Mayıs günleri fazladan çalıştığı 1,5 saatleri 19 Mayıs Cumartesi günün çalışması olarak algılayıp, Fazla çalışma olarak ödenmesi) doğru bir işlem değildir. Bu süreye mesai olarak ödeyen firmalar hatalı işlem yapıyor. Aslında haftalık çalışma süresini olan 45 saati çalışan ilk 5 günde tamamlıyor. Bu durumda Cumartesi çalışılmayan bir gündür. Burada bir sıkıntı olmaması gerekir. Daha önce de belirttim bu konuda yargı kararı arama gereği de duymadım. (Yine de işveren bu şekilde ödemek isterse niye fazla ödedin diyen olmaz. Ama bir süre sonra işyerinde ilave hak olur.)

HR. ' Alıntı:

a-tam zamanlı belirli-belirsiz sözleşme ile çalışanlar yönünden bilindiği gibi sorun yok,
b-kısmi süreli(iş günün de saat;2-3-4 gibi)çalışanlar yönünden bayram ve genel tatil ücretlerinin ödenip ödenmiyeceği,ödenebilir ise ne şekilde ödenebileceği konusunda farklılıklar olduğunu düşünüyorum(paylaşalım ki doğru sonuca varmış olalım...)
Madde(13) hükmünden hareketle,"......farklı işleme tabi tutulamaz.Kısmi süreli çalışan işcinin ÜCRET ve paraya ilişkin bölünebilir menfaatlleri, tam süreli emsal işciye göre ÇALIŞTIĞI SÜREYE ORANTILI OLARAK ÖDENİR"
Konumuza dönecek olursak,kısmi süreli çalışana bayram ve genel tatil ücreti ödenmelidir derken;19 mayıs günü çalışmamış ise kanımca o hafta çalıştığı/çalışacağı süreye orantılı olarak ödeme yapılmalı ,çalışmış ise +bir günlük daha ödenmelidir diye düşünüyorum.Bölünebilir haklar(ikramiye,yol,yakacak yardımı vs.gibi)yönünden de çalıştığı süreye orantılı olarak örneğin,işyerinde haftalık çalışma süresi 45 saat olan tam süreli çalışan işci yılda 60,00tl yakacak yardımı alıyorsa ,hafta da 15 saat kısmi süreli çalışan işciye aynı yardım 20,00tl olarak ödenmeli.
Ayrıca, kısmi süreli çalışanların bir den fazla işyerlerinde de çalıştıkları,çalışabilecekleri düşünüldüğünde sanırım bu hukuki durumun aykırı olmayacağını söyleyebiliriz.

HR. ' Alıntı:
değerli forum üyeleri

Şimdi bu işyerinde iki tatil çakışmaktadır.Ödeme mükerrer olmayacak sadece birisi yapılacak,öncelik ne olmalıdır derseniz,şahsen farketmez diye düşünüyorum.

Cumartesi tatil değil ki...

keremcem ' Alıntı:
Cumartesi tatil değil ki...
HR. ' Alıntı:
cumartesi ve pazar çalışılmıyor.saat ücretli çalışanlar için 19 Mayıs cumartesi günü çalışılmayan güne isabet ettiği halde
Sanırım anlaşılmayan bir durum yok

şeref aydemir ' Alıntı:
HR. ' Alıntı:
değerli forum üyeleri

Şimdi bu işyerinde iki tatil çakışmaktadır.Ödeme mükerrer olmayacak sadece birisi yapılacak,öncelik ne olmalıdır derseniz,şahsen farketmez diye düşünüyorum.

Farketmez demişiz ama bu noktada şu ilaveyi yapmakta yarar var.
a-Öncelikle kısmi süreli sözleşmelerde de, bayram ve genel tatil günlerinde çalışma yapılıp-yapılmıyacağı hüküm altına alınmalı.
b-Tatil günleri çakışmıyorsa sorun yok,işin düzenlenmesi kapsamında bu iş yerinde çakışıyorsa(sn.Keremcem tatil değil(çakışmıyor)demiş ama sanırım iş kanuna göre "cumartesi iş günü"demek istemiş ise de,hafta tatili konusu sözleşme ile ayrıca hüküm altına alınmış ise artık o işyerinde cumartesi hafta tatili olarak değerlendirilmeli,hatta yıllık izin hesabında da cumartesi hesaba dahil edilmemmeli,eklenmeli-daha önce "forum"da paylaşılmıştı) çakıştığı takdirde yine sözleşmede aykırı hüküm yok ise işci lehine(yani hafta tatili olarak)değerleme yapılmasında fayda var,fakat genel tatil ücreti olarak da ödense(sözleşme hükmü yoksa) sorun olmaz diye düşünüyorum.

