Resmi Yollarda Elde Edilen Ürünün Muhasebe Girdisi

Merhaba,

Balıkçılık yapan bir firmada, tamamen yasal olan şartlar çerçevesinde kendi materyallerini kullanarak kendi sigortalı personeli ile avladığı balıkları nasıl girdisini yapabilir? Örnek olarak; A firması Bursa ilinde bulunan bir gölde 1000 KGM ümüş balığı avlamıştır. Bunu İstanbul daki firmasına getirirken irsaliye mi düzenleyecek? muhasebede girdi kaydını nasıl yapacak vb sorular? Konu hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Teşekkürler,

Bir kere bu faaliyet GVK md.52'ye göre zirai faaliyettir.

"Zirai faaliyet; arazide, deniz, göl ve nehirlerde, ekim, dikim, bakım, üretme, yetiştirme ve ıslah yollarıyla veyahut doğrudan doğruya tabiattan istifade etmek suretiyle nebat, orman, hayvan, balık ve bunların mahsullerinin istihsalini, avlanmasını, avcıları ve yetiştiricileri tarafından muhafazasını, taşınmasını, satılmasını veya bu mahsullerden sair bir şekilde faydalanılmasını ifade eder."

KVK md.6/1'e göre böyle bir faaliyet yapan firmanın elde ettiği kazanç kurumlar vergisine tabi olacaktır. Avlanan balıkların maliyeti mazot, işçilik, tekne amortismanı v.s'den oluşacaktır. Bunlar zirai mahsül olduğu için sevk aşamasında sevk irasliyesi düzenlenmesi gerekir.

Sayın koraykarakaya,

Aslında ben GVK madde 2 ve GVK madde 52'ye göre cevap yazacaktım.
Fakat zirai faaliyet kısmını düşünürken zirai işletme ve bu işletmeyi işleten çiftçi olarak düşünüyordum demekki bu şekilde düşünmemek gerekiyormuş.

Saygılarımla,