İ
ihsans ' Alıntı:
Sn. HR,

Günde 9 saat çalışan (P.tesi-Cuma) kişinin
Mayıs 2012 Puantajı

Normal Çalışma 22 gün * 9 saat = 198 Saat
Genel Tatil 1 gün * 9 saat = 9 saat
Hafta Tatili 4 gün * 7,5 saat= 30 Saat
Toplam 237 saat Eğer çalışan maktu aylıklı değilse Mayıs 2012 hakettiği çalışma süresi
237 saat * Saat ücreti =Brüt ücreti

Mayıs 2012 ayını zaten sizde bu yöntemle hesaplıyorsunuz. Başka firmaların farklı türlü hesaplaması (14,15,16,17,18 Mayıs günleri fazladan çalıştığı 1,5 saatleri 19 Mayıs Cumartesi günün çalışması olarak algılayıp, Fazla çalışma olarak ödenmesi) doğru bir işlem değildir. Bu süreye mesai olarak ödeyen firmalar hatalı işlem yapıyor. Aslında haftalık çalışma süresini olan 45 saati çalışan ilk 5 günde tamamlıyor. Bu durumda Cumartesi çalışılmayan bir gündür. Burada bir sıkıntı olmaması gerekir. Daha önce de belirttim bu konuda yargı kararı arama gereği de duymadım. (Yine de işveren bu şekilde ödemek isterse niye fazla ödedin diyen olmaz. Ama bir süre sonra işyerinde ilave hak olur.)

sayın İHSANS

aynen belirttiğiniz gibi. aylık çalışma saati 237 saat üzerinden ödendi. yıllardır da uygulanan sistem bu. personelden bir iki kişi "başka firmalar ödüyor siz neden ödemiyorsunuz" diye geldiğinde ben de yasal anlamda bir sıkıntı olmadığını işlemin doğru olduğunu aktardım.

yine de siz değerli üyelerden fikir alışverişi yapmayı uygun gördüm.
kıymet verip cevapladığınız için teşekkür ederim.

Çalışma sürelerine dayalı yıllık izin hesabında bir bağ oluşturulamaz. İkisi farklı şey yıllık izin çalışanın bedenen ruhen dinlenmesini sağlamak amacıyla dinlenmesi sağlamaya yöneliktir ve Cumartesi iş günüdür. Çalışıp çalışmamasının önemi yoktur.

Esnek çalışma süresi sürelerine göre çalışma süreleri haftalık eşit ya da eşit olmayan sürelere göre 45 saati aşmayacak şekilde dağıtabilir işveren. Cumartesi günü çalışma süresini siz Haftanın 5 gününe yaymış oluyorsunuz.Cumartesi fiili olarak çalışma olmadığı için sadece günlük ücret verilmesi gerekiyor bunu ister hafta tatili olarak düşünün isterseniz normal mesai olarak,Cumartesi sözleşmede hafta tatili olarak belirtilmemiş ise yıllık izin süresinden sayılır.Bu ün içinde ayrıca bir ücret ödemenize gerek yoktur.

şeref aydemir ' Alıntı:
şeref aydemir ' Alıntı:
HR. ' Alıntı:
değerli forum üyeleri

Farketmez demişiz ama bu noktada şu ilaveyi yapmakta yarar var.
a-Öncelikle kısmi süreli sözleşmelerde de, bayram ve genel tatil günlerinde çalışma yapılıp-yapılmıyacağı hüküm altına alınmalı.
b-Tatil günleri çakışmıyorsa sorun yok,işin düzenlenmesi kapsamında bu iş yerinde çakışıyorsa(sn.Keremcem tatil değil(çakışmıyor)demiş ama sanırım iş kanuna göre "cumartesi iş günü"demek istemiş ise de,hafta tatili konusu sözleşme ile ayrıca hüküm altına alınmış ise artık o işyerinde cumartesi hafta tatili olarak değerlendirilmeli,hatta yıllık izin hesabında da cumartesi hesaba dahil edilmemmeli,eklenmeli-daha önce "forum"da paylaşılmıştı) çakıştığı takdirde yine sözleşmede aykırı hüküm yok ise işci lehine(yani hafta tatili olarak)değerleme yapılmasında fayda var,fakat genel tatil ücreti olarak da ödense(sözleşme hükmü yoksa) sorun olmaz diye düşünüyorum.